W ramach projektu edukacyjnego Comenius pt. „Tradycyjne święta i związane z nimi potrawy, tańce i piosenki” od 18 do 23 października olkuszanie przebywali w Atenach.  Koordynatorki projektu ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu, Justyna Lara i Mariola Klasik, spotkały się z nauczycielami z Grecji, Hiszpanii, Turcji i Włoch, a także z greckimi i tureckimi uczniami.

W roku szkolnym 2009/2010 Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu, jako jedna z 500 (na 1000 zgłoszonych w Polsce) została zakwalifikowana do programu Comenius. Jego pakiet, realizowany w ramach programu Lifelong Learning Programme (Uczenie się przez całe życie), został ustanowiony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej na lata 2007–2013. Narodowa Agencja Programu „Uczenie się przez całe życie” pozytywnie oceniła projekt, który powstał we współpracy ze szkołami z: Hiszpanii, Grecji, Turcji i Włoszech. Dlatego na lata szkolne 2010/2011 oraz 2011/2012 zaplanowana została współpraca między naszą placówką a wyżej wymienionymi krajami.
Narodowa Agencja przyznała Szkole Podstawowej nr 1 dofinansowanie w wysokości 15 000 €. Będzie ono przeznaczone na wyjazdy zagraniczne oraz realizację innych działań przewidzianych w projekcie, m.in.: przygotowanie i degustację potraw świątecznych, naukę tańców narodowych, tworzenie prezentacji, krótkich filmów, broszur oraz książki kucharskiej w języku angielskim i językach krajów partnerskich. Część kosztów pokryje organ prowadzący naszą placówkę.

Podczas pobytu w Grecji przedstawiciele krajów przedstawiali swoje ojczyzny. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu wraz z nauczycielami przygotowali prezentację, w której zawarto informacje o Polsce, naszym mieście i szkole. Została ona bardzo dobrze przyjęta przez naszych partnerów.
W trakcie wizyty odbyło się również spotkanie z burmistrzem dzielnicy Papagou Ateny, dyrektorem tamtejszej szkoły podstawowej, Radą Rodziców, nauczycielami i uczniami, które, dzięki bardzo miłej atmosferze, przyczyniło się do zacieśnienia naszej współpracy. Degustowaliśmy tradycyjne potrawy krajów partnerskich, w tym  przywiezione z Polski, oraz oglądaliśmy pokaz tańców greckich. Nie zabrakło także czasu na zobaczenie najważniejszych zabytków greckich.
Na koniec ustalono kierunki kolejnych działań i terminarz spotkań, a gospodarze otrzymali materiały promocyjne Olkusza.
Następne spotkanie odbędzie się w grudniu 2010 r. w Altamurze we Włoszech, a jego tematem będą Święta Bożego Narodzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze