Olkusz

17 listopada 2023 r. w olkuskiej Bibliotece odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat”  O Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, przeznaczonego dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Celem konkursu jest popularyzacja języka polskiego jako części dziedzictwa kulturowego, rozbudzanie zainteresowań kulturą języka ojczystego, rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka polskiego, poszerzanie i pogłębianie świadomości językowej uczniów, doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, kształtowanie umiejętności zastosowania w praktyce posiadanej wiedzy, wyrabianie właściwego stosunku do mowy ojczystej, korzystanie z jej zasobów i bogactwa.

Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość polskich przysłów, porzekadeł i związków frazeologicznych.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu zaszczycił swą obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz – Pan Roman Piaśnik.

Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz zdobyła Wiktoria Zarzycka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu, II miejsce zajął Kacper Śliwiński ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu, a III miejsce –  Julia Grojec z Zespołu Szkół w Dłużcu. Wyróżnienia zdobyli: Anna Fira ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Wolbromiu, Filip Marcinkowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bydlinie, Maja Sobania z Zespołu Szkół w Zedermanie, Agata Urbańska z Zespołu Szkół w Dłużcu, Lena Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Sienicznie oraz Katarzyna Zięba ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olkuszu.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

 Uczestnicy konkursu oraz uczniowie partnerskich Szkół Podstawowych Nr 4 i 5 w Olkuszu wzięli również udział w wyjątkowym spotkaniu autorskim z Joanną Jagiełło – uznaną autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka opowiadała o swojej drodze pisarskiej, o trudnościach i sukcesach w pracy pisarza. Mówiła również o przeżyciach, które inspirowały ją do napisania kolejnych książek. Nie zabrakło też pytań od uczestników spotkania, na które autorka udzielała wyczerpujących odpowiedzi.

Za pomoc w realizacji Projektu oraz wsparcie działań olkuskiej Biblioteki serdecznie dziękujemy Panu Romanowi Piaśnikowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz,

Laureatom gratulujemy, a Szkołom bardzo dziękujemy za liczny udział w Konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach olkuskiej Biblioteki.

Joanna Jagiełło – polska pisarka, autorka powieści dla młodzieży, dorosłych i dzieci, a także wierszy i opowiadań. Ukończyła studia na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładała językoznawstwo na UW, pracowała jako nauczycielka angielskiego w gimnazjach i liceach, jako dziennikarka, współpracująca z czasopismami „Perspektywy” oraz „Cogito” i redaktorka podręczników do języka angielskiego. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Kawa z kardamonem” została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011. Książka uzyskała też nominację do nagrody Donga oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej; została przetłumaczona na język ukraiński oraz rosyjski (tłum. Bożena Antoniak) i wydana przez wydawnictwo Urbino we Lwowie podobnie jak inne powieści młodzieżowe („Kawa z kardamonem” jest w Ukrainie na liście obowiązkowych lektur szkolnych). Książka zapoczątkowała poczytną „Serię kawową”, a po niej pojawiły się inne powieści młodzieżowe, chętnie czytane i nagradzane. Za „Jak ziarnka piasku” otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY „Książka roku 2018”. Należy do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka na warszawskim Grochowie. Jej największą pasją jest pisanie, ale w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze i komponuje. Wydała płytę „Skrzypek bez dachu” z utworami do własnych słów i własnej muzyki.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze