Zaledwie siedem procent Polaków przestrzega diety, w skład której każdego dnia wchodzi pięć porcji owoców i warzyw. Problem ten dotyczy szczególnie dzieci. Dlatego w ramach kampanii społecznej „5 porcji warzyw, owoców lub soku” organizowany jest konkurs dla podstawówek pod hasłem: „Moja przygoda z warzywami, owocami i sokami”. Jego celem jest rozpropagowanie wśród uczniów idei zdrowego odżywiania się. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.
Dzieci potrzebują wiele energii do nauki i zabawy, dlatego tak ważnym zadaniem dla rodziców jest zapewnienie swoim pociechom codziennej porcji witamin – obecnych w warzywach, owocach oraz sokach.
Każdy uczeń może wziąć udział w konkursie i wykonać pracę plastyczną, kolaż, fotografię, ułożyć wierszyk lub opowiadanie na temat „Moja przygoda z warzywami, owocami i sokami”. Techniki przygotowania prac są dowolne – im większa wyobraźnia, tym lepszy i ciekawszy będzie efekt.
Warzywno-owocowo-sokowy konkurs trwa do 11 grudnia 2009 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi 10 lutego 2010 roku. Regulamin zabawy przewiduje nagrody zarówno dla szkół, jak i dla uczniów. Trzy placówki w każdym województwie, które prześlą największą – w stosunku do liczby uczniów w szkole – ilość prac, otrzymają odtwarzacze DVD wraz z filmami edukacyjnymi oraz upominki dla dzieci. Natomiast indywidualne nagrody w postaci rowerów otrzymają ci uczniowie, których dzieło zostanie najwyżej ocenione w danym województwie.
Ideą konkursu i zarazem całej kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest promocja zdrowej, zbilansowanej diety oraz pokazanie dzieciom, że warzywa, owoce i soki nie tylko są zdrowe, ale mogą stać się również doskonałym pretekstem do zabawy. Organizatorem kampanii jest Krajowa Unia Producentów Soków i Agencja Rynku Rolnego.
Przez cały czas trwania konkursu działa strona www.5porcji.pl/konkurs, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje, np. zasady, regulamin, potrzebne dokumenty oraz aktualne informacje dla nauczycieli, rodziców i uczniów.
😡 :zzz :sigh:
Jak zredukować wagę bez drastycznych diet?
Otyli ludzie mają całkowicie odmienny sposób postrzegania wrażenia głodu i nasycenia w porównaniu do szczupłych. Osoby z nadwagą prawie w ogóle nie jedzą z powodu głodu.
Nadwaga nie znika w oka mgnieniu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jej redukcja wymaga
wprowadzenia na stałe nowych nawyków żywieniowych i uczynienie z nich integralnej części naszego
życia. Jeżeli odczuwasz nasycenie jakieś 20 minut po napełnieniu żołądka, to oznacza, że jesz za szybko i zjadasz więcej, zanim żołądek powie stop. Spożywasz za dużo kalorii niż to wskazane, ponieważ jesz nawet wówczas, gdy żołądek jest nasycony.
Bailine_Polska