Powiat

Mija rok od wprowadzenia e-wizyt w ZUS. W naszym województwie już niemal 11 tys. klientów skorzystało wideorozmowy z pracownikiem ZUS. Najwięcej pytań dotyczyło spraw związanych z emeryturami i rentami.

Kraków jest jednym z czterech miast w Polsce, obok Warszawy, Gdańska i Poznania, gdzie e-wizyty cieszą się największym zainteresowaniem. Do tej pory w krakowskiej placówce ZUS z tego rozwiązania skorzystało 5,6 tys. osób. W oddziale ZUS w Nowym Sączu obsłużono 2 tys. wideorozmów z klientami. W chrzanowskim oddziale na e-wizytę zdecydowało się 1,8 tys. osób. W Tarnowie natomiast było to 1,6 tys. klientów ZUS.

Większe bezpieczeństwo w czasie pandemii

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną e-wizyta jest to bezpieczny sposób na załatwienie sprawy w ZUS. W całym kraju każdego dnia e-wizytę rezerwuje średnio kilkaset osób. Do tej pory w Polsce skorzystało z tej usługi przeszło 116 tys. klientów.

Świadczenia, prowadzenie firmy i inne

System e-wizyt oferuje umówienie się na spotkanie w kilku obszarach tematycznych. Można porozmawiać z ekspertami o emeryturach i rentach, prowadzeniu firmy, wypłacie zasiłków, a także o zasadach korzystania z tzw. tarczy antykryzysowej. W czasie wideospotkania można również potwierdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Prosta rezerwacja

E-wizytę można zarezerwować przez stronę internetową www.zus.pl/e-wizyta. Aby odwiedzić ZUS online wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”.

Również dla osób niesłyszących i niedowidzących

W lutym tego roku ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym PJM w sprawie zasiłków i emerytur oraz rent. Wideorozmowę mogą również zarezerwować osoby niewidzące i niedowidzące – na stronie e-wizyt zastosowano kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0..

E-wizyty są dostępne od poniedziałku do piątku, w godz. 9 – 14. Szczegółowe informacje są na stronie www.zus.pl.

Za wdrożenie e-wizyt ZUS otrzymał wyróżnienie European Quality Certificate 2020.

Link do materiału audio: https://drive.google.com/file/d/1fmZu6I3GDKn7LxAOhz205OdV4QKV89a4/view?usp=sharing

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze