Olkusz

– Te auta stwarzają zagrożenie dla innych kierowców! – Z takim stwierdzeniem zadzwonił do nas jeden z Czytelników. Jego interwencja dotyczyła aut parkowanych na osiedlu domków jednorodzinnych pomiędzy skwerem i Czarną Górą. Na nasze pytanie odpowiada mł. asp. Marika Guzik-Gajda z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Jakiś czas temu dostaliśmy telefon od mieszkańca Olkusza, który skarżył się na auta zaparkowane nieopodal skrzyżowania ulic Broniewskiego i Bocznej oraz na łuku ulicy Piłsudskiego. Osoba kontaktująca się z naszą redakcją uważa, że samochody pozostawione we wskazanych miejscach utrudniają poruszanie się innym pojazdom. – W przeszłości sygnalizowałem Policji podobne sytuacje za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, ale niewiele z tego wynikło – usłyszeliśmy w słuchawce.

Postanowiliśmy zweryfikować te doniesienia. Po przyjechaniu na miejsce rzeczywiście napotkaliśmy kilka pojazdów, zaparkowanych bezpośrednio na ulicy bądź też stojących dwoma kołami na fragmencie chodnika. Postanowiliśmy zapytać mundurowych, czy takie sytuacje mogą stwarzać zagrożenie dla kierujących i czy w tych konkretnych przypadkach kierowcy mogli tak pozostawić swoje auta.

Policja sprawdza wszystkie zgłoszenia

Stróże prawa na wstępie  informują, że każdego dnia systematycznie sprawdzają doniesienia mieszkańców zgłaszane za pośrednictwem  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. – Mundurowi w ciągu kilku dni weryfikują nowe informacje i reagują na występujące zagrożenia. Najczęściej zgłaszane przez mieszkańców problemy związane z ruchem drogowym to: nieprawidłowe parkowanie, nieprawidłowe oznakowanie drogi i przekraczanie dozwolonej prędkości – wylicza mł. asp. Marika Guzik-Gajda z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Funkcjonariuszka dodaje przy tym, że zgłoszenie w Krajowej Mapie Bezpieczeństwa, które zostało opisane przez naszego Czytelnika, miało miejsce 4 maja 2021 r. Zgodnie z procedurą Policjanci mają kilka dni na sprawdzenie tego typu doniesień. Wymienione zagrożenie po weryfikacji zostało uznane przez nich za niepotwierdzone. A co sądzą o zdjęciach, które im pokazaliśmy?

Czy te auta stoją prawidłowo?

– Pojazdy na ulicy Broniewskiego są zaparkowane prawidłowo. Samochody stoją przy prawej stronie jezdni , równolegle do osi jezdni, więcej niż 10 m od skrzyżowania, nie utrudniając tym ruchu – tłumaczy Marika Guzik-Gajda.

Podobnie jest na ul. Bocznej. Widoczne na zdjęciu pojazdy, zaparkowane są bowiem prawidłowo, przy prawej krawędzi jezdni. Nasza rozmówczyni zastrzega przy tym, że nie można jednak stwierdzić, czy pierwszy z pojazdów na zamieszczonej fotografii zaparkował w odległości 10 metrów od skrzyżowania.

Zaparkowane pojazdy na ulicy Piłsudskiego, ustawione są równolegle do osi jezdni po prawej stronie, częściowo na chodniku. Z nadesłanej fotografii nie stwierdzimy jednoznacznie czy na chodniku pojazd parkuje zachowując 1,5 metra przejścia dla pieszych. Dwa pierwsze samochody zaparkowane są w sposób nieprawidłowy, gdyż stoją na łuku jezdni, ograniczając tym widoczność dla kierujących – informuje przedstawicielka olkuskiej Policji.

Garść porad

Zasady dotyczące parkowania znajdziemy w ustawie „Prawo o ruchu drogowym”. Ustawodawca określił tam miejsca i sytuacje, w których zatrzymanie i postój są dozwolone. Tym niemniej poprosiliśmy mundurowych o kilka podstawowych wskazówek dla naszych Czytelników.

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że zatrzymać pojazd możemy tylko w miejscach, w których jest on widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zatrzymujemy się jak najbliżej krawędzi jezdni, równolegle do niej – podkreśla Marika Guzik-Gajda.

Przedstawicielka Policji dodaje przy tym, że nasz samochód pod żadnym pozorem nie może tamować ruchu. Poza obszarem zabudowanym powinniśmy zatrzymywać się poza jezdnią. – Uważamy oczywiście na znaki i pod żadnym pozorem nie parkujemy przy zakazach. Jeżeli zostawiamy auto na chodniku, to musimy pozostawić pieszym 1,5 m jego szerokości – mówi funkcjonariuszka.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
1 rok temu

Jaki gnój a nie rzetelne dziennikarstwo.. Policjantka napisała nowy PoRD.. Dla „blondynki” to BMW stoi po prawej stronie?? Bo ono stoi po lewej stronie drogi, LEWEJ z e „swojego punktu widzenia” @Marika! ! ! Masakra to jest .. Dlaczego Przegląd (a dokładnie a.n.q.a.) nie zweryfikuje paplaniny tylko bezkrytycznie wypisujecie bzdury. Zapytajcie dobrych instruktorów z miasta, np. z „OSK Marzanna” Rafała.. Podobne bzdury plotła @Katarzyna w artykule o parkowaniu TIRów w mieście..

Anżej
Anżej
1 rok temu
Odpowiedz do  kolo

Nie jestem fachowcem ale dla mnie wygląda to tak: bmw zaparkowane jest po prawej stronie drogi ale przeciwnie do kierunku ruchu. Piłsudskiego jest dwukierunkowa a w Polsce obowiązuje ruch prawostronny.

Moim zdaniem pytanie powinno brzmieć: czy kierowca bmw mógł zaparkować pojazd przeciwnie do kierunku ruchu ? Zauważ, że na jezdni nie ma namalowanej pojedynczej ani podwójnej linii ciągłej więc na legalu mógł przejechać na drugą stronę jezdni nie pytając czy to prawa czy lewa strona jest.

kolo
kolo
1 rok temu
Odpowiedz do  Anżej

No widać, że nie jesteś fachowcem.. Pleciesz bzdury zamiast przeczytać art 49 PoRD. Jak może być bmw zaparkowane po prawej stronie i pod prąd. Co ty pijesz?

mike
mike
1 rok temu

„Z nadesłanej fotografii nie stwierdzimy jednoznacznie czy na chodniku pojazd parkuje zachowując 1,5 metra przejścia dla pieszych”
To se sprawdźcie jaką szerokość ma kostka i Fiat punto. Góra 2 min. szukania w Internecie i będziecie wiedzieli. Problem jest taki, że jak dojedziecie na miejsce to auta już nie będzie. Łatwiej niezgodnie z prawem gonić ludzi po aldim czy innym lidlu za brak szmat na twarzy.

kolo
kolo
1 rok temu
Odpowiedz do  mike

Oczywiście, że z fotki można określić czy zostało 1,5m chodnika – kostka ma 10cm szerokości a jest ich 15 czyli na chodnik nie wolno wjeżdżać wcale..