Jakość powietrza, którym oddychamy pozostawia wiele do życzenia. Jedną z przyczyn powstawania smogu jest spalanie niskiej jakości paliw w przestarzałych piecach. Na przestrzeni ostatnich lat problem ten nasilił się do tego stopnia, że konieczne było uregulowanie tej kwestii poprzez nowe przepisy prawne. W obliczu nowego sezonu grzewczego postanowiliśmy przypomnieć naszym czytelnikom najważniejsze z nich.

Dyskusja na temat smogu z roku na rok przybiera na sile. Zdaniem części naukowców i polityków, będzie on jednym z największych wyzwań dla naszego kraju w tym stuleciu. Z drugiej strony nie brakuje jednak głosów bagatelizujących to zjawisko. Abstrahując od tych skrajnych ocen, należy jednoznacznie podkreślić, że walka z nadmiernie zanieczyszczonym powietrzem jest zajęciem trudnym i kosztownym, a jego ciężar w dużej mierze spada na mieszkańców domów jednorodzinnych.

W styczniu 2017 roku Sejmik województwa małopolskiego przyjął tzw. „Uchwałę antysmogową”. Ma ona za zadanie ograniczać powstawanie nowych źródeł emisji zanieczyszczeń. Zgodnie z nią, na terenie całego województwa nie można instalować kotłów lub kominków o parametrach gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach. Na dostosowanie się do nowych przepisów wyznaczono okresy przejściowe. Do końca 2022 roku konieczna jest wymiana tych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Do końca 2026 roku trzeba będzie zaś wymienić kotły, posiadające 3 lub 4 klasę emisji zanieczyszczeń.

Uchwała wprowadziła także wymagania dla jakości paliw. W Małopolsce nadal można stosować do ogrzewania węgiel. Zabronione jest jednak korzystanie z odpadów takich jak muły i floty węglowe oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Pojawił się także obowiązek doposażenia domowych kominków w urządzenia redukujące emisję zanieczyszczeń. Od 2023 roku dopuszcza się używania tylko kominków spełniających wymagania tzw. „ekoprojektu” lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Jednostki niespełniające tych wymagań od 2023 roku muszą zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu.

Swoje regulacje uchwala także strona rządowa. W październiku 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które określa restrykcyjne normy emisji spalin dla pieców produkowanych i instalowanych w Polsce. Wprowadzone zmiany mają na celu całkowitą eliminację kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Ministerstwo Energii podniosło zaś normy jakości dla węgla spalanego w domowych piecach i małych kotłowniach. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy paliw stałych muszą teraz przekazywać swoim klientom świadectwa jakości dotyczące sprzedawanego towaru, ponosząc jednocześnie pełną odpowiedzialność prawną za prawdziwość i rzetelność informacji zawartych w tych świadectwach.

Za niedostosowanie do powyższych przepisów grozi szereg kar, którym poświęcony będzie oddzielny artykuł. A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy waszym zdaniem nowe zakazy i nakazy przyczynią się do poprawy jakości powietrza? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lulek
lulek
5 lat temu

[quote name=”PXT”][ Czym się różni dym z kominów od dymu z płonących wysypisk, które ostatnio w Polsce stały się modne? [/quote]
Nie wiem jak w innych rejonach Polski,ale w rejonie Klucze -Osada pożar składowiska śmieci nie wywołał negatywnych oddziaływań na środowisko.
Taki nam zaserwowano komunikat
Mając na uwadze przysłowie
„Każdy sądzi po sobie”
to wyjaśnia wiele,jeśli chodzi o autorów tego komunikatu

PXT
PXT
5 lat temu

[quote name=”lulek”]
…Muły można sprzedawać,nie można używać 😮 :eek:[/quote]
Chyba, że ktoś chce coś zamulić, na przykład rozum można zamulić- jak się widzi absurdy, a absurdy powstają najczęściej pod wpływem kasy, (nie ma innej przyczyny). Jest tylko kasa- jako główna przyczyna wszelkich absurdów. Interesy (a więc zapotrzebowanie na kasę) tworzą też masę niepotrzebnych zajęć takich jak prostytucja czy przemysł tytoniowy, który służy jedynie do generowania indywidualnego smogu na własne życzenie. Jak widzę kogoś idącego ulicą, ciągnącego z peta to ogarnia mnie poczucie absurdu najwyższego sortu- wydał kasę i za nią się truje. Czym się różni dym z kominów od dymu z płonących wysypisk, które ostatnio w Polsce stały się modne? Ano tylko stężeniem na metr sześcienny w danym terenie no i tym, że ciepło z wysypisk idzie na całkowite zmarnowanie a najgorsze jest to, że nie licząc przypadkowych, dzieją się w czyimś interesie kosztem interesów innych (nie ważne że zdrowotnych, bo kasa przecież stoi wyżej).
Dopóki kasa będzie stała na „najwyższych półkach” interesów ludzkich nic dobrego nie da się uzyskać. Wystarczy zmienić priorytety co przy naturze ludzkiej jest bardzo trudne. Mało kto lubi iść pod prąd, większość woli dryfować na nurtach- najchętniej strumieni kasy.

lulek
lulek
5 lat temu

[quote name=”Ntr”](…) W przyszłym roku mam nadzieję przeprowadzić się do nowo wybudowanego domu. Na nowej dzielnicy, gdzie wiekszość inwestuje jednak w nowoczesne techniki ogrzewania.(..).[/quote]
Gratuluję przeprowadzki do nowego domu.
To ,że sąsiedzi wokół niego inwestują w nowoczesne ogrzewanie to bardzo dobra wiadomość.
Zła wiadomość to taka,że smog w tej nowej lokalizacji, będzie nawiewany z innych okolic

Ntr
Ntr
5 lat temu

No niestety mnie również to denerwuje. Mieszkam w bloku, niestety obok mnie jest okolica domow z lat 70 tych, których wiekszość pali piecami na węgiel i czasami jest wprost siwo od tego smogu. W przyszłym roku mam nadzieję przeprowadzić się do nowo wybudowanego domu. Na nowej dzielnicy, gdzie wiekszość inwestuje jednak w nowoczesne techniki ogrzewania.

Ze swojej strony polecam poczytać sobie o fotowoltaice:
[url]http://monitorfx.pl/fotowoltaika/[/url]

Rozwiazanie to w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym jest bardzo nowoczesne i praktycznie redukuje koszta ogrzewania domu.

lulek
lulek
5 lat temu

Jak Szanowni Autorzy owych przepisów
wyobrażają sobie ich przestrzeganie?
[quote name=”z tekstu artykuu”]Zabronione jest jednak korzystanie z odpadów takich jak muły i floty węglowe(…) [/quote]
A sprzedaż jest dozwolona?
Dwa kliki i jest:
” Węgiel–Flot–Muł-Mial–Opał!
Ustroń, cieszyński, Śląskie Dodane o 23:28, 28 listopada 2018, ID ogłoszenia: 47403xxx”

To odwrotnie jak z marihuaną 😆
Tej nie wolno sprzedawać ,wielu używa.
Muły można sprzedawać,nie można używać 😮 😮