Tegoroczne obchody związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały połączone z Festiwalem Orkiestr Dętych. Chociaż pogoda była w ten dzień wyjątkowo kapryśna, to na olkuskim rynku można było posłuchać utworów w wykonaniu czterech orkiestr, a wielbiciele tradycyjnej wojskowej grochówki mogli jej skosztować.
Składanie wieńców pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedził występ Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej i przemowa starosty Barbary Rzońcy. Wcześniej w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.
– Jak co roku z dumą wspominamy to, co wydarzyło się 3 maja 1791 roku. Nie spotykamy się dzisiaj, by uczcić rocznicę zrywu militarnego, lecz efekty śmiałej myśli politycznej. Świętujemy rocznicę uchwalenia aktu prawnego, będącego wyrazem dążeń do uczynienia Polski nowoczesnym europejskim państwem. „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” – pisał w czasach zaborów jeden z największych poetów polskich, Cyprian Kamil Norwid. O tym obowiązku przypomina nam dzisiejsze święto – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To szczególny czas, aby poczuć dumę z naszej ojczyzny – z tego, jak nasz wspólny obowiązek wypełniamy. Tej dumy życzę Państwu nie tylko w narodowe święta, ale i na co dzień – powiedziała olkuska starosta. Symboliczne, biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyły reprezentacje samorządowców, partii politycznych, organizacji państwowych i pozarządowych, szkół i innych środowisk.
Na płycie olkuskiego rynku pojawiały się kolejno orkiestry dęte, które na centralny plac miasta defilowały z dobiegających do niego ulic. Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” pod batutą Jerzego Sojki rozpoczęła występy muzyczne. Po niej mieszkańcom powiatu olkuskiego zagrała Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod kierownictwem Wiesława Drygały, a następnie Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Zadroża z dyrygentem Łukaszem Lisem i Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic pod kierownictwem Mariusza Mazura. Każda z nich zagrała kilka utworów, a wszystkie razem wykonały Marsz Johny Dixie.
Występy reprezentacyjnych orkiestr dętych za każdym razem cieszą się dużym zainteresowaniem. „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła” śpiewano przed laty, ale słowa te są dalej aktualne. W powiecie olkuskim działało kiedyś całkiem sporo orkiestr, głównie tworzonych przy Ochotniczych Strażach Pożarnych i ośrodkach kulturalnych. Do czasów nam współczesnych przetrwało niewiele, ale te, które są, w ważnych dla społeczności lokalnej momentach prezentują umiejętności swoich muzyków.
Historia Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej sięga 1918 roku, a więc za dwa lata świętować będzie 100-lecie swojej działalności. Została utworzona przez znanego wszystkim Petera Westena, właściciela fabryki naczyń emaliowanych „Westen” i przez długie lata była orkiestrą przyzakładową. Zawiesiła swoją działalność w okresie II wojny światowej, ale już w maju 1945 roku mieszkańcy Olkusza usłyszeli Mazurka Dąbrowskiego. Przez cały czas swojego istnienia z dużym powodzeniem brała udział w licznych konkursach i festiwalach. Od kilku lat działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, a swoimi występami uświetnia olkuskie uroczystości i imprezy. Dyrygentem i jednocześnie muzykiem o najdłuższym stażu w tej formacji jest doskonale znany wszystkim Wiesław Drygała.
Orkiestra górnicza reprezentująca Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie również posiada pokaźny dorobek artystyczny. Tradycyjne mundury górnicze i czako z charakterystycznym pióropuszem sprawiają, że muzykanci z tej orkiestry są doskonale rozpoznawani podczas uroczystości odbywających się w powiecie olkuskim, z tradycyjną Barbórką na czele. Obecnie kierownikiem orkiestry jest Bogusław Solecki, a kapelmistrzem Jerzy Sojka, który aranżuje i opracowuje repertuar.
Orkiestra Dęta ZODIAK, od 1979 roku działająca przy OSP Zadroże, została założona przez druhów z tej formacji. Przez 35 lat brała aktywny udział w rozmaitych festiwalach i przeglądach, z których nierzadko powracała z nagrodami i wyróżnieniami. W jej repertuarze znajdują się: muzyka marszowa i religijna, utwory folklorystyczne i światowe szlagiery muzyki popularnej. Muzycy grają pod batutą Łukasza Lisa.
Najmłodszą orkiestrą, którą podziwiać można było podczas Festiwalu Orkiestr Dętych w Olkuszu, jest Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic. Powstała w lipcu 2010 roku z inicjatywy dyrygenta Mariusza Mazura. Zainteresowanie tego typu muzyką wśród młodych ludzi powoduje, że orkiestra ciągle się rozwija i dochodzą do niej kolejni muzycy. Aktualnie w jej szeregach gra 34 muzyków i ciągle kształcą się nowi. Prezesem orkiestry jest Szczepan Hrabia.
Organizatorami Festiwalu było Starostwo Powiatowe w Olkuszu, przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.
Wkrótce relacja filmowa!
Zobacz naszą fotogalerię:
Pomieszanie z poplątaniem. 1 V komunistom serwowano kiełbaski z kapitalistycznego (amerykanskiego) grila, a 3 V demokraci pałaszowali komunistyczną grochówke.
Tak jakoś te fotki zrobione że nie widać narodu olkuskiego – tak jakby sami sobie poświętowali, orkiestr posłuchali, pogratulowali, grochówki spróbowali i z siebie dumni i zadowoleni na zasłużony odpoczynek sie udali …