Powiat

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – wprowadzenie takiego rozwiązanie proponuje grupa olkuskich radnych. Jakie są na to szanse?

Co kryje się pod ta nazwą? Mówiąc w skrócie, to informatyczny system, za pomocą którego pasażerowie miejskiej komunikacji otrzymywaliby na bieżąco informacje o czasie odjazdu danego autobusu, ale nie tylko. Informacje byłyby wyświetlane na tablicach umieszczonych na przystankach. – Wiadomości prezentowane na elektronicznych nośnikach informacji to m.in. nazwa przystanku, numer linii, prognozowany lub/i rozkładowy czas odjazdu, komunikaty specjalne (informacja o utrudnieniach w ruchu, objazdach, cenach biletów itp.) oraz reklamy. System może być rozbudowany o aplikacje mobilne dla użytkowników – czytamy w interpelacji grupy radnych, skierowanej do olkuskiego burmistrza. Radni chcą, by burmistrz podjął działania mające na celu złożenie przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach programu „Polski Ład”.    

System mógłby działać na terenie czterech gmin, które obsługuje ZKG „KM” w Olkuszu, czyli Bolesławia, Bukowna, Klucz i Olkusza.

-Podstawowym jednak zadaniem w ramach ubiegania się o Środki rządowe powinna być infrastruktura przystankowa: wyświetlacze LED, oznaczenia nazw przystanków i pojawienie się w-fi w postaci lokalnych hot-spotów. Zintegrowany system zapewniłby komplet informacji dla pasażerów, usprawniłby przepływ informacji i podniósł jakość świadczonych usług. Po licznych rozmowach z mieszkańcami ziemi olkuskiej, Ministrem Jackiem Osuchem, Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą oraz samorządowcami ościennych gmin jesteśmy przekonani, że inicjatywa zyska szerokie poparcie społeczne, ułatwi komunikację, wprowadzi Związek w XXI wiek. Związek jest w stanie pozyskać duże środki finansowe na to zadanie nawet powyżej 80% wartości inwestycji – napisali do burmistrza radni Rady Miejskiej w Olkuszu: Wojciech Panek, Maria Beszterdo, Józef Filas, Przemysław Kwiatkowski, Edwarda Wolska, Łukasz Piątek i Zbigniew Stach. 

Do propozycji radnych przychylnie odniósł się wiceburmistrz Łukasz Rychlewski. -Podzielam Państwa opinię, że system dynamicznej informacji pasażerskiej ułatwi mieszkańcom korzystanie z komunikacji miejskiej i podniesie jakość świadczonych usług. System dynamicznej informacji pasażerskiej stworzy dla pasażerów możliwość uzyskania informacji o bieżących, rzeczywistych czasach przyjazdów i odjazdów autobusów z przystanków. Dane te byłyby przekazywane w postaci czytelnej informacji wizualnej na tablicach elektronicznych umieszczonych na przystankach. Istnienie na tablicach informacji głosowej znacząco ułatwiłoby korzystanie z komunikacji osobom niepełnosprawnym – uważa wiceburmistrz Rychlewski, dodając, że zwrócił się z prośbą do Zarządu ZKG „KM o przygotowanie projektu wniosku i przedstawienie propozycji zakresu zadania. Temat ten ma zostać omówiony na kolejnym Zgromadzeniu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna w Olkuszu.

Jak Wam się podoba taki pomysł?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze