Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota wraz z fundacją Evidence Instytute sprawdzili, które gminy w Polsce są najbardziej przyjazne edukacji. Efektem ich badań jest ranking, w którym porównywano duże miasta, gminy średniej wielkości i te najmniejsze gminy do 20 tys. mieszkańców. Jak na tle innych samorządów plasują się gminy z terenu powiatu olkuskiego?

Czasopismo „Wspólnota” od lat specjalizuje się w publikowaniu rankingów porównujących osiągnięcia poszczególnych samorządów. Pod lupę brany były już m.in.: wydatki na inwestycje, zadłużenie oraz zamożność. Niedawno ukazał się ich najnowszy ranking, w którym przeanalizowane zostały dane dotyczące edukacji.

„Miejsca sprzyjające edukacji” to ranking gmin o najwyższej jakości edukacji w 2019 r. – Celem rankingu jest wskazanie tych samorządów, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie. Nie zawsze oznacza to najwyższe wyniki, bowiem szkoły i samorządy pracują z uczniami o różnym potencjale i borykają się z odmiennymi wyzwaniami. Metodologia rankingu bierze to pod uwagę i dzięki niej możemy wskazać miejsca o wysokiej jakości nauczania – czytamy na stronie Evidence Institute.

Ranking składa się z trzech miar, z których każda wpływa na ostateczną ocenę. „DOBRY START” to wskaźnik, który wyraża dostępność edukacji przedszkolnej i średnich wyników egzaminów zewnętrznych w szkołach. Wskaźnik „NIERÓWNOŚCI” odzwierciedla zróżnicowanie wyników egzaminów zewnętrznych. Miara ta pokazuje, jak duży dystans dzieli słabszych i lepszych uczniów z tej samej gminy. „POSTĘP” został zaś obliczony specjalnie na potrzeby tego rankingu. Mówi o tym, jak duży postęp w gimnazjach uczynili uczniowie niezależnie od ich potencjału po szkole podstawowej.

Publikacja przygotowana przez Evidence Instytute i „Wspólnotę” zawiera kilka zestawień. Jej autorzy podzielili samorządy pod względem wielkości. Osobno sklasyfikowano jednostki o wielkości do 20 tys. mieszkańców, od 20 do 100 tys. oraz miasta z liczbą ludności przekraczającą 100 tys. osób. Stworzono również ranking dla całego kraju. Jak na tle tej klasyfikacji wypadają okoliczne samorządy? W ogólnym rozrachunku najlepiej wypadła Gmina Klucze, której przypadła 191 lokata. Na 384 miejscu uplasowało się Bukowno. Wolbrom znajdziemy pod numerem 467. Olkuszowi przypadła 636 pozycja. Gminy Bolesław i Trzyciąż znajdziemy odpowiednio na 946 i 2104 miejscu.

fot. pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments