Olkusz
Günter Pabst odebrał tytuł Honorowego Obywatela Olkusza. O tym, że Olkusz uhonorował w ten sposób przewodniczącego Koła Partnerskiej Współpracy Miast Schwalbach–Olkusz informowaliśmy w czerwcu, kiedy to stosowną uchwałę przyjęła Rada Miejska.
Przypomnijmy, że historia współpracy Olkusza i Schwalbach am Taunus trwa już niemal ćwierć wieku – sięga 1997 roku, kiedy to pierwszy w Małopolsce układ o partnerstwie miast podpisali burmistrzowie obydwu miast: Andrzej Ryszka i Horst Faeser. Wtedy też powstało Robocze Koło Partnerstwa Miast Schwalbach–Olkusz, którego przewodniczącym został Günter Pabst. Od tamtej pory mieszkańcy regularnie się odwiedzają: zwiedzają, chodzą na wystawy i koncerty, organizują wykłady i szkolne wymiany młodzieży. Uroczyście obchodzone są także jubileusze partnerstwa. W 2014 roku dla podkreślenia współpracy miast na olkuskim rynku odsłonięto Ławeczkę Przyjaźni. Przyjaciele z partnerskiego miasta nieustannie interesują się tym, co dzieje się w Olkuszu i od lat chętnie angażują się w różne inicjatywy. Przykładem może być finansowe wsparcie na prace przy Miejscach Pamięci na Starym Cmentarzu czy renowacje organów Hummla, a także charytatywna akcja „Pomóżmy Michałkowi”. Szeroko rozumiana współpraca to w dużej mierze zasługa dwójki pasjonatów – przewodniczącej olkuskiego Stowarzyszenia Miasta Partnerskie Genowefy Bugajskiej i właśnie Güntera Pabsta.
Wniosek o nadanie tytułu złożyło Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie”. W uzasadnieniu czerwcowej uchwały rady miejskiej tak uzasadniano nadanie tutyłu honorowego obywatela: „(…) Pan Günter Pabst znany jest wielu mieszkańcom Olkusza. Interesuje go wszystko to, co dzieje się w Srebrnym Mieście. Jak sam mówi, „Olkusz to dla nas w Schwalbach okno na Polskę.” Jest nieformalnym ambasadorem Olkusza i Polski. Promuje przyjazną współpracę obu państw, dając przykład, że – pamiętając o trudnej historii – można oddolnie, poprzez kontakty lokalnych społeczności, pokojowo budować przyjazne sąsiedzkie relacje, a w efekcie – demokratyczną wspólnotę europejską. Doceniając Pana Güntera Pabsta, doceniamy jednocześnie lata wspólnej edukacji i wymiany doświadczeń pomiędzy Olkuszem i Schwalbach am Taunus”.
Wręczenie tytułu odbyło się 17 września podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Rano tego dnia wraz z delegacją Schwalbach złożono kwiaty pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945”. – Tym bardziej symbolicznego wymiaru nabiera dzisiejsza uroczystość. Pan Günter Pabst jest postacią, która potrafi znaleźć w innych ludziach te wartości, które łączą. Połączył społeczność Olkusza oraz Schwalbach, budując relacje i przyjaźnie, które przetrwały lata – mówił olkuski burmistrz Roman Piaśnik, który wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Kucharzykiem wręczył Gunterowi Pabstowi dyplom nadania tytułu Honorowego Obywatela oraz okolicznościowy upominek.
– Serdecznie dziękuję za ten zaszczyt i postaram się być go godnym. Dziękuję organizacji Miast Partnerskich w Olkuszu za inicjatywę przyznania mi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusz. Dziękuję członkom Rady Miejskiej i jej przewodniczącemu Janowi Kucharzykowi. Dziękuję Panu Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do podjęcia decyzji o przyznaniu mi tej honorowej funkcji Waszego miasta – powiedział Günter Pabst. Zwieńczeniem uroczystości był koncert Piotra Kalickiego z zespołem.
Günter Pabst jest dziewiątym honorowym obywatelem Olkusza. Wcześniej ten tytuł otrzymali: Stefan Ząbczyński, Władysław Gnyś, Janina Majewska, Marian Biliński, Horst Faeser, Kazimierz Czarnecki, Mosze Berger i Józef Januszek.
fot.UMiG Olkusz