gwiazdka 3

12 512,40 zł – to kwota jaką udało się zebrać w ramach IX Gwiazdkowego Turnieju Charytatywnego, co roku organizowanego przez SPR Olkusz. Tym razem wydarzenie ukierunkowane było na pomoc niepełnosprawnym dzieciom z przedszkola „Smykałka”.

„Smykałka” to Przedszkole Terapeutyczne im. A. Ratusińskiej w Bukownie. Daje ono możliwość wielotorowego kształcenia dzieci w wieku od 2,5 do 9 lat, które mają specjalne potrzeby edukacyjne. Do placówki uczęszczają dzieci, wymagające wsparcia terapeutycznego ze względu na niepełnosprawność ruchową lub intelektualną. Wykwalifikowani nauczyciele i specjaliści każdego dnia pracują nad ułatwieniem startu swoim podopiecznym w kolejne etapy edukacji.

– Pomaganie mamy już we krwi. Dlatego nie zastanawialiśmy się długo, tylko podjęliśmy decyzję, że tym razem wspieramy całe przedszkole, gdzie na co dzień uczęszczają wyjątkowe dzieci. Wierzymy, że dzięki naszemu turniejowi ich przyszłość będzie lepsza – mówił podczas otwarcia niedzielnego wydarzenia Marcin Kubiczek, prezes Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz.

Jak zwykle grudniowa akcja charytatywna składała się z wielu atrakcji. Po pierwsze – mecz pokazowy pomiędzy Srebrnymi Lwicami, a drużyną Ruchu Chorzów. Po drugie – licytacje cennych gadżetów sportowych i dzieł sztuki, po trzecie – kwesta z puszkami oraz po czwarte – atrakcyjne pokazy tańca, futbolowego freestyle’u i akrobatyki. Wszytko to złożyło się na całość, która w wydatnym stopniu pomoże społeczności bukowieńskiego przedszkola w realizacji kolejnego marzenia.

Zanim jednak na parkiecie hali olkuskiego MOSiR-u pojawiły się piłkarki ręczne, publiczność miała okazję zapoznać się ze specyfiką „Smykałki”, gdzie obok realizacji zajęć w oparciu o podstawę wychowania przedszkolnego, udzielane jest wsparcie rehabilitacyjno-terapeutyczne w postaci zajęć rehabilitacyjnych, logopedycznych i psychologicznych. Ponadto w placówce prowadzone są zajęcia psychostymulacyjne w sali doświadczania świata i w sali sensorycznej, zajęcia z arteterapii, muzykoterapii oraz dogoterapii, a także organizuje się warsztaty szkoleniowe dla rodziców oraz spotkania integracyjno-aktywizacyjne przeznaczone dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

gwiazdka 4

– Aby terapia i rehabilitacja mogły przynosić efekty, musimy systematycznie doposażać gabinety i sale zajęć w specjalistyczny sprzęt dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka. Obecnie przedszkole stara się pozyskać środki na specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie do pozawerbalnego porozumienia się z dziećmi niemówiącymi oraz na zakup niezbędnego siedziska stabilizującego – wyjaśniła Anna Wojciechowska, dyrektor „Smykałki”.

Wspomniane siedzisko stabilizujące Baffin Automatic pomaga w kształtowaniu prawidłowej pozycji podczas siedzenia oraz ułatwia transport dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. To sprzęt, dzięki któremu potrzebującym „Smykałkowiczom” łatwiej będzie doświadczać, przeżywać i funkcjonować w grupie rówieśników.

I właśnie z myślą o jego zakupie na boisko wyszły zawodniczki SPR-u i Ruchu. Spotkanie miało charakter towarzyski, ale obie strony potraktowały mecz na poważnie. Do przerwy, po wyrównanej walce, obowiązywał remis 12:12, natomiast po zmianie stron nieco lepiej zaprezentowały się gospodynie i to one po końcowej syrenie mogły cieszyć się z wygranej 27:25. Wynik oczywiście był sprawą drugorzędną, a każda przerwa w grze została wykorzystana na licytację różnych fantów. Dużym wzięciem cieszyły się koszulki i piłki z autografami zawodniczek, obrazy autorstwa m.in. Zofii i Stanisława Wywiołów, a także ręcznie robione ozdoby świąteczne. Tradycyjnie już, swoją kopertę z datkami na rzecz głównych bohaterów akcji przekazały olkuskie szczypiornistki na czele z kapitan zespołu Paulą Masiudą.

gwiazdka 2

– Wielkie podziękowania nie tylko dla naszych dziewczyn, ale również dla piłkarek Ruchu za to, że przyjęły zaproszenie i zjawiły się przy Wiejskiej. Doceniamy starania i dziękujemy za prezenty – zaznaczyła Katarzyna Polak, wiceprezes SPR-u.

Kolejne pieniądze trafiały do puszek, a na parkiecie widzom zaprezentowali się mistrzowie sportowego tańca towarzyskiego Adrian Mielczarek w parze z Anastazją Martyniec, a także Maciej Kryska – chłopak, który z piłką potrafi robić cuda. Przy okazji Turnieju Gwiazdkowego nie mogło także zabraknąć młodych akrobatów reprezentujących UKS Koronę. Dodatkowo w holu przy wejściu do hali wolontariusze oraz przedstawiciele organizatorów akcji zapraszali do swoich stoisk, na których trwał kiermasz. Wieczorem rozpoczęło się wielkie liczenie. I choć ubiegłorocznego rekordu, kiedy to walczono o uśmiech Nikosia Mocnego, nie udało się pobić, to jednak zebrana kwota i tak robi wrażenie. Na zakup siedziska wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 12,5 tysiąca złotych.

gwiazdka 1

Pomimo iż IX Gwiazdkowy Turniej Charytatywny przeszedł już do historii, to jednak nadal można wesprzeć „Smykałkę”, wpłacając na cel zakupu siedziska stabilizującego Baffin Automatic dowolną kwotę. Numer konta poniżej.

Bank Spółdzielczy w Wolbromiu Oddział Olkusz
40 8450 0005 0050 0552 3310 0001

Organizatorami turnieju byli: Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser przy współudziale Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu i Kawiarenki Pod Parasolem.

{joomplu:82754}{joomplu:82745}{joomplu:82727}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze