energia

Gminy Bolesław i Wolbrom chcą dbać o środowisko naturalne. Znalazły się w gronie uczestników zintegrowanego projektu LIVE realizowanego w Małopolsce z udziałem funduszy unijnych w celu przyspieszenia wdrażania działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Wartość projektu to 17 mln euro (71 mln zł), z czego dofinansowanie unijne wynosi 42 mln zł. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r.

Z programu LIFE finansowane są innowacyjne projekty w zakresie ochrony środowiska w całej Europie, a lokalne projekty włączają się do zintegrowanych działań Unii Europejskiej na rzecz poprawy jakości środowiska na dużym obszarze. Główną ideą projektu LIFE “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” jest czynne wspieranie wdrażania programu ochrony powietrza na szczeblu lokalnym i regionalnym.

Dzięki dotacjom z programu gminy uczestniczące w projekcie na początek zatrudnią ekodoradców – fachowców, których głównym zadaniem będzie nadzór nad realizacją zadań w zakresie wdrażania lokalnych planów gospodarki niskoemisyjnej oraz pozyskiwanie i wykorzystanie dostępnych środków zewnętrznych na ochronę powietrza. Specjaliści będą też doradzać mieszkańcom i zachęcać ich do korzystania z programów dofinansowania wymiany kotłów grzewczych oraz termomodernizacji budynków. Zainteresowane osoby będą mogły uzyskać u nich kompetentne, aktualne informacje na temat najbardziej efektywnych sposobów ograniczenia emisji i sposobów oszczędzania na kosztach energii.

W gminie Bolesław oferty na nowe stanowisko urzędnicze przyjmowano do 5 lipca, w Wolbromiu nabór wciąż trwa, a swoją kandydaturę na posadę ekodoradcy można zgłosić do 22 lipca (ogłoszenie o naborze wraz ze szczegółami dotyczącymi wymogów, charakteru przyszłej pracy i pensji dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Wolbrom).

Oprócz sfinansowania etatów ekodoradców w gminach uczestniczących w programie, projekt zakłada prowadzenie Centrum Kompetencji na poziomie regionalnym, gdzie będą prowadzone baza wiedzy oraz szkolenia zwiększające kompetencje wspomagające gminy w realizacji prowadzonych działań ekologicznych.

Do 25 lipca 2016 gminy mogą też składać do Urzędu Marszałkowskiego karty projektów na likwidację niskiej emisji w ramach poddziałania 4.4.2 i 4.4.3. Złożenie karty w terminie jest niezbędne aby gmina mogła uczestniczyć we właściwym naborze projektów zaplanowanym w IV kwartale 2016. W ramach poddziałania 4.4.2 dofinansowanie jest przeznaczone na wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na źródła na biomasę i paliwa gazowe oraz rozwój sieci ciepłowniczych natomiast w ramach poddziałania 4.4.3 na wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na źródła na paliwa stałe. O środki mogą aplikować jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne samorządów posiadające osobowość prawną oraz podmioty odpowiedzialne za rozwój sieci ciepłowniczych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
8 lat temu

„Eco Bolesław” z największym, wojewódzkim, rozwojowym, z kilkudziesięcioletnią perspektywą, wysypiskiem śmieci dzielącym się swoim smrodkiem z sąsiednimi gminami – to żart jakiś czy czyjeś szyderstwo …