W ramach tzw. tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku form wsparcia za pośrednictwem urzędów pracy. Jak sytuacja wygląda u nas? Zapytaliśmy o to w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu.

Do tej pory w ramach pożyczek dla mikroprzedsiębiorców złożono 3704 wnioski. W ramach dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców złożono 144 wnioski, natomiast w ramach dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników złożono 194 wnioski. W pierwszym naborze nie został złożony do tej pory żaden wniosek o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych.

Rozpatrywanie wniosku trwa od kilku do kilkunastu dni. Zależy to od rodzaju formy wsparcia oraz właściwego wypełnienia wniosków przez przedsiębiorców. – Główne problemy dotyczą dużej ilości wniosków, które wpływają niekompletne np. bez wymaganych załączników, co znacznie wydłuża termin ich realizacji. Wymusza to bowiem konieczność kontaktów z przedsiębiorcami w celu uzupełnienia braków. Kolejną kłopotliwą kwestię stanowią również zmiany przepisów oraz duża liczba zmieniających się wyjaśnień i interpretacji płynących z Ministerstwa. Ponadto problemy przedsiębiorców z powiatu olkuskiego nie odbiegają od problemów firm i pracodawców z całej Polski, wynikających z obecnej sytuacji epidemiologicznej i gospodarczej związanej z wprowadzonymi obostrzeniami. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu pozostaje w stałym kontakcie ze Starostą Olkuskim w zakresie realizowanych zadań związanych z „Tarczą Antykryzysową” w celu reagowania na bieżące potrzeby i problemy z tym związane -mówi Piotr Polak, Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu.

Do tej pory w ramach pożyczek dla mikroprzedsiębiorców rozpatrzono pozytywnie 1194 wnioski, natomiast negatywnie zostało rozpatrzonych 116 wniosków. Dotychczasowy bilans dotyczący dofinansowań  kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to 181 wniosków rozpatrzonych pozytywnie, 13 negatywnie. Z kolei w ramach dofinansowań do kosztów wynagrodzeń pracowników pozytywnie rozpatrzono 140 wniosków, natomiast negatywnie 4 wnioski.

-Główne powody negatywnego rozpatrzenia wniosków to m.in.: podwójne złożenie wniosku przez tego samego wnioskodawcę, zawieszenie działalności gospodarczej przez podmioty wnioskujące, brak statusu przedsiębiorcy, wpływ wniosku po terminie naboru czy niewłaściwe złożenie wniosku do tutejszego urzędu ze względu na miejsce prowadzenia działalności – wylicza Piotr Polak.

Dotychczas w ramach udzielonych pożyczek zostało wypłacone 5 919 400 złotych dla 1184 przedsiębiorców. Wypłaty dofinansowań do kosztów wynagrodzeń pracowników oraz kosztów prowadzenia działalności gospodarczej rozpoczęły się w tym tygodniu.

Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu, kolejny nabór na dofinansowania wynagrodzeń pracowników oraz kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zostanie ogłoszony od dnia 11 maja 2020 roku. Nabór na udzielenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców jest prowadzony w trybie ciągłym.

fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze