Powiat

Szczepienia to temat, który często przewija się na naszych łamach. Przy okazji wzrostu zachorowań na COVID-19 kwestia ta ponownie wzbudziła zainteresowanie części naszych Czytelników. Od kilku dni dostajemy wiadomości od osób dopytujących o szczegóły związane z trzecią dawką preparatu.

Szczepienia na Covid-19 trwają od stycznia bieżącego roku i od samego początku wzbudzają duże kontrowersje. Na początku bowiem występowały problemy z dostępnością prepartów. Później zaś, kiedy do Polski dotarły ich większe dostawy, mieliśmy do czynienia z ogromnymi kolejkami w punktach szczepień. W okresie wakacyjnym zainteresowanie tą formą profilaktyki diametralnie spadło. Teraz temat odżywa, głównie za sprawą seniorów i osób przewlekle chorych, które zainteresowane są przyjęciem trzeciej dawki specyfiku.

– Ostatnio można się szczepić trzecią dawką, ale są jakieś problemy, bo nie można się na nią zapisać mimo upływu 6 miesięcy od dawki drugiej. Dlaczego są takie utrudnienia i opóźnienia? I jeszcze jedno pytanie. Gdzie znajdują się obecnie punkty szczepień i jak postępuje w Olkuszu ten proces? — pyta w mailu do naszej redakcji pan Waldemar. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie bliżej.

Początkowo prawo do szczepienia tzw. przypominającą dawką preparatu przysługiwało zamkniętej grupie osób. Od niedawna mają je wszyscy, którzy skończyli 18 lat, pod warunkiem, że od ich szczepienia podstawowego minęło co najmniej pół roku. Na szczepienie można umówić się poprzez:

– e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl;

– aplikację na telefony komórkowe „mojeIKP”;

– bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989;

– wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie;

– kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

W sprawie szczepienia najlepiej jest skontaktować się z pobliską przychodnią, bądź też z punktem, w którym szczepiliśmy się poprzednio. Jeśli ktoś chce skorzystać z innej placówki, to na rządowej stronie Internetowej można znaleźć ich listę. Mapa dostępna jest pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Tyle jeśli chodzi o teorię. Zadzwoniliśmy do jednej z olkuskich przychodni, aby sprawdzić, jak wygląda praktyka. – Na szczepienie można zarejestrować się dopiero po upływie pół roku od chwili zakończenia szczepienia podstawowego. Jeśli np. ktoś był szczepiony drugą dawką w dniu 20 maja, to rejestracji w systemie na szczepienie przypominające możemy dokonać dopiero po 21 listopada — tłumaczy nam Pani z przychodni na osiedlu Młodych. – Osoby, które mają już prawo do skutecznej rejestracji, mogą się z nami kontaktować osobiście lub telefonicznie. Będziemy z nimi ustalać termin szczepienia — mówi nasza rozmówczyni.

Niezależnie do tego, jaki preparat został uprzednio podany pacjentowi, jako trzecia dawka aplikowane są jedynie szczepionki Pfizer lub Moderna. Jeśli ktoś wcześniej został zaszczepiony którąś z nich, to zalecane jest, by dostał ten sam produkt. Warto również mieć na uwadze, że przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz badania przesiewowego. Można to zrobić online lub ściągnąć go ze rządowej strony, wypełnić i przynieść ze sobą. Jeśli ktoś zapomni o kwestionariuszu, to może dostać go w punkcie szczepień.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
3 lat temu

Wy te pytania sami sobie wymyślacie bo nie macie o czym pisać? Jak p. Waldemar potrafi wysłać maila to zapewne też potrafi przeglądać strony w Internecie czy korzystać z wyszukiwarki.