debata 1

Na Pustyni Błędowskiej powstaje coraz więcej atrakcji dla turystów. Niestety, nowe inwestycje przyciągają nie tylko miłośników relaksu w ciekawym miejscu, ale i wandali. Efektem są zniszczone obiekty. Jak temu zapobiegać? O tym rozmawiali uczestnicy społecznej debaty „Bezpieczeństwo w turystyce na terenie Pustyni Błędowskiej” zorganizowanej przez Komisariat Policji w Kluczach.

Niedawno na pustyni powstała tzw. róża wiatrów, która od pewnego czasu wzbudza szczególne zainteresowanie turystów. Do chętnie odwiedzanych miejsc należą też punkty widokowe na Czubatce w Kluczach i na wzgórzu Dąbrówka w Chechle. Podczas multimedialnej prezentacji policjanci z Klucz wskazali najczęstsze problemy tam występujące. Chodzi o dewastację i kradzieże mienia, zaśmiecanie i spożywanie alkoholu. Utrudnieniem są również samochody zaparkowane wzdłuż drogi Klucze – Hutki, gdzie znajduje się wjazd na różę wiatrów.
– Wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie o wprowadzanie na tej drodze zmiany organizacji ruchu. Chodzi o zakaz postoju na poboczach oraz ograniczenie prędkości do 50 km/h – mówił komendant Komisariatu Policji w Kluczach podkomisarz Jerzy Wilk. Gmina wykonuje obecnie w pobliżu róży wiatrów miejsca postojowe.

Problem z wandalami ma zarówno gmina, jak i wojsko, administrujące obiektami na północnej cześć pustyni. Kilka tygodni temu pisaliśmy o terenowym punkcie informacyjnym, zbudowanym dla żołnierzy ćwiczących na pustyni. Wiosną miejsce zostało zdemolowane.

Spory problem stanowią też nielegalnie wjeżdżające pojazdy terenowe, quady, motocykle krosowe. – Być może uda się rozwiązać ten problem tworząc na pustyni – oczywiście zgodnie z przepisami – miejsce, gdzie amatorzy takich sportów mogliby legalnie jeździć – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Przedstawiciele wszystkich służb obecnych na spotkaniu, czyli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Leśnej, Żandarmerii Wojskowej i Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie oraz radni gminy Klucze i reprezentanci organizacji związanych z turystyką uznali, że tylko wspólne działania mogą przynieść wymierne efekty. Wiemy już, że policja i wojsko planują wspólne patrole. Z sali padły też propozycje o zamontowanie monitoringu wizyjnego w punktach widokowych oraz miejscach, gdzie wandale są szczególnie aktywni, a także zakup quada lub pojazdu z napędem 4×4 dla kluczewskiej policji do interwencji na terenie pustyni.

Policjanci apelowali o zgłaszanie wszelki przypadków wandalizmu. Można to zrobić zaznaczając takie miejsca na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa lub skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” i „Dzielnicowy bliżej nas”. 

Fot. Rafal Jaworski/UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pażdzioch
Pażdzioch
6 lat temu

I ??co” łod nowa” nie dopuści spec fachmann do POprawy bezpieczeństwa na Pustyni Błędowskiej.Dopuście Tych speców,bo mają ogromne teraz potrzeby kasowe.

rob roj
rob roj
6 lat temu

[quote name=”monet”][quote name=”piachu”]straż leśna to malo wysiada z wielkiej srebrnej terenuwy z kogutami tacy leniwi czy 😆 wspomniany pan jest dobrze zbudowany jak zawodnik sumo 😆 😆 😆

A.A koleś ły
A.A koleś ły
6 lat temu

[quote name=”A.A.Społecznik”]Zaraz,zaraz,a gdzie jest ten terenowy 4X4 co kupił za kasę U.G.K jako służbowy poprzedni wójt za ponad 230.000 złotych.[/quote]
Terenowy był kupiona dla szpanu i przejażdżek dla wiadomo kogo ,ale jeszcze jedno co przed wyborami tam na tym spotkaniu robi ”DOBRY GOSPODARZ”.Chyba że kasy potrzebuje z milion na ustawienie samych swoich potomków.

monet
monet
6 lat temu

[quote name=”piachu”]straż leśna to malo wysiada z wielkiej srebrnej terenuwy z kogutami tacy leniwi czy bojacy 😳 :oops:[/quote]
jednego widziałem taki opuchnięty cały ale pistolet miał

Młody
Młody
6 lat temu

Pustynia mogłaby być na wiele lat ogromnym wysypiskiem śmieci i wszelkiego rodzaju odpadów dla całej Europy bo w Bolesławiu wyżej i wyżej gromadzą i miejsca niedługo zabraknie …

czub
czub
6 lat temu

Peak ma rację. Jeśli władze nie mają pomysłu, co dalej z pustynią, (sorry – chcą, żeby patrzeć i podziwiać) jeśli chcą tworzyć absurdalne przepisy – to zabetonować – a zamiast miasteczka – międzyaglomeracyjne lotnisko. Albo – świątynia pustynna (podobno pod pustynia jest polodowcowa woda – byłoby cudowne źródełko jak znalazł. 😉

peak
peak
6 lat temu

Zrobili altany, potem szpan w gazetach, w necie – ale o parkingu nikt nie pomyślał. Wstawią zakaz zatrzymywanie przy drodze Hutki-Klucze i będzie narzekanie, że nikt tam nie jeździ i nie ma turystów – paranoja….. Quady, motory – też nie pasują – nie można udostępnić jakieś części pustyni pod sporty motorowe? Można – tylko nie ma dobrej woli. Skoro Pustynia to taki problem, to może należy zrobić na Pustyni Błędowskiej jak na pustyni w Emiratach- zbudować nowe miasto? Domy, hotele z betonu – piasek już jest, woda – można wykorzystać ten syf co płynie w Sztole w Bukownie, cementowni mamy bez liku.

piachu
piachu
6 lat temu

straż leśna to malo wysiada z wielkiej srebrnej terenuwy z kogutami tacy leniwi czy bojacy 😳 😳

mieszkaniec powiatu
mieszkaniec powiatu
6 lat temu

Odnośnie bezpieczeństwa w Kluczach. Jak zachowały się władze Gminy Klucze podczas pożaru składowiska odpadów na Osadzie? Zachęcam do przeczytania artykułu z linka i refleksji.
http://fakty.interia.pl/polska/news-ekologiczna-kleska-po-pozarach-wysypisk-skutki-odczuwalne-pr,nId,2590705

A.A.Społecznik
A.A.Społecznik
6 lat temu

Zaraz,zaraz,a gdzie jest ten terenowy 4X4 co kupił za kasę U.G.K jako służbowy poprzedni wójt za ponad 230.000 złotych.

Wiejska Legenda
Wiejska Legenda
6 lat temu

Pałować prewencyjnie 😉

Młody
Młody
6 lat temu

„Wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie o wprowadzanie na tej drodze zmiany organizacji ruchu. Chodzi o zakaz postoju na poboczach oraz ograniczenie prędkości do 50 km/h – mówił komendant Komisariatu Policji w Kluczach podkomisarz Jerzy Wilk.”

takie działania na pewno poprawią bezpieczeństwo na pustyni …

theon
theon
6 lat temu

To jest trochę taki tekst o tym, że pustynia jest super, zdjęcia z drona do gminnej gazetki piękne, tylko żeby ci ludzie nie łazili, nie przyjeżdżali, nie parkowali …Może rozwiążecie problem bezpieczeństwa na pustyni tak jak Wolbrom rozwiązał problem bezpieczeństwa na basenie ??? 🙂