Artykuł sponsorowany
Kamień nazębny to widoczny gołym okiem ciemny osad na zębach, który jest problemem nie tylko natury estetycznej, lecz także może przyczynić się do osłabienia zębów oraz problemów z nimi związanych. Jego obecność działa na niekorzyść jamy ustnej, przyczynia się do degradacji dziąseł, a także może skutecznie pozbawić nas chęci do uśmiechania się. Sprawdźmy, skąd właściwie się on bierze, jakie czynniki sprzyjają jego osadzaniu się na zębach oraz jak chronić się przed jego pojawieniem się!
Jak tworzy się kamień nazębny? Co sprzyja jego powstawaniu?
Jedząc pokarmy i pijąc napoje, na powierzchni naszych zębów stopniowo pojawia się niewidoczny osad. Fachowo jest on nazywany płytką nazębną i w dużej mierze składa się z bakterii oraz związków chemicznych znajdującej się w naszej ślinie. Jeśli prawidłowo i systematycznie dbamy o zęby, osad ten jest usuwany z ich powierzchni. W sytuacji, kiedy zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej są natomiast przeprowadzane nieregularnie, niedokładnie lub przy użyciu słabej jakości akcesoriów i produktów lub niewłaściwej techniki, płytka nazębna stopniowo się powiększa.
Z czasem ten niegroźny osad przekształca się w kamień nazębny. Jest to twardy, zmineralizowany osad o żółtej lub brązowej barwie. Zazwyczaj zlokalizowany jest w okolicy szyjek zębowych, z czasem jednak się powiększa, obejmując coraz większą powierzchnię zębów. Kamień nazębny to niebezpieczne zjawisko, które może prowadzić do wielu powikłań, w tym osłabienia zębów, a także pogorszenia estetyki uśmiechu. W związku z tym, warto zapobiegać jego powstawaniu, a w razie dostrzeżenia jego pojawienia się, odwiedzić gabinet dentystyczny w celu jego usunięcia. Stomatolog w Krakowie nie tylko usunie kamień, lecz także poinstruuje pacjenta, jak zapobiegać jego pojawieniu się w przyszłości.
Jak chronić swoje zęby przed kamieniem?
Najprostszym sposobem na uniknięcie kamienia nazębnego oraz związanych z jego występowaniem powikłań jest prawidłowa, systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej. Powinna ona uwzględniać nie tylko mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, lecz także stosowanie dodatkowych akcesoriów. Pomocne w walce z kamieniem nazębnym oraz związanymi z nim następstwami zdrowotnymi są m. in. nici dentystyczne, płyny do płukania ust, a także irygatory. Dzięki nim możliwe jest znacznie dokładniejsze oczyszczenie zębów, niż jest to możliwe przy samym użyciu szczoteczki i pasty do zębów, a także ich lepsza ochrona przed próchnicą.
W ochronie zębów przed kamieniem nazębnym ważną rolę odgrywa także dieta. Aby zapobiegać gromadzeniu się osadów, można sięgać po produkty spożywcze, które będą mechanicznie „czyściły” zęby. Są to m. in. surowe i twarde warzywa oraz owoce, orzechy, a także sucharki razowe. To produkty, które pomagają w ścieraniu płytki nazębnej. Oprócz tego, ważne są także regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym – każdy stomatolog w Krakowie przeprowadza bowiem zabiegi z zakresu higienizacji zębów, które skutecznie usuwają kamień nazębny. W przypadku osób, które mają skłonności do powstawania kamienia nazębnego, ich wykonywanie zaleca się dwa razy w roku.
Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – Twój zaufany stomatolog Kraków.
fot. freepik.copm