Olkusz

30 lat minęło! IV Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu w tym roku obchodzi okrągłe urodziny. Szkolna społeczność wraz z zaproszonymi goścmi – przyjaciółmi „Czwórki” – świętowała przez dwa dni. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała redakcja „Przeglądu Olkuskiego”.

Dwudniowe obchody jubileuszu rozpoczęto 9 listopada w Centrum Kultury podczas wernisażu wystawy „Mistrz i uczniowie”. Kurator wystawy prac absolwentów „Czwórki”- artysta plastyk Stanisław Wywioł – powitał zgromadzonych gości. W krótkim wystąpieniu podkreślił artystyczne tradycje IV LO i przywołał wiele budzących miłe wspomnienia anegdot. Drugiego dnia obchodów Jubileuszu w Bazylice pw. Św. Andrzeja Apostoła odprawiono mszę św. koncelebrowaną w intencji szkoły, którą prowadził biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się główna część obchodów jubileuszu.

– Dzisiejsza uroczystość wywołuje nie tylko ogromne wzruszenie, ale prowokuje do wspomnień. Można zadać sobie pytanie, czy 30 lat to dużo? Patrząc z perspektywy wieków, to na pewno niewiele, ale biorąc pod uwagę wydarzenia, które miały miejsce w murach naszej szkoły, to sporo czasu. Bo kiedy szukam w pamięci tego – pisał Waldemar Łysiak – co dało mi poczucie trwałości w moim życiu i co usprawiedliwia moje istnienie, kiedy podliczam godziny, których na pewno nie zmarnowałem, odnajduję zawsze te wędrówki, których nie mógłbym zawdzięczać największej fortunie i najwyższemu stanowisku. Wspomnienia – tego nie można kupić za pieniądze – tymi słowami powitała gości dyrektor IV LO Katarzyna Polak, zapraszając ich w sentymentalną podróż. Zgromadzeni, podczas multimedialnej prezentacji, mieli okazję poznać historię szkoły, najważniejsze wydarzenia z 30-letniej historii, szkolne sukcesy.

Jubileusz zgromadził wielu gości. Przedstawiciele władz rządowych, oświatowych i samorządowych; przedstawiciele duchowieństwa; przedstawiciele służb mundurowych, delegaci wyższych uczelni oraz instytucji, z którymi współpracuje IV LO; organizacji pozarządowych; darczyńców; absolwentów, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników ,,Jubilatki” – sala widowiskowa MOK – u zgromadziła wielu znakomitych gości związanych z obchodzącą 30-ste urodziny szkołą. Wszystkich ich łączy jedno – są przyjaciółmi „Czwórki”, a z każdym kolejnym rokiem ich przybywa.

Życzeniom płynącym ze sceny nie było końca. Niektórzy goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy 30 lat to dużo?

– To na pewno sporo, żeby doświadczyć, ale też aby spełniać swoje marzenia, a trwająca termomodernizacja tej szkoły to nasze wspólne marzenie. 30 lat to też spora szansa żeby jeszcze wiele przeżyć. To, co łączy mnie z IV Liceum to podobny wiek, a także to, że równocześnie przeżywamy swój renesans. Takiej formy i kondycji IV Liceum jeszcze nie miało. IV Liceum to marka sama w sobie. Ta szkoła ma duszę i tego Wam gratuluję – mówił starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

– Chciałam podziękować właśnie za to, że nie tylko opiekujecie się uczniami, ale że każdy z nich znajdzie tu swoje miejsce – nieważne, czy jest szczególnie uzdolniony, czy też z powodu pewnych dysfunkcji potrzebuje szczególnej opieki. Dziękuję Wam za to, że szanujecie zdanie rodziców, którzy nie zawsze zgadzają się ze zdaniem nauczycieli, ale zawsze znajdują w nich wsparcie w rozwiązywaniu swoich problemów. Bo przecież wszyscy idziemy w tym samym kierunku, czyli walczymy o lepszą przyszłość naszej młodzieży. Dziękuję za te trzy lata, w których ja byłam częścią tej szkoły i za te 30 lat, w trakcie których szkoła pięła się ku takiemu sukcesowi, jaki ma dzisiaj. Jesteście najlepsi – mówiła wicestarosta Paulina Polak, która przez trzy lata była przewodniczącą Rady Rodziców w IV LO.

– Patron IV LO, Krzysztof Kamil Baczyński w jednym ze swoich wierszy pisał: „Trzeba uważać: czas się łatwo zmienia w przeszłość”. Powstanie IV Liceum było ogromnym wydarzeniem dla całej społeczności Olkusza. Dziś absolwenci są dumni ze swojej Alma Mater, widząc, jak doskonale się rozwija, łącząc tradycję z nowoczesnością. To zasługa całej kadry pedagogicznej, która nie tylko przekazuje wiedzę, ale również wyzwala pasje. Droga młodzieży – szanujcie ten czas, który spędzacie w IV Liceum, gdyż sami zobaczycie, jak szybko on mija. To właśnie tu powstają przyjaźnie, które przetrwają lata. Życzę dalszych sukcesów całej społeczności szkolnej –  to życzenia olkuskiego burmistrza Romana Piaśnika.

Właśnie patron szkoły – Krzysztof Kamil Baczyński – był głównym tematem słowno – muzycznego spektaklu w wykonaniu uczniów „Czwórki”. Młodzi artyści zebrali gorące oklaski. Z okazji jubileuszu wydano zawierający wspomnienia absolwentów okolicznościowy numer gazetki szkolnej „niecoDZIENNIK”.

Zwieńczeniem obchodów było spotkanie absolwentów w murach szkoły. Rozmowy, śmiechy, wspólne przeglądanie kronik szkolnych zdominowały środowe popołudnie spędzone przy kawie wśród sal lekcyjnych i szkolnych korytarzy. Rodzinny i serdeczny charakter spotkania z absolwentami potwierdził, że IV LO to nie tylko miejsce i wspomnienia, ale przede wszystkim czas, który kształtował charaktery, dawał początek wieloletnim przyjaźniom i ma pozytywny wpływ na absolwentów i ich nauczycieli. Mimo że młoda, to jednak już wielopokoleniowa, czego dowodem jest fakt, że do szkoły uczęszczają już dzieci pierwszych jej absolwentów.

– Szkoła jest świadkiem historii pisanej przez nas wszystkich – uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także przyjaciół, sympatyków i darczyńców. Każdy zostawił tutaj cząstkę swojego życia, ślad po radościach i smutkach, nadziejach i marzeniach. Jeszcze raz serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat przyczyniali się do rozwoju naszego liceum. I chociaż wspomnienia należą do przeszłości, to jednak kształtują naszą teraźniejszość i przyszłość. Rację miał Henryk Sienkiewicz mówiąc, że „…szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”. W dniu 30 urodzin rozpoczęliśmy kolejny rok funkcjonowania IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu. Przed nami wiele wyzwań i odpowiedzialnych zadań. Z ufnością i nadzieją patrzymy w przyszłość, bo każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie – słowa dyrektor Katarzyny Polak najlepiej podsumowują minione 30 lat.

Serdeczne życzenia z okazji jubileuszu składa redakcja „Przeglądu Olkuskiego”!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

30 lat minęło! IV Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu w tym roku obchodzi okrągłe urodziny. Szkolna społeczność wraz z zaproszonymi goścmi - przyjaciółmi "Czwórki" - świętowała przez dwa dni. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała redakcja "Przeglądu Olkuskiego".
« 1 z 7 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze