wykres

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował niedawno wyniki kolejnej edycji „Rankingu samorządów”, stanowiącego porównanie efektywności działań gmin na rzecz rozwoju lokalnych wspólnot. Sprawdziliśmy, jak na tym tle wypadły samorządy leżące na terenie powiatu olkuskiego.

„Ranking samorządów” to zestawienie przygotowywane od 15 lat przez dziennik „Rzeczpospolita”. Opracowywane jest ono w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin wiejskich oraz pozostałych gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Jak informują jego autorzy, ranking ma za zadnie wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o szeroko rozumiany, zrównoważony i trwały rozwój swoich małych ojczyzn i lokalnej wspólnoty.

Zasady i kryteria oceny stosowane w opracowaniu ustalone zostały przez niezależną kapitułę pod przewodnictwem profesora Jerzego Buzka. W tym roku, zgodnie z nową metodologią, badaniu poddano wszystkie miasta i gminy w Polsce za wyjątkiem miasta stołecznego Warszawa. Wszystkie jednostki samorządowe otrzymały zaproszenie do udziału w ankiecie. Jej wypełnienie nie było warunkiem decydującym o udziale w konkursie, jednak dawało możliwość uzyskania dodatkowych punktów. Głównym źródłem danych wykorzystanych w zestawieniu były dane zawarte w ogólnie dostępnych bazach Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów.

Kryteria oceny gmin oparte zostały o zestaw około 50 wskaźników i szczegółowych pytań, dotyczących działań samorządów w kluczowych obszarach, takich jak: ekonomia, środowisko, kwestie społeczne oraz jakości zarządzania. Działalność w każdej dziedzinie oceniana była według skali punktowej. W sumie uzyskać można było 100 punktów.

Pierwsze miejsce w kategorii miasto na prawach powiatu otrzymała Zielona Góra, która może pochwalić się wynikiem na poziomie 45,13 pkt. Na przeciwległym biegunie znalazł się Bytom (12,76 pkt., 65 miejsce w rankingu).

W kategorii gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich, pierwsze miejsce zajęła gmina Boguchwała (36,42 pkt.) leżąca na Podkarpaciu. Bukowno z wynikiem na poziomie 11,96 punktów uplasowało się na 135 pozycji. Wolbrom zajął 267 lokatę (10,05 pkt.) a Olkusz 352 miejsce (9,24 pkt.). Ostatnią, 857 pozycję z wynikiem 3,4 punktów zajął Ćmielów w województwie świętokrzyskim.

Spośród 1555 gmin wiejskich z rezultatem na poziomi 30,59 pkt. najlepiej zaprezentowała się Gmina Wisznice. Spośród okolicznych samorządów najlepszy wynik uzyskał Trzyciaż, który zdobywając 7,45 pkt. otrzymał 235 lokatę. Gminę Bolesław odnaleźć możemy na 260 pozycji (7,28 pkt.). Klucze uplasowały się zaś na 321 pozycji (6,98 pkt). Na samym końcu listy znalazła się Gmina Mędrzechów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze