Smog towarzyszy nam od dziesięcioleci. Od kilku lat możemy jednak zaobserwować wzmożone zainteresowanie tym tematem ze strony naukowców, polityków i mediów. Dla jednych jest to problem czysto teoretyczny. Dla innych – realne zagrożenie. Jak walczą z tym zjawiskiem władze naszego miasta? Jak próbują sobie z nim radzić inne samorządy?

W sezonie jesienno-zimowym z problemem zanieczyszczonego powietrza boryka się wiele miejscowości na terenie naszego kraju. Z badań wynika, że główną przyczyną smogu jest tzw. „niska emisja”. Polega ona na wydzielaniu do atmosfery produktów spalania paliw ze źródeł znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m. Wyróżniamy emisję: przemysłową, komunikacyjną, emisję wynikającą z produkcji energii do ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej (np. przez ciepłownie).

Zmiany w prawie

W zeszłym roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął tzw. Uchwałę antysmogową. Zabrania ona instalowania na terenie całego województwa kotłów lub kominków o parametrach gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach. Nowe prawo wyklucza możliwość korzystania z odpadów węglowych takich jak muły i floty węglowe. Wprowadza także zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Uchwała nakazuje również doposażenie domowych kominków w urządzenia redukujące emisję zanieczyszczeń.

Wymiana kotłów

Na dostosowanie się do nowych przepisów wyznaczono okresy przejściowe. Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana tych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. I na tym właśnie skupia swoje działania nasza gmina.

Jak informuje olkuski magistrat, w 2017 roku w celu poprawy jakości powietrza na terenie Miasta i Gminy Olkusz, likwidowano 70 sztuk starych kotłów węglowych. W ich miejsce zamontowano nowe maszyny węglowe z certyfikatami oraz kondensacyjne kotły gazowe. Inwestycja uzyskała wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W bieżącym roku władze Srebrnego Grodu chcą pozyskać dofinansowanie na wymianę kolejnych 75 urządzeń.

Ponadto Gmina Olkusz pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na realizację dwóch projektów, zakładających wymianę niskosprawnych urządzeń grzewczych na kotły wykorzystujące paliwa stałe, gazowe oraz biomasę. W ramach inwestycji planowana jest wymiana łącznie 123 kotłów. Okres realizacji projektu to lata 2017-2020.

Działania kontrolne

Na podstawie obowiązujących przepisów funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą dokonywać kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Są oni upoważnieni do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren prywatnych nieruchomości celem przeprowadzania stosownych badań.

– W zeszłym roku przeprowadzono 155 kontroli w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów w kotłach i piecach oraz przestrzegania zapisów Uchwały antysmogowej. Łącznie ujawniono 27 nieprawidłowości. W zależności od skali wykroczenia, 20 osób ukarano pouczeniami a na kolejne 7 osób nałożono mandaty karne. Należy zaznaczyć, że w 2018 roku zintensyfikowano działania, przede wszystkim wykonując kontrole prewencyjne. Tylko w styczniu na terenie naszej gminy strażnicy wykonali 35 takich akcji – mówi Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG Olkusz.

W celu dokładniejszego monitorowania jakości powietrza w Olkuszu w zeszłym roku zakupiono 7 specjalistycznych sensorów, które następnie rozlokowano na terenie miasta. W ramach umowy abonamentu ich producent świadczy na rzecz Gminy usługi pobierania, przetwarzania, analizy i wizualizacji danych. Informacje te dostępne są także dla mieszkańców. Można je sprawdzić pod adresem internetowym www.map.airly.eu. Są tam również zamieszczone dane ze stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza obsługiwanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Jak radzą sobie inni?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak ze smogiem radzą sobie inne miejscowości. Jak wynika z naszych obserwacji, pomysłów na walkę z tym zjawiskiem jest wiele. Niektóre samorządy podchodzą do tego tematu bardzo innowacyjnie.

Na Śląsku coraz popularniejszą metodą jest stosowanie dronów wyposażonych w aparaturę do badania zanieczyszczonego powietrza. Umożliwiają one analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów domów jedno i wielorodzinnych pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji. Dane z pomiarów są przesyłane do straży miejskiej. Funkcjonariusze mając taką informację mogą jak najszybciej przeprowadzić kontrolę wewnątrz domu i pobrać popiół do badania. Osoby palące śmieciami w piecu mogą więc zostać złapane niemalże na gorącym uczynku. Z dronów korzystają m.in. w Katowice, Gliwice i Bielsko Biała.

Inną metodą są akcje edukacyjne. W Gdańsku prowadzona jest kampania „Nie zapylaj! Oznacz kopcącego sąsiada”. Urzędnicy z gdańskiego magistratu rozdają mieszkańcom specjalne zawieszki. Można je następne umieszczać na płocie lub drzwiach domów, z kominów których wydobywają się śmierdzące opary. Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, ma ona uświadomić trucicielom, że nie są bezkarni. Sąsiedzi doskonale wiedzą, że z ich pieców wydobywa się skażony dym.

O krok dalej postanowili pójść urzędnicy z Krakowa. Niedawno uruchomiono tam serwis on-line umożliwiający zgłaszanie domów, w których używa się do ogrzewania kopcących pieców. Za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej lub mobilnej aplikacji mieszkańcy mogą wskazać konkretną lokalizację dymiącego sąsiedzkiego komina oraz związane z nim uwagi. Wszelkie tego typu zgłoszenia są ewidencjonowane i przekazywane dalej właściwym służbom.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy działania, które podejmują władze naszego miasta, są wystarczające? Jak oceniacie ich efekty? Czy może warto zastanowić się nad nowymi metodami zwalczania smogu? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zdziwiony
zdziwiony
6 lat temu

Ciekawe ile składów opału skontrolowano , czy na terenie Olkusza każdy sprzedawany opał spełnia normy jakości ,czy ktoś nad tym panuje .

c

wujek
wujek
6 lat temu

Jechałem kiedyś przez Skałę. Zgadnijcie z którego budynku leciał najczarniejszy dym.

tom2
tom2
6 lat temu

[quote name=”racjonalne”]Mieszkańcom ,którzy ogrzewają prądem lub gazem umożliwić odliczanie podatku Vat od faktur za te media, w rocznym zeznaniu podatkowym PIT z urzędem skarbowym. Wówczas zainteresowanie tymi mediami do ogrzewania wzrośnie.[/quote]
Dobrze pisze polać mu.
Gaz do ogrzewania domu bez Vat. Wystarczy drugi licznik przed piecem.
I obliczymy. Reszta gazu już z Vatem. da się trzeba tylko chcieć.
Nowe samochody z instalacją LPG albo elektryczne bez VAT.

Smog
Smog
6 lat temu

Jaja se z nas robią…..70 pieców wymienili buahahahaha toż to się napracowali przez rok aby te dotacje przyznać ile to obliczeń i roboty…. Tak dalej Krulu……

Piotr
Piotr
6 lat temu

„Ponadto Gmina Olkusz pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na realizację dwóch projektów, zakładających wymianę niskosprawnych urządzeń grzewczych na kotły wykorzystujące paliwa stałe, gazowe oraz biomasę. W ramach inwestycji planowana jest wymiana łącznie 123 kotłów. Okres realizacji projektu to lata 2017-2020.”

a może byście dziennikarze łaskawie napisali jakieś szczegóły? żeby ludzie wiedzieli gdzie i do kiedy można składać wniosek o przyznanie dofinansowania? Jakie są warunki uzyskania środków? W jakiej wysokości można uzyskać finansowanie? jakieś szczegóły….czy to jest pożyczka czy bezzwrotna dotacja? bo jeśli pożyczka a piec ma być 20% słabszej mocy to dziękuję:)

smrodek z dymu
smrodek z dymu
6 lat temu

[quote name=”racjonalne”]Mieszkańcom ,którzy ogrzewają prądem lub gazem umożliwić odliczanie podatku Vat od faktur za te media, w rocznym zeznaniu podatkowym PIT z urzędem skarbowym. Wówczas zainteresowanie tymi mediami do ogrzewania wzrośnie.[/quote]
Doprecyzuje:
odliczyć od podatku,nie od przychodu,
Nadpłatę zwrócić

racjonalne
racjonalne
6 lat temu

Mieszkańcom ,którzy ogrzewają prądem lub gazem umożliwić odliczanie podatku Vat od faktur za te media, w rocznym zeznaniu podatkowym PIT z urzędem skarbowym. Wówczas zainteresowanie tymi mediami do ogrzewania wzrośnie.

$ & €
$ & €
6 lat temu

[quote name=”paw8111″]Czekam na dofinansowanie pieca na GAZ ale tylko 75 sztuk to chyba żarty na tyle mieszkańców[/quote]
To jest po to,aby nikt nie zarzucił,
że się
NIC
nie robi w sprawie zatruwania obywateli

paw8111
paw8111
6 lat temu

Czekam na dofinansowanie pieca na GAZ ale tylko 75 sztuk to chyba żarty na tyle mieszkańców

Mat
Mat
6 lat temu

Co z tym wyłączeniem jedynego w Olkuszu miernika PM10 i PM2,5?

olaf
olaf
6 lat temu

Smog jest, to fakt. Jest bo każdy ogrzewa się w możliwie najtańszy sposób. Gdyby gaz był zbliżony cenowo do węgla mało kto by się zastanawiał czym grzać. W ciągu kilku lat problem sam by się rozwiązał bez uchwał i dotacji.. Myślę że jest to możliwe. Wszystko w rękach rządzących i w odpowiednim ustaleniu cen gazu na potrzeby cieplne

Piotr
Piotr
6 lat temu

[quote name=”smrodek z dymu”]Szanowni Państwo,
zamontowałem piec na gaz.
Sam za niego zapłaciłem.
Ale nie „załapałem” się refundacje kosztów
ponieważ audyt wykazał większy wspólczynnik niż powinien być.
Chodzi o drugie miejsce po przecinku
Wymagany był np 1,63
a u mnie był 1,68!!!
czyli 3% więcej.
Ale zadymienie zmniejszyłem o 1oo%,czyli 33 razy więcej
Do kogo
mam się zwrócić o dopłatę na koszt zamiany pieca,pomniejszony o te 3%??

Uwaga: wpis zawiera lokowanie sarkazmu.[/quote]

nawet jeśli nie dostaniesz żadnego zwrotu to dla mnie jesteś bohaterem…dzięki Tobie powietrze mamy czystsze…w imieniu mieszkańców dziękuję….szacunek mistrzu 😉

palacz
palacz
6 lat temu

A ja się pytam, gdzie ten tani gaz z biomasy bolesławskiego śmietnika ? Obiecywali, zachwalali i klapa. Zamiast ładować pieniądze w zastępcze produkty (nowe piece), które i tak kopcą ,obniżyć taryfę gazu/prądu i wszyscy z ulgą wyrzucimy kopciuchy. Drugi sposób to wybudować miejską kotłownię i spalać śmieci, Problem ze śmieciami zniknie a zarobek dla miasta podwójny.

Smog Wawelski
Smog Wawelski
6 lat temu

„Pamiętam jak w latach 80 czy 90 jeździliśmy na sankach ulicą Polną. Pakuskę czy oś. Młodych było ledwo widać”
VS
„We wspomnianych latach palono węglem dobrej jakości”

Nie kumam – smog był, ale mniej szkodliwy, bo z lepszej jakości węgla?

smrodek z dymu
smrodek z dymu
6 lat temu

[quote name=”łolkuszanin”]
1.Ten smog to jedna wielka ściema
2.Debilne pomysły w niektórych miastach, aby ograniczać ruch w centrach miast.[/quote]
ad.1 To nie ściema.To fakt
ad2. Pełna zgoda do kwadratu
We wspomnianych latach palono węglem dobrej jakości,dzisiaj to jakieś odpady,bo tanie
Na szybko można by wprowadzić zwrot VAT za gaz czy prąd używany do ogrzewania.
ale kto na to pójdzie?

łolkuszanin
łolkuszanin
6 lat temu

Ten smog to jedna wielka ściema – nagle wszędzie się obudzili. Pamiętam jak w latach 80 czy 90 jeździliśmy na sankach ulicą Polną. Pakuskę czy oś. Młodych było ledwo widać, a Hotel Olkusz jak dorzucił do pieca, to był istny armagedon, nie mówiąc o domkach obok, które do tej pory smrodzą. No i gdzie były wtedy wszystkie fachury ?? Może się dopiero doktoryzowały :)?
Debilne pomysły w niektórych miastach, aby ograniczać ruch w centrach miast – dlaczego latem tam nie ma smogu – może latem wszyscy rowerami jeżdżą ???? Teraz chodzą w maskach, oczyszczacze powietrza kupują, a za 10 lat proponuje przeprowadzkę na księżyc lub marsa.

smrodek z dymu
smrodek z dymu
6 lat temu

Szanowni Państwo,
zamontowałem piec na gaz.
Sam za niego zapłaciłem.
Ale nie „załapałem” się refundacje kosztów
ponieważ audyt wykazał większy wspólczynnik niż powinien być.
Chodzi o drugie miejsce po przecinku
Wymagany był np 1,63
a u mnie był 1,68!!!
czyli 3% więcej.
Ale zadymienie zmniejszyłem o 1oo%,czyli 33 razy więcej
Do kogo
mam się zwrócić o dopłatę na koszt zamiany pieca,pomniejszony o te 3%??

Uwaga: wpis zawiera lokowanie sarkazmu.