Brak rąk do pracy daje się we znaki szpitalom na terenie całego kraju. Kolejne placówki zmieniają tryb pracy lub zmuszone są zamykać swoje oddziały. Dyrektorzy biją na alarm i usiłują znaleźć nowych lekarzy. Pacjenci są zaś wypisywani lub przenoszeni do innych jednostek. W obliczu podobnych problemów staje również Nowy Szpital w Olkuszu.

Ogólnopolskie dzienniki alarmują, że powiatowe szpitale na terenie całego kraju borykają się z ogromnymi problemami kadrowymi. Brak wykwalifikowanych pracowników odbija się przede wszystkim na pacjentach. Cierpią także szpitalne finanse, gdyż placówki nie są w stanie zrealizować świadczeń zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. A to, oprócz braku wynagrodzenia za niewykonane usługi, oznacza także finansowe kary.  Zdaniem ekspertów, przy tak dużych brakach kadrowych wśród specjalistów, konieczne będzie w najbliższym czasie zamykaniem kolejnych oddziałów, a nawet całych szpitali.

Problemy te nie omijają również olkuskiej placówki. Niedawno otrzymaliśmy informację od jednej z naszych Czytelniczek, że działalność funkcjonującej przy Nowym Szpitalu poradni endokrynologicznej została zawieszona do odwołania. – Oznacza to, że muszę szukać sobie innej poradni i od nowa zapisywać się do kolejki – żali się Pani Ewa.

Po opublikowaniu tej informacji na naszym Facebooku ze strony mieszkańców posypało się pod adresem władz placówki wiele gorzkich słów. – Najgorsze jest to, że pacjenci nie zostali oficjalnie poinformowani. Ja osobiście dowiedziałam się o tym z Internetu. Pytanie, ilu z nas czeka na swój termin nie wiedząc, że czeka na próżno? A przecież mogliby już szukać innej poradni, zwłaszcza że terminy są z reguły odległe – komentuje Pani Anna. – W ten oto sposób rozwiązano odwieczny problem szpitala. Brak poradni oznacza brak kolejek – ironizuje Pani Iwona. – Wszystko po to, by ludzie leczyli się w prywatnych gabinetach – kwituje całą sprawę Pani Zofia.

Co na to władze lecznicy? Przedstawiciele Grupy Nowy Szpital przekonują, że placówka chce nadal realizować świadczenia z zakresu endokrynologii. Zarząd szpitala zapewnia, że cały czas podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zatrudnić nowych lekarzy i uruchomić ponownie poradnię. Do czasu znalezienia nowego pracownika musi być ona jednak zawieszona.

– Przykro nam, że musieliśmy poinformować pacjentów o braku możliwości zrealizowania zaplanowanych wizyt. Na bieżąco pracownicy rejestracji informują również o poradniach, gdzie pacjenci mogą zarejestrować się na konsultacje u endokrynologa. Niestety, każda poradnia prowadzi swoją kolejkę pacjentów i musimy uznać te zasady i się do nich stosować – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding S.A.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl oraz na naszej stronie na Facebooku!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
4 lat temu

Może to i lepiej i zdrowiej.