Uczniowie i nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu pojechali z wizytą do swoich włoskich partnerów projektu „Tradycyjne święta i związane z nimi potrawy, tańce i piosenki”, realizowanego w ramach europejskiej współpracy edukacyjnej Comenius. Celem podróży była znajdująca się na południu Włoch Altamura. Karolina Kocjan, Jan Kotnis, Wojciech Kania i ich nauczycielki, Justyna Lara i Barbara Mittmann, spotkali się z biorącymi udział w międzynarodowym projekcie nauczycielami z Włoch, Grecji, Turcji i Hiszpanii, a także greckimi i włoskimi uczniami.

Okres świąteczny sprzyjał wymianie wiedzy na temat tradycji Bożego Narodzenia we wszystkich czterech państwach. Uczniowie z Jedynki, pod czujnym okiem swoich nauczycielek, przygotowali prezentację o polskich zwyczajach świątecznych, która bardzo spodobała się partnerom. Czas spędzony we Włoszech to również edukacja poprzez zwiedzanie nowych miejsc tego malowniczego zakątka Europy oraz przez poznawanie nowych ludzi. Goście z Polski i pozostałych państw spotkali się z burmistrzem Altamury i środowiskiem z miejscowej szkoły – dyrektorem, nauczycielami, uczniami i ich rodzicami. 

Gospodarze przygotowali szybki kurs włoskiej kuchni, połączony oczywiście z degustacją narodowych i lokalnych smakołyków. Nie mogło zabraknąć pokazu włoskich tańców narodowych i układów choreograficznych nawiązujących do tematyki europejskiej. Goście z wszystkich państw przygotowali Włochom niespodziankę w postaci projekcji nagrań włoskich piosenek w aranżacji uczniów z partnerskich szkół. Delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu zaprezentowała „Il ragazzo delle via Gluck” Adriano Caletano. Na koniec spotkania wybrano logo projektu, którym został projekt greckiego ucznia, przedstawiający kwiat z płatkami w postaci flag partnerów. Kolejna przygoda czeka na uczniów i nauczycieli z olkuskiej Jedynki już w maju, kiedy odbędzie się spotkanie w hiszpańskiej Sewilli. Motywem przewodnim będą Święta Wielkanocne.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rodzic
Rodzic
11 lat temu

Czy to prawda że kolejni dyrektorzy w szkołach podlegających Urzędowi Miasta i Gminy w Olkuszu będą mianowani spośród katechetów?

Ktoś na przyczepkę
Ktoś na przyczepkę
11 lat temu

A może by tak I Liceum nazwać Pierwszym Liceum Folkloru i Zabobonów???!!! 😀

Czak Noris
Czak Noris
11 lat temu

Mruczek – koty w dzien spią – do marca jeszcze daleko, nie wkurzaj ludzi przed czasem

Mruczek
Mruczek
11 lat temu

[quote name=”absolwent”]jak chcecie pełno uroczystości religinych to idźcie do I LO w Olkuszu, tam mają folklor, jakieś święta krzyża, msze hehe[/quote]

Na olkuskim pierwszym liceum łapę trzyma nie kto inny jak sam biskup. Świecka szkoła państwowa utrzymywana jest z budżetu państwa, a podlega KURII BISKUPIEJ. To i nauczyciele muszą być „PO LINII”. Wytarte kolana to znak i symbol jedynie słusznych wartości. O nic mi nie chodzi, tylko o to, aby się temu NIECODZIENNEMU ZJAWISKU przyglądać, i wyciągać wnioski. Archaniele, where are you?!

absolwent
absolwent
11 lat temu

jak chcecie pełno uroczystości religinych to idźcie do I LO w Olkuszu, tam mają folklor, jakieś święta krzyża, msze hehe

Wnuczek
Wnuczek
11 lat temu

[quote name=”Babka za Dziadkiem”]Czyli ciąg dalszy AKTYWNEJ KATOLICYZACJI Polski i polskich szkół pod każdym […] Świeckie szkoły (czy takie jeszcze w Olkuszu są?!) powinny zajmować się zupełnie czym innym. Kościół i ludzie z nim związani trzymają na olkuskim szkolnictwie łapę, i obawiam się, że będzie coraz gorzej.[/quote]

Wydatki kościoła z roku na rok rosną i nie troszczy się on o nasze dusze ale o pozyskanie jak najwięcej poddany w celu zapewnienia sobie środków do życia w dostatku. A szkoły podstawowe to łatwy i tani NARYBEK. Łatwy, gdyż świecko – kościelna władza sprzyja, i tani, bo na koszt PODATNIKÓW a nie kościoła.

Kościół ma interes w tym, aby matematykę, fizykę, chemię, i wiedzę ogólną zastępować ZABOBONAMI. Im więcej zabobonów, tym więcej poddanych… i kasy.
Drogi Przeglądzie, staraj się informować Nas o wszystkich kościelnych inicjatywach w szkołach, przyglądajmy się TEMU ciekawemu ZJAWISKU.

Babka za Dziadkiem
Babka za Dziadkiem
11 lat temu

Czyli ciąg dalszy AKTYWNEJ KATOLICYZACJI Polski i polskich szkół pod każdym nadarzającym się pretekstem. Kultywowaniem katolickich tradycji powinien zajmować się kościół i kółka różańcowe a nie szkoły. Świeckie szkoły (czy takie jeszcze w Olkuszu są?!) powinny zajmować się zupełnie czym innym. Kościół i ludzie z nim związani trzymają na olkuskim szkolnictwie łapę, i obawiam się, że będzie coraz gorzej.