Olkusz

Niedawno skontaktował się z nami mieszkaniec Osieka, który dopytywał o możliwość budowy sygnalizacji świetlnej w obrębie skrzyżowania ulicy Osieckiej i Drogi Wojewódzkiej nr 791 w Olkuszu. Temat ten szeroko dyskutowany był w 2017 roku. Później jednak sprawa nieco przycichła. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są szanse na realizację tej inwestycji.

Pomysł budowy sygnalizacji świetlnej w obrębie skrzyżowania ulicy Osieckiej i Drogi Wojewódzkiej nr 791 w Olkuszu dyskutowany jest od lat. – Tyle się o tym kiedyś mówiło a teraz temat ten jakoś przycichł. Światła w tym miejscu bardzo by się przydały. Jak remontowali wiadukt na DK94 to cały ruch przeniósł się tutaj i było naprawdę ciężko. Teraz jest lepiej, ale i tak zdarzają się niebezpieczne sytuacje i wypadki. Czy jest szansa, żeby wybudować tu sygnalizację? – pyta osoba kontaktująca się z naszą redakcją.

Taka inwestycja miała być realizowana przez Województwo Małopolskie, przy współudziale finansowym samorządu gminnego i powiatowego. W październiku 2017 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił nawet przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji przebudowy opisywanego skrzyżowania. Prace te miały obejmować również badanie zasadności lokalizacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu łączącym oba trakty. Ponieważ jedyna złożona oferta przewyższała kwotę przeznaczoną na to zadanie, ZDW zmuszone było unieważnić przetarg.

W związku z interwencją Czytelnika postanowiliśmy zwrócić się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie z prośbą o udzielenie informacji na ten temat. Zapytaliśmy m.in. o to, czy ponowny przetarg został ogłoszony i jakie były jego rezultaty. – Przetarg został ponownie ogłoszony, a w dniu 20.03.2018r. została podpisana umowa na opracowanie zadania pn.: „Przebudowa skrzyżowania DW 791 z DP 1078K (ul. Osiecka) – opracowanie wielowariantowej koncepcji” – mówi Agnieszka Ćwiertniewicz z ZDW.

Jak informuje nasza rozmówczyni, w ramach prac projektowych przeprowadzone zostały badania zasadności lokalizacji sygnalizacji. – W chwili obecnej trwają uzgodnienia z samorządami w celu wybrania docelowych rozwiązań projektowych oraz określenia zasad współfinansowania w celu możliwości ogłoszenia przetargu na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnej umożliwiającej realizację zadania – informuje przedstawicielka Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników? – Czy waszym zdaniem taka sygnalizacja jest potrzebna dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy w tym miejscu? Zapraszamy do dyskusji!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze