Powiat

Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował najnowszy ranking dotyczący aktywności gmin w zakresie liczby wniosków składanych w programie „Czyste Powietrze”. Dotyczy on drugiego kwartału bieżącego roku. Jak radzą sobie w tym aspekcie gminy z terenu naszego powiatu?

Na temat programu „Czyste Powietrze” pisaliśmy na naszych łamach niejednokrotnie. Jest to inicjatywa polegająca na dofinansowaniu wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych bądź wydzielonych lokali mieszkalnych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polski Alarm Smogowy i Bank Światowy regularnie monitorują dynamikę składania wniosków i co kilka miesięcy informują, które gminy wiodą w tej kwestii prym, a które są daleko w tyle. Celem rankingu jest motywowanie samorządów, aby zachęcały jak najwięcej mieszkańców do wymiany starych i nieefektywnych kotłów. Dzięki rankingowi każdy może zobaczyć, ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów zostało złożonych w jego gminie.

Opublikowany waśnie ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w II kwartale 2021 roku. Pozycję poszczególnych samorządów determinuje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych. Liderem w tym okresie okazało się Chełmno z woj. kujawsko-pomorskiego. A jak na tym tle wypadają samorządy z terenu naszego powiatu?

 Gmina Bolesław z 14 złożonymi wnioskami zajęła 1258 miejsce w skali kraju. W Bukownie takich wniosków było 19, co dało temu miastu pozycję numer 730. W Kluczach liczba złożonych wniosków wynosi 35, co plasuje ten samorząd na 717 miejscu. Olkusz może pochwalić się 61 wnioskami i lokatą numer 746. W Trzyciążu takich wniosków po raz kolejny było zaledwie 3 (2352 miejsce w rankingu), a w Wolbromiu 22 (pozycja nr 1867).

Pozycję każdej gminy można sprawdzić w wyszukiwarce dostępnej na stronach: polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze