logo zielone swiatlo

1. Nie unikaj badań profilaktycznych – rak nie oznacza wyroku, gdy wykryje się go odpowiednio wcześnie. Dbasz o swoje włosy, paznokcie, samochód, dzieci i męża – zadbaj też o swoje wnętrze, fundując mu coroczny „przegląd”.

2. Odrzuć strach – nawet zła diagnoza jest lepsza niż niewiedza. Wcześnie wykryte nowotwory są całkowicie wyleczalne. Rak to nie jest koniec perspektyw – to tylko ich zmiana.

3. Bądź gotów na zmiany – choroba wymusza na nas zmianę przyzwyczajeń. Zwolnisz tempo życia, zaczniesz odżywiać się zdrowiej, doceniać piękno chwili, spojrzysz inaczej na świat.

4. Pytaj lekarza – o wszystko, o każdą najdrobniejszą nawet sprawę, która Cię niepokoi, martwi.

5. Nasiąkaj optymizmem – proces zdrowienia zaczyna się w Twojej głowie. Znajdź miejsce na uśmiech i przyjemności, nie buduj w sobie poczucia winy. Uwierz w swoje wyzdrowienie, a zacznie się ono ziszczać.

6. Dbaj o siebie – rozpieszczaj się, nie rezygnuj ze spotkań ze znajomymi, bądź piękna sama dla siebie, każdego dnia. Zawsze na pierwszym miejscu stawiaj siebie, a dopiero potem chorobę, niech ona nie definiuje Twojego wyglądu, samopoczucia.

7. Bądź szczera – wobec siebie i bliskich. Nie czekaj, aż się domyślą, czego Ci potrzeba – powiedz to. Tylko Ty wiesz, jak się czujesz. Jeśli potrzebujesz ich pocieszenia, oni również muszą o tym wiedzieć.

8. Potwierdzaj diagnozę – nie opieraj się tylko na pierwszej diagnozie pierwszego lekarza. Zawsze szukaj potwierdzenia u innego! Pamiętaj – diagnoza internisty, urologa, ginekologa, nefrologa to nie jest diagnoza onkologa!

9. Nie odtrącaj rodziny i bliskich – nie poradzisz sobie w samotności, bo na raka chorujesz nie tylko Ty, ale również Twoi bliscy. Nie ukrywaj się, wychodź do ludzi. Pozwól sobie na chwilę słabości, ale nie poddawaj się i nie zamykaj się na innych.

10. Nie zatrzymuj się – zwolnij, ale nie rezygnuj ze swojego życia. Dopasuj je do swojej choroby, ale pamiętaj, że to Ty stawiasz warunki. Jeśli możesz – pracuj, jeśli masz ochotę – spełniaj swoje pasje, jeśli chcesz – działaj. Zawsze w takim tempie, w jakim jesteś w stanie, ale nie rezygnuj i nie poddawaj się!

Tekst nadesłany przez Stowarzyszenie „Zielone Światło”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze