W ostatnim czasie na osiedlu Słowiki dzieje się naprawdę sporo. Odżył tamtejszy Klub Kubuś, a społeczność nie tylko zaczęła żywo interesować się sprawami osiedla, ale i dbać o kondycję fizyczną. Ogromna w tym zasługa Klubu Sportowego „Flika”, który oprócz zajęć ruchowych, tamtejszym mieszkańcom proponuje także wiele innych inicjatyw z zakresu kultury, sztuki, mody czy zwykłej rekreacji. Teraz „Flika” może pochwalić się kolejnym sukcesem, jakim bez wątpienia jest nowo otwarty Ośrodek Wsparcia, skupiający zarówno młodzież jak i osoby powyżej 50. roku życia. Projekt, który rozpoczął się 14 kwietnia potrwa do końca 2014 roku, a opiewa on na łączną kwotę 80 tysięcy złotych. 80% środków na realizację programowych działań pochodzi z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, natomiast 20% dołożył Urząd Miasta i Gminy Olkusz.
– Nasze kilkumiesięczne starania przyniosły pożądany efekt. Jesteśmy szczęśliwi, że projekt Klubu Samopomocy zyskał uznanie w oczach komisji konkursowej i dzięki temu w najbliższych miesiącach będziemy w stanie nie tylko zintegrować lokalne środowisko, ale również mamy nadzieję, że pomożemy wielu osobom potrzebującym wsparcia – mówi Maria Beszterdo, prezes KS Flika.
Pełna nazwa projektu o jakim mowa brzmi: „Wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą w ramach nowo otwartego Ośrodka Wsparcia – Klubu Samopomocy na terenie osiedla Słowiki” i jak wskazuje na to jego nazwa, najbliższa działalność klubu ma się opierać na łączeniu działań kilku pokoleń. Efektem ponad półrocznej pracy ma być sztuka teatralna wystawiona przez uczestników projektu. A tych według zapisów ma być przynajmniej trzydziestu – pół na pół, a więc ludzi młodych i tych już po pięćdziesiątce. Kierownikiem Ośrodka jest Urszula Ryza, a nad jego sprawnym funkcjonowaniem czuwać będą też osoby związane z „Fliką”. W ramach wspólnych działań i zajęć, uczestnicy programu będą mieli okazję wziąć udział w licznych zajęciach, ukierunkowanych na ogólny rozwój. W harmonogramie działalności nowego Ośrodka Wsparcia znalazły się m.in. zajęcia fittnes + 50, gimnastyka korekcyjna, kurs tańca towarzyskiego, amatorska szkoła szycia, zajęcia artystyczno-teatralne, spotkania z psychologiem, fryzjerami, kosmetyczkami, masażystami czy dietetykami. Uczestnicy projektu poznają zasady savoir vivre, zgłębią tajemnice zdrowego żywienia, przeżyją metamorfozę ciała i ducha, zapoznają się z działaniem elektronicznych gadżetów, a także odbędą kilka wyjazdów integracyjnych, jak choćby do krakowskiego Teatru „Bagatela”, czy stolicy polskich Tatr – Zakopanego. Wszystkie zajęcia odbywać się będą pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów, a działalność Ośrodka będzie stale monitorowana. – Oczywiście pierwszeństwo jeśli chodzi o udział w projekcie mają mieszkańcy os. Słowiki, jednak nasza propozycja skierowana jest do wszystkich olkuszan. Jeżeli czuje ktoś potrzebę integracji z innym pokoleniem, ma ochotę zadbać o swoją sprawność fizyczną, to serdecznie do nas zapraszamy – dodaje Maria Beszterdo.
Każdy tego typu projekt pozwala na rozwój nie tylko ludzki, ale daje również możliwości poszerzenia klubowych struktur. Obowiązuje tu zasada „przyjemne z pożytecznym”. Funkcjonowanie podobnych Ośrodków Wsparcia jest wskazane. Mówi o tym ogromne zainteresowanie pomysłem ze strony mieszkańców danego terenu, w tym przypadku Olkusza, gdzie podobny program został wdrożony już jakiś czas temu w Klubie Przyjaźń na os. Pakuska. Wszystkie prowadzone zajęcia są bezpłatne, a jedynym warunkiem przystąpienia do projektu jest akcesja swojej osoby poprzez kontakt z koordynatorami, jak również wypełnienie deklaracji członkowskiej. Więcej informacji na temat nowo otwartego Klubu Samopomocy można uzyskać w osiedlowym Klubie Kubuś zlokalizowanym przy ul. Batalionów Chłopskich 2, w godzinach jego otwarcia, a więc od poniedziałku do piątku 16:00 – 20:00. Oficjalne otwarcie Ośrodka zaplanowano na środę 7 maja, kiedy to przysłowiową wstęgę przetną przedstawiciele władzy lokalnej.
Przeżyją metamorfozę ciała i ducha i zapoznanie z elektronicznymi gadżetami – to jest najlepsze dla 50-latki.
Szkoda pieniędzy na takie inicjatywy.
To, że ktoś się czuje młodym to nie znaczy, że trzeba nosić mini czy kolorowe spodnie. Młodość to głównie stan ducha, doskonała forma fizyczna i psychiczna.
Dzięki naszemu rządowi i ustawie o emeryturach to młodzi musimy być do ukończenia 67 lat życia. Wg mnie podeszły wiek to pewnie jakieś 70 lat.
Po pierwsze – Chej „Młody” może i Ty będziesz miał kiedyś ….- dziesiąt lat, więc nie gadaj głupio!!!
Po drugie – kolejne igrzyska dla gawiedzi, zamiast konkretnych działań , które przyniosłyby wymierny efekt dla zapyziałej mieściny, temat zastepczy!
Po trzecie – każdy powód jest dobry aby zaistnieć (choć na krótko) w olkuskich miediach.
Po czwarte – współczuję młodym aktualnej beznadzieji
[quote name=”Młody”][quote name=”K.M.”]Ma skończone 50 lat i nie traktuję siebie jako osobę w podeszłym wieku, osoby w podeszłym wieku to chyba trochę starsze osoby ? Czuję się wręcz urażona tym, że ktoś mówi że osoby 50+ to osoby w poszłym wieku.[/quote]
Ryczące czterdziestki i wyjące pięćdziesiątki myślą że jak kupią w Lidlu kolorowe spodnie i bluzki lub mini jak najkrótsze włożą to już do nastolatek będą zaliczone …[/quote]
młody w tym przypadku =głupi
[quote name=”K.M.”]Ma skończone 50 lat i nie traktuję siebie jako osobę w podeszłym wieku, osoby w podeszłym wieku to chyba trochę starsze osoby ? Czuję się wręcz urażona tym, że ktoś mówi że osoby 50+ to osoby w poszłym wieku.[/quote]
Ryczące czterdziestki i wyjące pięćdziesiątki myślą że jak kupią w Lidlu kolorowe spodnie i bluzki lub mini jak najkrótsze włożą to już do nastolatek będą zaliczone …
Ma skończone 50 lat i nie traktuję siebie jako osobę w podeszłym wieku, osoby w podeszłym wieku to chyba trochę starsze osoby ? Czuję się wręcz urażona tym, że ktoś mówi że osoby 50+ to osoby w poszłym wieku.