Powiat

Liczba interwencji w 2023 roku była co prawda mniejsza, ale straż pożarna nadal ma ręce pełne roboty: takie wnioski można wysnuć z analizy statystyk dotyczących wyjazdów do zdarzeń mundurowych z województwa małopolskiego. My z kolei przyjrzeliśmy się bliżej danym dotyczącym powiatu olkuskiego.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie poinformowała, że w ubiegłym roku małopolscy strażacy wyjeżdżali do zdarzeń łącznie ponad 42,6 tysięcy razy. Wśród odnotowanych interwencji znaleźć możemy: 6 108 pożarów, 32 380 miejscowe zagrożenia oraz 4 134 fałszywe alarmy. Łącznie odnotowano więc prawie o 4 tysiące mniej interwencji, niż w 2022 roku. Mimo to, według statystyk, strażacy wyjeżdżali do zdarzeń średnio co 12 minut i 33 sekundy. Jak na tym tle wypada powiat olkuski?

W ciągu ostatniego roku w naszej okolicy zanotowano łącznie 1 058 interwencji jednostek ratowniczo-gaśniczych (Olkusz: 681, Wolbrom: 337): to prawie o 400 mniej, niż rok wcześniej. Warto przy tym wiedzieć, że w skład jednostek ratowniczo-gaśniczych (JRG) wchodzą zarówno strażacy Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhowie OSP. Ci ostatni mają jednak za sobą więcej wyjazdów, gdyż nie wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne uczestniczą w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

O tym, jak ważna dla lokalnej społeczności jest Ochotnicza Straż Pożarna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać: to właśnie oni najczęściej jako pierwsi reagują, gdy w okolicy szaleje jakiś żywioł i nie mowa tutaj tylko o ogniu. Statystyki pokazują bowiem, że walka z pożarami stanowi obecnie tylko część ich pracy. Jednostki OSP bardzo często interweniują także w sprawach dotyczących miejscowych zagrożeń, do których zaliczamy m.in. powalone drzewa, lokalne podtopienia czy wypadki samochodowe. Ochotnicze Straże Pożarne pełnią również rolę zabezpieczającą w przypadku, gdy jednostki Państwowej Straży Pożarnej wyjeżdżają na akcje w terenie: OSP pełni wtedy dyżur na wypadek, gdyby wystąpiło w tym czasie jakieś zagrożenie w innym rejonie.

Łącznie wszystkie 53 jednostki OSP z terenu naszego powiatu interweniowały w ubiegłych 12 miesiącach 881 razy, co stanowi zdecydowany spadek wobec 1 513 interwencji, jakie miały miejsce rok wcześniej. W naszej okolicy najczęściej zdarzenia obsługiwało OSP Bukowno Miasto, które wyjeżdżało do akcji 61 razy: za nimi znalazło się natomiast OSP Klucze, które interweniowało 52 razy, a strażacy-ochotnicy z OSP Bolesław i OSP Wolbrom wyruszali do akcji 50 razy.

Warto przy tym dodać, że praca druhów nie kończy się na akcjach bojowych, jako że drużyny OSP uczestniczą również w zawodach sportowo-pożarniczych oraz pomagają w organizacji lokalnych uroczystości, festynów czy świąt. Zajmują się oni ponadto sportem, edukacją i kulturą, jednak tego typu działalność nie jest objęta statystykami.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
5 miesięcy temu

Sens istnienia niektórych OSP jest żaden skoro przez rok nic nie robili. Czas na weryfikację.