Trzyciąż

Doroczne Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż, które odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę października kończy zazwyczaj sezon imprez plenerowych w powiecie olkuskim. Te swoiste „ziemniaczane” dożynki są nie tylko okazją do podziękowań za rolniczy trud, ale także znakomitą promocją zdrowej żywności produkowanej przez lokalnych rolników i okazją do świetnej zabawy. Nawet kiedy przez chwilkę zabrakło prądu, nikomu nie zabrakło dobrego samopoczucia i dystansu!

Wójt Roman Żelazny zawsze dba, by każde kolejne święto różniło się od poprzednich jakimś atrakcyjnym szczegółem. Tym razem do współpracy w tym zakresie zaprosił gołębiarza, pana Wiesława Sycza, który nie tylko odebrał z rąk zaproszonych gości puchary za osiągnięcia swoich czempionów, ale także udostępnił ptaki, aby gospodarz święta wraz z gośćmi, którzy zaszczycili swoją obecnością Trzyciąż, wypuścili je ze sceny w niebo jako symbol uroczystego otwarcia imprezy.

Następnie na scenie zostały wręczone nagrody w konkursach organizowanych przy okazji Święta Ziemniaka: na największą ziemniaczaną bulwę, w którym nagrodę otrzymał rolnik z Imbramowic Damian Grzanka za ziemniaka odmiany Vega o wadze 1,549 kg.

Puchar za najlepszy połów w zawodach wędkarskich na stawach w Trzyciążu odebrał nowicjusz w tych zawodach – Marcin Gorgoń z Imbramowic, który wyciągnął z wody ryby o łącznej wadze 4,5 kg.

Nagrodzono również posiadaczy najpiękniejszych ogrodów z terenu gminy. Wcześniej zgłoszone do konkursu ogrody zostały odwiedzone przez komisję konkursową, w skład której weszli radni Karolina Latos i Adrian Szymczyk. Biorąc pod uwagę ogólne wrażenie estetyczne, innowacyjność, funkcjonalność i dostosowanie do otoczenia, układ kompozycyjny i dobór roślin, zróżnicowanie gatunkowe i stopień pielęgnacji komisja przyznała miejsca w poszczególnych kategoriach. Nagrody w postaci przydatnych narzędzi ogrodniczych otrzymali: Wiesława i Kazimierz Knapowie z Suchej, Aleksandra i Janusz Gajdowie z Trzyciąża, Mateusz Kaliński z Zagórowej, Ewelina Dygas z Suchej i Mateusz Kubik z Jangrota.

Tradycyjne potrawy, nie tylko z ziemniaków, jak zwykle serwowały najlepsze gospodynie z terenu całej gminy Trzyciąż, a do wspólnej muzycznej zabawy zaprosili tłumy mieszkańców i gości przesympatyczni górale z zespołu Baciary, a po nich – zespół Bayera.

Obok stoisk lokalnych wystawców, znalazło się miejsce dla instytucji związanych z rolnictwem, a nawet dla zaprzyjaźnionych z gminą Trzyciąż eksploratorów ze Stowarzyszenia eksploracyjno- historycznego „Szaniec 1863”. Stowarzyszenie Kobiet w Centrum zapraszało do dbałości o zdrowie kobiet pod hasłem: „Bo liczysz się Ty! Profilaktyka raka piersi”. Nie zabrakło oczywiście szczególnie oczekiwanego wielkiego ogniska, w którym przygotowano smakołyk dnia – ziemniaczane piecuchy z popiołu, a pod koniec imprezy z boiska sportowego w Trzyciążu w niebo wystartował piękny balon.

Podczas dorocznego Święta Ziemniaka odbywa się również Nadprzemszański Festiwal Smaku, a w jego ramach konkurs na Produkt Lokalny „Nad Białą Przemszą”, w którym rywalizują Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Trzyciąż oraz całego obszaru LGD „Nad Białą Przemszą”. Kapituła składająca się z dostojnych gości Święta Ziemniaka: posła Ireneusza Rasia, radnego wojewódzkiego Andrzeja Wójcika, dyrektor krakowskiego ZOO Teresy Gregi oraz prezesa Koła Łowieckiego Sokół Jerzego Janika próbowała, smakowała i oglądała przygotowane na konkurs smakołyki i wyroby, a następnie wyłoniła zwycięzców: w kategorii potrawa regionalna w konkursie 2023 wygrał olej rzepakowy „naturalnie u nas” Anny Rejman, w kategorii napój niezwyciężona okazała się nalewka z aronii przygotowana przez KGW z Bogucina Dużego, w kategorii rękodzieło natomiast wygrały patchworki z Kolbarku.

W trakcie imprezy odbywała się charytatywna zbiórka funduszy na leczenie małej Natalki Kowalczyk z Olkusza, a życzliwy hodowca gołębi pocztowych ofiarował dwa ptaki na licytację z przeznaczeniem na ten szczytny cel.

Dodatkowe atrakcje stanowiły:

wystawa maszyn rolniczych oraz traktorów, wystawy ziemniaków sadzeniaków oraz różnych odmian ziemniaków z gminy Trzyciąż, stoiska firm obsługujących rolnictwo oraz stoiska promocyjne i wystawiennicze, stoisko „Spółdzielni Mleczarskiej” Skała, stoisko Koła Łowieckiego Sokół, wystawa gołębi pocztowych, stoiska z zabawkami, balonami, watą cukrową, popcornem i innymi łakociami. Ponieważ tegoroczna pogoda jest wyjątkowo przychylna dla imprezowania, wspaniała zabawa trwała długo w noc… Do zobaczenia za rok!

Doroczne Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż, które odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę października kończy zazwyczaj sezon imprez plenerowych w powiecie olkuskim. Te swoiste „ziemniaczane” dożynki są nie tylko okazją do podziękowań za rolniczy trud, ale także znakomitą promocją zdrowej żywności produkowanej przez lokalnych rolników i okazją do świetnej zabawy. Nawet kiedy przez chwilkę zabrakło prądu, nikomu nie zabrakło dobrego samopoczucia i dystansu!
Zdjęcia; Ewa Barczyk
« 1 z 7 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze