szkola

Na początku każdego roku kalendarzowego powiat olkuski przeprowadza ankiety wśród gimnazjalistów, dotyczące wyboru szkoły średniej. W tegorocznym zestawieniu zostało uwzględnionych 1084 deklaracji gimnazjalistów uczących się w 21 placówkach. Choć do oficjalnego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej młodzieży zostało jeszcze trochę czasu, to wyniki prowadzonych ankiet, zazwyczaj znajdują odzwierciedlenie w czerwcowych naborach.

Styczniowa ankieta dotyczyła uczniów III klas szkół gimnazjalnych powiatu olkuskiego. Niedawno Starostwo ogłosiło jej wyniki. Największym zainteresowaniem na chwilę obecną cieszy się IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, które w przedostatnim plebiscycie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” znalazło się w gronie 500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju i tym samym za rok 2014 otrzymało tytuł „Brązowej Szkoły”. Chęć rozpoczęcia nauki od 1 września przy ul. Korczaka deklaruje 213 gimnazjalistów z powiatu. Drugi pod względem zainteresowania proponowaną przez siebie ofertą edukacyjną jest olkuski Zespół Szkół Nr 3. Do popularnego „Ekonomika”, w skład którego wchodzi III LO, Technikum oraz ZSZ, wybiera się 156 uczniów. Trzecie miejsce pod względem zainteresowania, zgodnie z wynikami ankiety, zajmuje I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu (tytuł „Brązowej Szkoły 2015” według najnowszego rankingu „Perspektyw”), gdzie chęć nauki zgłosiło 149 gimnazjalistów. Osiem osób mniej wybiera ofertę olkuskiego Zespołu Szkół Nr 1.

Pozostałe szkoły ponadgimnazjalne z terenu Olkusza nie cieszą się wielkim uznaniem w oczach potencjalnych uczniów. Do Zespołu Szkół Nr 4 (Technikum i ZSZ) wybiera się 89 osób, natomiast najgorzej wygląda sytuacja w II Liceum Ogólnokształcącym, które w czerwcu nie ma co liczyć na tłumy. Tylko 59 uczniów zadeklarowało chęć kontynuowania nauki na os. Młodych. Starostwo stale monitorujące sytuację w II LO zaproponowało Miastu utworzenie z Liceum, Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 10 jednego Zespołu Szkół. Propozycja płynąca ze strony Powiatu trafiła już do magistratu i będzie rozpatrywana. – Jak w każdych tego typu kwestiach, zostanie przeprowadzona dogłębna analiza tematu. Dodatkowo z pewnością dojdzie do konsultacji z radnymi. Na finał sprawy o ewentualnym utworzeniu nowego Zespołu Szkół trzeba będzie poczekać – mówi rzecznik prasowy UMiG-u Michał Latos. 

Jeszcze większe problemy mają Zespoły Szkół w Kluczach i w Bukownie. Decyzją radnych powiatu olkuskiego z końcem wakacji nastąpi likwidacja obu placówek. Deską ratunku dla tych Zespołów Szkół miały być orientacyjne wyniki naboru na nowy rok szkolny. Zainteresowanie gimnazjalistów nauką w Bukownie i w Kluczach jest prawie żadne, o czym świadczy siedmiu kandydatów do podjęcia nauki w tych miejscowościach.

Najlepiej w skali powiatu – z wyłączeniem Olkusza – wypadają notowania Zespołu Szkół w Wolbromiu. Tam naukę od początku września planuje rozpocząć blisko setka młodych ludzi. 147 osób swoją edukacyjną przyszłość wiąże natomiast ze szkołami spoza powiatu. Niemal 2/3 uczniów z tej liczby wybierze ościenne „ogólniaki”, a pozostała młodzież wiedzę zdobywać będzie w Technikach i Zasadniczych Szkołach Zawodowych.

Wyniki ankiet przeprowadzonych w gimnazjach z terenu powiatu olkuskiego dotyczących naboru na rok szkolny 2015/2016:

(Zestawienie względem zainteresowania)

IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu – 213
Zespół Szkół Nr 3 w Olkuszu – 156 (Technikum – 91, III LO – 63, ZSZ – 2)
I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu – 149
Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu – 141 (Technikum – 126, ZSZ – 15)
Zespół Szkół w Wolbromiu – 97 (LO – 57, Technikum – 21, ZSZ – 19)
Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu – 89 (Technikum – 46, ZSZ – 43)
II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu – 59
Niepubliczne LO ZDZ w Olkuszu – 26
Zespół Szkół w Bukownie – 4 (Technikum – 4, LO – 0, ZSZ – 0)
Zespół Szkół w Kluczach – 3 (Technikum – 2, ZSZ – 1, LO – 0)

Szkoły spoza powiatu – 147 (LO – 100, Technikum – 44, ZSZ – 3)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
nnn
nnn
9 lat temu

[quote name=”absolwent”]IV LO ma doskonały poziom, zresztą jak wszystkie olkuskie licea i w ogóle licea w Polsce. Dzienki temu że ukończyłem jedno z nich mogłem pujźć i skonczyć Wyszszą szkołe Marketingu i Zażądzania w Pcimu. Teraz jestem magistrem i mam dobrom prace w corporacji.[/quote]
wpis nie potwierdza wykształcenia

absolwent
absolwent
9 lat temu

IV LO ma doskonały poziom, zresztą jak wszystkie olkuskie licea i w ogóle licea w Polsce. Dzienki temu że ukończyłem jedno z nich mogłem pujźć i skonczyć Wyszszą szkołe Marketingu i Zażądzania w Pcimu. Teraz jestem magistrem i mam dobrom prace w corporacji.

zenon
zenon
9 lat temu

Niedługo wszystkie licea straca klienta bo jak przyjmują wszystkich to poziom leci na leb na szyje I nawet najzdolniejsi nic nie osiągną bo trzeba się zrównać do najslabszych. Dlatego zdolni wybiorą prestiżowe licea Np w Krakowie. A nasi slabi absolwenci liceów zasila szeregi bezrobotnych. No oczywiscie mozna być mgr socjologii, psychologii i innych pierdol kończąc Uniwersytet w Koziej Wolce

Ania
Ania
9 lat temu

W Rankingu Szkół Olimpijskich – Ranking Perspektyw 2015- (200 szkół z całej Polski) – jest tylko IV LO.

maturzystka
maturzystka
9 lat temu

Jeżeli ktoś decyduje się na matematykę , fizykę lub chemię rozszerzoną, przedsiębiorczość – to tylko I LO !

maturzystka
maturzystka
9 lat temu

w roku 2015 IV LO wypadło z najlepszej 500 ??

maturzysta
maturzysta
9 lat temu

artykuł jest trochę stronniczy, pisząc o rankingu Perpektyw należało by wspomnieć uczciwie , że IV LO w roku 2014 zajęło 415 miejsce , a I LO 220 miejsce. Jest też ranking roku 2015 , w którym znalazło się tylko I LO, nie znalazłam w nim IV LO, a to oznacza , że straciło ono brązową tarczę. Najlepsi i tak wybiorą Kraków>

pavv
pavv
9 lat temu

Co to się stało, że I LO traci na zainteresowaniu? Czyżby Elyty wysyłały dzieci do zagranicznych szkół z internatem czy też nie ma już w Olkuszu Elyt? A może po kilkudziesięciu latach zorientowali się, że I LO nic specjalnego nie oferuje poza przebrzmiałą legendą.

usługobiorca
usługobiorca
9 lat temu

a w Olkuszu nie uświadczysz krawców (do krawiectwa ciężkiego), zdunów,lastrykarzy (do zrobienia schodów),fachowców do renowacji starych mebli.