Olkusz

Dzisiaj pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w Parku Miejskim odbyły się obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas wojny. Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz władz miasta. Wiązankę złożyli: Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Jan Kucharzyk – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz wiceburmistrzowie Dariusz Murawski i Marcin Wiercioch.
– Dziś cofamy się pamięcią do tych tragicznych czasów, kiedy nasi przodkowie musieli z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę. To dzięki ich ofierze możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. Jak pamiętamy, podczas II Wojny Światowej ginęli żołnierze, ale i ludność cywilna. Tak, jak teraz podczas wojny na Ukrainie. Dlatego naszą odpowiedzią na doświadczenie II wojny światowej, a także wydarzenia, jakie mają miejsce za naszą wschodnią granicą powinien być udział w integrowaniu się wolnego świata, wzmacnianie NATO oraz polskiego bezpieczeństwa i siły polskiej obrony. – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Jak wiemy, 83 lata temu pierwszy niemiecki bombowiec został zestrzelony nad Żuradą przez Władysława Gnysia. Dlatego dzisiaj w Szkole Podstawowej im. Kpt. pilota Władysława Gnysia w Żuradzie podczas inauguracji nowego roku szkolnego została otwarta planszowa wystawa „Pułkownik Władysław Gnyś – bohater z Sarnowa”, jaka została przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Przypomnijmy, że pomnik „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”, który pierwotnie stał na olkuskim rynku, został uroczyście odsłonięty w 1961 roku. Inicjatorami budowy pomnika byli mieszkańcy ziemi olkuskiej, którzy przeżyli wojnę i okupację, a poprzez ufundowanie pomnika chcieli oddać hołd poległym i pomordowanym. Autorem pomnika był olkuski artysta rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz (1920 – 1974), który podczas wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego. Jesienią 2011 roku podczas rewitalizacji olkuskiej Starówki, pomnik został zdemontowany. Wtedy pod pomnikiem odkryto kilkadziesiąt urn zawierających ziemię z pobojowisk i miejsc martyrologii II wojny światowej. Zostały one umieszczone pod pomnikiem, który po zakończeniu renowacji w 2013 roku został ustawiony w Parku Miejskim.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze