1

Tu jakoś polsko, słonecznie i smętnie, Sypią się liście złociste z drzew, Z mądrą powagą, jak gdyby odświętnie, Nucą ostatni, jesienny śpiew…J. Tuwim W październikowe popołudnie (piątek, 21.10.2016) w Szkole Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Sienicznie ustami przedszkolaków i uczniów przemówiła plejada poetów polskich, opiewających w swoich utworach piękno, smutek i zadumę jesienną. Wieczór poetycki Jesienne barwy i nastroje zgromadził na Sali gimnastycznej mieszkańców rejonu szkoły (Sieniczno, Olewin, Wiśliczka) oraz gości: Pana Łukasza Piątka – radnego powiatu olkuskiego, Panią Małgorzatę Bień – radną miejską, Panią Anitę Kulig – sołtys Olewina.

2

Dzieci recytowały wiersze Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Jarosława Iwaszkiewicza, Leopolda Staffa, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Marii Konopnickiej. W repertuarze szkolnego chóru znalazły się jesienne walczyki, kujawiaczki i kanony. Najmłodsi aktorzy uroczo pląsali w rytm piosenek przy aplauzie publiczności, wzbudzając – jak zwykle – rozczulenie dorosłych.

3

Wieczornicę poetycką zwieńczyły występy szacownych gości. Pani Zdzisława Karoń, poetka z Sieniczna, która już kilkukrotnie gościła w murach naszej szkoły, zaprezentowała swoje wiersze Przemijanie, Sad, Jesień w lesie i Jesień. (Pani Zdzisława wielokrotnie gościła w naszej szkole, biorąc udział w spotkaniach i wystawach Ślad na Ziemi; jest również laureatką jubileuszowego konkursu Szkoła oczami pokoleń 2016.) Poniżej jeden z Jej jesiennych wierszy:

Przemijanie
Białokora brzoza na skarpie pod lasem
Na żer chłodu wystawia swe ramiona nagie
Wiatr symfonie smutku gra na jej gałęziach
I spadłe, uschłe liście rozrzuca po trawie
Jarzębina kokietka w swe wiotkie warkocze
Gustownie wplotła sznury czerwonych korali
Jak welon się nad ziemią snuje dym z ogniska
Co pachnie ziemniakami i snopem iskier błyska w dali
Pod sosną wśród igliwia podgrzybek się skrywa
Świerszczy kapele już dawno ucichły na łąkach
Ptaki gromadnie do ciepłych odleciały krajów
Wiatr się bezdomny po polu wśród badyli błąka
Zamiast obłoków białej piany szarosine chmury
Suną ciężko po niebie przepełnione deszczem
Płaczą rzewnie ze smutku za minionym latem
Może jednak słońce zalśni dla nas jeszcze.
Wiersz nagrodzony I miejscem w konkursie poetyckim Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury gminy Trzyciąż Gdzie jesteś jesieni? 2003 r.

4

Natomiast Panie Małgorzata Bień i Anita Kulig oraz Pan Łukasz Piątek przeczytali uczestnikom wybrane przez siebie utwory poetyckie, które towarzyszyły ich dzieciństwu lub dzieciństwu ich rodzonych pociech.
Dodać należy, iż jednym z ważnych punktów wieczornicy było przyznanie Pani Małgorzacie Bień i Panu Łukaszowi Piątkowi orderu Przyjaciela na błysk, ustanowionemu przez szkolne środowisko przed kilku laty. Orderem tym uczniowie, Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna honorują osoby szczególnie zasłużone dla SP w Sienicznie. Wszyscy posiadacze tego niepowtarzalnego odznaczenia z pewnością potrafią pięknie żyć – jak mówi refren piosenki pod takim właśnie tytułem, która zakończyła to nastrojowe spotkanie z poezją…
Pięknie żyć – znaczy kochać świat.
Pięknie żyć – tak jak lata ptak.
Pięknie żyć – tak jak wieje wiatr,
a Ziemi życzyć naj-, jak najdłuższych lat.

5

Jesiennej imprezie w Sienicznie towarzyszyły wystawy plastyczne, przygotowane przez uczniów specjalnie na tę okazję, oraz wystawa pokonkursowa, na której przedszkolaki i ich rodzice zaprezentowali prace rodzinne, wykonane i nagrodzone w konkursie o tematyce rolniczej ,,Zmiany zachodzące na polskiej wsi” (pod egidą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z inicjatywy Pana Łukasza Piątka). Prace te uczestnicy konkursu wykonali różnymi technikami w formie plakatów, rysunków i przestrzennych makiet.

Tekst: Barbara Knap
Zdjęcia: Aneta Izdebska

6

7

8

9

10

11

12

13

14

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze