W tym tygodniu samorządowe przedszkola na terenie powiatu olkuskiego nie zostaną otwarte. To decyzja włodarzy sześciu gmin.

Przedszkola i instytucje opieki nad dziećmi do lat 3 mogą być otwarte od 6 maja. Decyzje o uruchomieniu placówek podejmują jego organy założycielskie – samorządy lub prywatni właściciele. Jak dowiedzieliśmy się od włodarzy naszych gmin, kwestia otwarcia samorządowych przedszkoli była konsultowana z dyrektorami placówek, rodzicami oraz Państwową Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną.

Każda placówka musi być przygotowana zgodnie z ministerialnymi i sanepidowskimi zaleceniami. Wszystko po to, aby dzieci miały zapewniony bezpieczny pobyt w przedszkolach w trudnym okresie pandemii. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, grupy powinny liczyć do 12 dzieci (w uzasadnionych przypadkach można je powiększyć o maksymalnie dwoje dzieci), do grup powinni być przyporządkowani ci sami opiekunowie, a minimalna przestrzeń nie może być mniejsza nić 4 mkw. na jedno dziecko i jednego opiekuna. Konieczne jest zadbanie o dezynfekcję pomieszczeń oraz sprzętu. Szczegółowe wytyczne znajdują się m. in. na gis.gov.pl czy gov.pl

Kiedy zatem poszczególne gminy naszego powiatu zdecydują się na otwarcie przedszkoli? Kolejne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte pod koniec tygodnia.

fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze