pogotowie

W niedzielę, ostatniego dnia marca w Wolbromiu odbyło się uroczyste oddanie do użytku budynku po byłym hotelu robotniczym przy ul. Łukasińskiego, zaadaptowanego przez Gminę Wolbrom na mieszkania socjalne i komunalne. Choć z zapowiedzi władz wynikało, że znajdą tu też miejsce obiekty usługowe, niejakim zaskoczeniem dla mieszkańców miasta może być fakt, że w budynku znalazła także lokum nowa podstacja Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Prace remontowe w mocno zdewastowanym obiekcie przy Łukasińskiego, który budowany był przed laty jako hotel robotniczy dla pracowników lokalnych zakładów przemysłowych, prowadzone były od lipca 2017 r. W 5-kondygnacyjnym budynku, wyposażonym obecnie w windę, oprócz 48 mieszkań komunalnych i socjalnych o różnym metrażu do 40 m kw., jedno- i dwupokojowych, z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką, zaplanowano także lokale usługowe na parterze oraz pomieszczenia gospodarcze w piwnicach. O nowe mieszkania w tej lokalizacji mogły się starać m.in. rodziny i osoby w złej sytuacji materialnej, mające przyznane prawo do lokalu socjalnego, np. wyrokiem sądowym, a także takie, które chcą zamienić obecnie zajmowany lokal, a nie posiadają innych nieruchomości. Wielu z chętnych to obecni lokatorzy tzw. Rajów, które coraz mniej nadają się do mieszkania z powodu fatalnego stanu technicznego. Procedura weryfikacji podań i wyboru przyszłych lokatorów, mimo wcześniejszych zapowiedzi nie została jeszcze ukończona.

Według zapowiedzi burmistrza, przy ul. Łukasińskiego wkrótce pozostaną tylko dwie górne Raje. Pozostałe, nadgryzione zębem czasu budynki mają być zburzone, a tereny które po nich pozostaną będą mogły, zgodnie z przeznaczeniem określonym w projekcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, być zagospodarowane przez przedsiębiorców.

W związku ze zmianą podmiotu medycznego, który od 1 kwietnia 2019 r. będzie świadczył usługi z zakresu ratownictwa medycznego na terenie gminy Wolbrom i powiatu olkuskiego, zmieniła się też siedziba podstacji tych służb. Pacjenci wzywający karetkę poprzez numer alarmowy 112 będą od kwietnia obsługiwani przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, które nie mogąc skorzystać z pomieszczeń dzierżawionych dotąd w budynku przychodni przy Skalskiej 22 przez pogotowie ratunkowe z Nowego Szpitala w Olkuszu, znalazło lokum w pomieszczeniach na parterze hotelu przy Łukasińskiego.

DSC00480 1

– Dokonane zmiany nie są zainicjowane przeze mnie czy pana burmistrza, ale wynikają z realizacji znowelizowanej ustawy o systemie ratownictwa medycznego. Ogłoszony przez NFZ konkurs na świadczenie od 1 kwietnia tego roku opieki medycznej z zakresu ratownictwa medycznego na terenie naszego powiatu jest konsorcjum, którego dominującym udziałowcem jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Podstacja w Wolbromiu znalazła siedzibę w świeżo wyremontowanym hotelu. Ratownicy  warunki mają tam znakomite, by nie rzec komfortowe –  chwali wolbromski radny, lek. med. Zbigniew Żyła, przez znaczną część swojego zawodowego życia związany z ratownictwem medycznym. Radny zapewnia, że najstarsze w kraju krakowskie pogotowie ma świetną renomę, a jeżeli pacjenci odczują zmianę, to będzie to tylko zmiana na plus. Według jego informacji do Wolbromia trafi zupełnie nowa karetka, wyposażona w najnowocześniejszy na europejskim poziomie sprzęt ratowniczy, obsadzona przez wykwalifikowany personel medyczny. Część z ratowników to dotychczasowi pracownicy pogotowia olkuskiego, którzy w sytuacji zmiany na rynku medycznym zdecydowali się zmienić pracodawcę.

Zbigniew Żyła podkreśla, że wraz z burmistrzem będzie zabiegał o powstanie w Wolbromiu kolejnej bazy ratownictwa medycznego z drugą karetką, tym razem po północnej stronie miasta, przedzielonego przez będące niejednokrotnie zmorą ratowników i pacjentów tory kolejowe.

Sytuacja pacjentów z naszego rejonu, którzy według przepisów powinni być transportowani do najbliższego szpitala lub, jeżeli stan pacjenta tego wymaga, do placówki specjalistycznej, nie zmieni się. Jednak, według zapewnień, przepisy obowiązujące w ratownictwie medycznym  będą teraz realizowane w sposób bardziej racjonalny i z korzyścią dla pacjentów. W zależności od swojego stanu będą oni transportowani nie jak dotąd głównie na SOR do szpitala „macierzystego” świadczeniodawcy, a do placówki właściwej ze względu na okoliczności: miejsce pobytu pacjenta i wskazania medyczne – do najbliższych szpitali w Olkuszu lub Miechowie, albo bardziej specjalistycznych szpitali w Krakowie czy na Śląsku.

– Mamy również w Wolbromiu znakomitą sytuację jeżeli chodzi o lądowiska dla helikopterów medycznych. W naszej okolicy jest tu kilka zatwierdzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego miejsc, gdzie mogą usiąść śmigłowce, które przetransportują pacjenta szybciej niż transport lądowy – przypomina doktor Żyła. – Daje to więcej szans na skuteczne ratowanie i powrót do zdrowia pacjenta.

Potencjalni pacjenci pogotowia z pewnością ucieszą się z takiej perspektywy, a mieszkańcy domów sąsiadujących z nowym pogotowiem i przyszli lokatorzy hotelu liczą, że bezpośrednie sąsiedztwo stacji nie będzie dla nich zbyt uciążliwe pod względem hałasu związanego z dźwiękiem syren alarmowych ruszającej na ratunek karetki.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze