1

Imprezy, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Sienicznie w dniach 20 – 21 maja 2016 r., były zwieńczeniem projektu edukacyjnego „100 – 70 – 50”, realizowanego przez nas w bieżącym roku szkolnym. Projekt ów związany był z potrójnym jubileuszem: 100-lecia istnienia oświaty w rejonie szkoły, 70-lecia powstania Szkoły Podstawowej w Sienicznie oraz 50-lecia nadania jej imienia Marii Dąbrowskiej. Nasze działania obejmowały min. konkurs plastyczny ”Moja szkoła”, Ogólnopolski Konkurs Literacki „Szkoła oczami pokoleń”, cykl spotkań z absolwentami i wreszcie – wspólne świętowanie społeczności Olewina, Sieniczna, Wiśliczki i części Zimnodołu.

2

Ze względów organizacyjnych i lokalowych majowe uroczystości odbyły się w ciągu dwóch dni. Uczestniczyli w nich uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy administracyjni oraz zaproszeni goście: mieszkańcy obwodu szkoły, przedstawiciele władz różnego szczebla i różnych instytucji oraz byli dyrektorzy i pracownicy szkoły, którzy z tej placówki odeszli na emeryturę.

3

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli:
– Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu, pan Jan Kucharzyk;
– Z-ca Burmistrza MiG Olkusz ds. społecznych, pani Bożena Krok;
– Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu, pan Henryk Gamrat;
– Radna Rady Miejskiej w Olkuszu, pani Małgorzatę Bień;
– Dyrektor biura poselskiego posłanki na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Lidii Gądek, pan Tomasz Bargieł;
– Dyrektor biura poselskiego posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jacka Osucha, pan Bogumił Sobczyk;
– Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, pani Ewa Przyjemska Kondziołka;
– Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu, pani Jolanta Zięba;
– Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, pani Beata Soboń;
– Dyrektorzy gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli z naszej gminy;
– Przedstawiciele związków zawodowych – z-ca prezesa olkuskiego oddziału ZNP, pan Jan Nowak oraz Przewodniczący Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Olkuszu, pan Zbigniew Świerczek;
– Sołtysi wsi należących do obwodu naszej szkoły, panie: Anita Kulig z Olewina, Monika Gałka z Sieniczna, Janina Milej z Wiśliczki;
– Emerytowani dyrektorzy i pracownicy, którzy poświęcili naszej szkole większość swego życia zawodowego – pp. Janina Bielat, Alfreda Chwast, Tadeusz Pasich, Maria Bień, Bogusława Adamczyk, Zofia Chwast, Pelagia Kocjan.

4

Program obu imprez przedstawiał się – jak na możliwości szkolnego środowiska – imponująco. Rozpoczynało je oczywiście uroczyste odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Witająca gości dyrektor szkoły Małgorzata Babiuch podkreśliła podniosły charakter jubileuszowego świętowania. Za wspólne działania dla dobra uczniów podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju i osiągnięć placówki.

5

20 maja, po oficjalnych wystąpieniach i życzeniach składanych przez gości, przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję. Najmłodsi – pod kierunkiem Barbary Woszczek i Marceliny Ciepał – rozczulająco zatańczyli do muzyki z baletu „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, zaś dzieci z kl. I – VI wystąpiły w przedstawieniu pt. „Szkoła łączy pokolenia” (wg autorskiego scenariusza B. Knap i T. Łasińskiej), w którym przybliżyli historię szkoły i współczesne problemy, z jakimi boryka się szkolna społeczność.

6

Publiczność gromkimi oklaskami nagrodziła występy aktorów, a w szczególności parę taneczną Oliwię Gorajczyk (kl. IV) i Krzysztofa Kuliga (kl. III), która zatańczyła walca Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”. Parę tę przygotowała do tańca pani Maria Piasna.

7

Łzy wzruszenia pojawiły się w wielu oczach przy słowach piosenki do utworu Pokolenie (muzyka: zespół „Kombi”, tekst jubileuszowy: B. Knap), kiedy chór złożony z wszystkich uczniów ułożył dłonie w serduszka i w czasie wokalizy kończącej utwór – przy słowach „szkoła (…) to jest nasz dom, drugi dom” – skierował je w stronę publiczności.

8

Kończąc uroczystość dyrektor szkoły Małgorzata Babiuch zaprosiła wszystkich obecnych na festyn jubileuszowy, po czym – przy dźwiękach fanfar – wjechał na salę olbrzymi tort, którym Rada Rodziców częstowała wszystkich zgromadzonych. (Nie da się ukryć, że ta część imprezy wzbudziła największy aplauz wśród najmłodszych łasuchów…)

9

Kolejnym dniem jubileuszu było piękne sobotnie popołudnie 21 maja. Po powitaniu gości przez panią dyrektor głos zabrała p. Agnieszka Luberda, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Sienicznie „Krzesiwo”, która przekazała na ręce mgr Małgorzaty Babiuch pamiątkowy egzemplarz płyty jubileuszowej, wydanej dzięki staraniom Stowarzyszenia. Pani prezes podziękowała także członkom „Krzesiwa” za zaangażowanie i wsparcie udzielone szkolnemu środowisku w organizacji jubileuszowych obchodów oraz zachęciła mieszkańców, rodziców uczniów i absolwentów naszej szkoły do wstąpienia w szeregi „Krzesiwa” i współpracę w działaniach na rzecz dzieci.

10

Następnie odbyły się występy przedszkolaków i uczniów dla festynowych gości (jak w dniu poprzednim). W dalszej kolejności publiczność wysłuchała recitalu Aleksandry Gajowniczek (absolwentki szkoły, obecnie studentki I-go roku teatrologii UJ w Krakowie i uczennicy klasy wokalnej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie), która zaśpiewała piękne pieśni artystyczne:
– Antonio Caldara „Sebben Crudele”;
– Wolfgang Amadeus Mozart ” L’ho perduta, me meschina”;
– George Frideric Handel „Lascia ch’io pianga”;
– George Frideric Handel „Ombra mai fu”.

11
Po tej uczcie duchowej wszyscy przenieśli się na plac szkolny, gdzie Rada Rodziców zaserwowała gościom słodki poczęstunek. Tę część obchodów tradycyjnie rozpoczęto piosenką „Rozśpiewany las”, po czym uczniowie i absolwenci zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i sportowe. Występy przeplatane były różnymi konkursami i zabawami, przygotowanymi pod kierunkiem nauczycielek Katarzyny Nawary i Małgorzaty Kocjan. I tak kolejno odbyły się:
– Pokaz tańca w wykonaniu 2 grup tanecznych złożonych z uczniów kl. I – III i IV – VI, (prowadzonych przez p. Kingę Nowak z Klubu Sportowego Flika, z którym nasza szkoła współpracuje już drugi rok);
• Grupa młodsza – taniec do muzyki z filmu „Piraci z Karaibów”,
• Grupa starsza – taniec nowoczesny;
– Pokaz karate w wykonaniu absolwentki Weroniki Furman (wraz z dwójką towarzyszących jej przyjaciół z Jurajskiego Klubu Oyama Karate);
– Konkurs Kopciuszek, polegający na segregowaniu (na czas) różnych nasion (orzechy, słonecznik, pestki dyni,itp.) przez chętnych uczestników festynu;
– Występy wokalne uczniów:
• Paweł Chmist (kl. VI), piosenka „Na majówkę”,
• Krzysztof Kulig (kl. III), piosenka „Czerwone jabłuszko”,
• Zespół wokalny (kl. VI), piosenka „Familijny rockendroll”;
– Zabawa integracyjna Rodzinka prowadzona przez absolwentkę Weronikę Furman;
– Dalsze występy wokalne uczniów:
• Małgorzata Byczek (kl. IV), piosenka „Gdy leżę na plaży”.
• Zespół wokalny (kl. VI), piosenka „Tańcuj, tańcuj”,
– Występ pary tanecznej uczniów kl. III – Emilia Furman i Krzysztof Kulig (samodzielnie ułożona choreografia);
– Występ zespołu flecistów z kl. II i III, melodia „Kurki trzy”;
– Konkurs „bicia piany” dla tutejszych tuzów; przy ogromnym dopingu i aplauzie publiczności wzięli w nim udział: sołtyski Olewina, Sieniczna, Wiśliczki – Anita Kulig, Monika Gałka i Janina Milej; radna Małgorzata Bień, Aleksandra Gajowniczek, Czesław Żak, Małgorzata Babiuch – dyrektor szkoły, Mariusz Majta – nauczyciel j. polskiego, jedyny rodzynek z grona pedagogicznego (Konkurs polegał na ubiciu trzepaczką” na sztywno” piany z białek; mężczyźni otrzymali naganę za rozchlapanie połowy białek na podeście, zaś bezkonkurencyjne w „biciu piany” okazały się: Janina Milej – otrzymała medal złotego jaja, Małgorzata Babiuch – srebrnego, a Anita Kulig – brązowego.);
– Dalszy ciąg występu flecistów z kl. II i III – melodia „Mało nas” oraz „Oda do radości” w wykonaniu Krzysztofa Kuliga (kl. III);
– Tańce integracyjne (m.in. „Belgijka”, „Chocolate”, „Zuzanna”).

12

Po wymienionych wyżej rewelacjach do późnych godzin wieczornych trwała radosna zabawa taneczna (oprawa muzyczna: DJ Miłosz Kieres, pracownik administracyjny szkoły).

Dodatkową atrakcją dla dzieci i młodzieży podczas części biesiadnej był makijaż artystyczny. Nauczycielka plastyki, Agnieszka Pacia, na twarzach uczestników stworzyła prawdziwe dzieła sztuki.

13

Z okazji jubileuszowych obchodów w holu szkoły wyłożona została Księga Pamiątkowa, w której pojawiły się życzenia oraz serdeczne, wzruszające wpisy gości i absolwentów. Warto dodać, że na ten jubileusz przyjechali absolwenci aż z Legnicy i Opola.

Wszyscy uczestnicy jubileuszowych gali otrzymali pamiątkowe upominki – opaski odblaskowe i pamiątkowe płyty z prezentacją przybliżającą historię szkoły, tworzących ją ludzi i osiągnięcia placówki.

14

Uroczystościom towarzyszyły ponadto wystawy plastyczne, fotograficzne i pamiątek – nadal można je oglądać na terenie szkoły. Wystawy i dekoracje przygotowano pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Cieślik, Marceliny Ciepał, Lucyny Kajdy, Wiesławy Nyczaj, Agnieszki Paci, Marii Piasnej, Teresy Tomsi, Barbary Woszczek. Konferansjerkę podczas trwania imprez prowadzili Maria Piasna i Mariusz Majta.

15

Taka organizacja jubileuszowych imprez była możliwa dzięki zaangażowaniu całego środowiska szkolnego – uczniów, ich rodziców, wszystkich pracowników szkoły i jej absolwentów – oraz dzięki wsparciu członków Stowarzyszenia „Krzesiwo”, sołtysów i mieszkańców wsi z obwodu szkoły. DZIĘKUJEMY IM ZA TO Z CAŁEGO SERCA.

Tekst: Barbara Knap
Zdjęcia: Gabriela Kocjan, Aneta Izdebska, Wiesława Nyczaj, Agnieszka Luberda

16

17

20

22

25

26

28

29

30

31

31 1

32

33

34

35

35a

36

37

38

40

41

42

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze