W odpowiedzi na list Rzecznika Praw Dziecka, dotyczący obchodów II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, w Szkole Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Sienicznie uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz mieszkańcy rejonu szkoły (Sieniczno, Olewin, Wiśliczka) w dniach 17-18 listopada 2015r. aktywnie i wspólnie przyłączyli się do tej inicjatywy.
Już od połowy października uczniowie uczestniczyli w klasowych debatach i zajęciach plastycznych, podczas których mieli okazję obejrzeć pokaz multimedialny, przybliżający genezę światowego systemu ochrony praw dziecka i szczególną rolę Polski w tych działaniach. Mieli również możliwość poznania, wyjaśnienia i zrozumienia słownictwa związanego z tym tematem, a przede wszystkim samouświadomienia w zakresie należnych dzieciom praw. Efektem tych działań były wykonane przez uczniów plakaty, prace plastyczne i gazetki, zawierające przekaz skierowany do dorosłych: MAM PRAWO DO… Najczęściej wskazywanymi przez dzieci prawami były: prawo do rodziny, nauki, zabawy, rozwoju, życia w pokoju, własnego zdania oraz prawo do swoich praw.
Stworzone przez uczniów prace zostały wyeksponowane jako dekoracje na przedstawieniu „Mamy nasze prawa”, które odbyło się 18 listopada 2015r. na szkolnej sali gimnastycznej. Na to dziecięce święto Samorząd Uczniowski i Rada Pedagogiczna zaprosili rodziców i mieszkańców wsi należących do obwodu szkoły. Miłym akcentem dla organizatorów była obecność Pani Moniki Gałki (sołtys Sieniczna), która także przyjęła zaproszenie na tę uroczystość.
Spektakl wystawiony przez uczniów poprzedziło wystąpienie Pani Eweliny Żak z olkuskiej Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Najmłodsi uczniowie wykazali się w rozmowie z panią psycholog obszerną wiedzą nie tylko na temat swoich praw, ale także obowiązków. Dorośli zaś mieli okazję zapoznać się z rolą i zasadami funkcjonowania poradni.
Następnie uczniowie klasy VI wystąpili z chwytającym za serce montażem słowno-muzycznym, przygotowanym pod kierunkiem opiekunki SU, Pani Teresy Łasińskiej. Aktorzy brawurowo zagrali swoje role, za co otrzymali gromkie brawa od widowni. Szczególny aplauz wzbudzały każdorazowo piękne piosenki, towarzyszące myśli przewodniej przedstawienia.
Przedszkolaki, pierwszo- i trzecioklasiści (pod okiem wychowawczyń Barbary Woszczek, Marceliny Ciepał i Marii Piasnej) w „Walczyku szczęśliwych dzieci” również zabrały głos w sprawie swoich niezbywalnych praw, potrzeb i problemów. Inscenizacja w ich wykonaniu wzbudziła zachwyt i rozczulenie widzów.
Uroczystość zakończył występ uczniów klasy II (wych.: Barbara Knap), którzy przypieczętowali prawo wszystkich ludzi do marzeń piosenką pod adekwatnym do sytuacji tytułem – „Marzenia”. Śmiało można stwierdzić, że głos dzieci w naszym środowisku z pewnością został usłyszany i mamy nadzieję, że nie przejdzie bez echa.
Warto dodać, że szkolne środowisko aktualnie uczestniczy w akcji „Góra grosza” pod patronatem Fundacji Nasz dom, z której dochód przeznaczony jest na cele charytatywne organizacji. W projekt związany z obchodami II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka zaangażowani byli wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, zaś działaniami z nim związanymi kierowała Pani Teresa Tomsia.
Barbara Knap