Domy jednorodzinne przez dwa lata będą zwolnione z podatku od nieruchomości – taką decyzję podjęli radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu. Ulga przysługiwać będzie gospodarstwom, które używają lub będą używać ekologicznego źródła ciepła.

Od niespełna dekady w całej Polsce trwa coraz gorętsza dyskusja dotycząca zanieczyszczenia powietrza. Temat ten nabiera rozgłosu zwłaszcza w czasie sezonu grzewczego. W powszechnej opinii głównym winowajcą zjawiska smogu jest niska emisja, wytwarzana przez domowe „kopciuchy”. Dlatego też od kilku lat na terenie całego kraju realizowane są różnego rodzaju programy polegające na dopłatach i refundacjach, mające na celu likwidację starych źródeł ciepła i wymianę ich na nowe, ekologiczne zamienniki.

Jednym z pomysłów na zachęcenie mieszkańców do zakupu i instalacji w swoich domach ekologicznych pieców jest wprowadzenie zwolnień z podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych, w których zastosowano takie rozwiązanie. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu przegłosowano uchwałę wprowadzającą takie rozwiązanie również w naszej gminie. Jej pomysłodawcami byli radni klubu „odNowa”: Małgorzata Postołek, Artur Królewicz oraz Sebastian Tomsia. Przy wsparciu magistratu przygotowano projekt, który na sesji poparty został przez wszystkich rajców.

Kto będzie mógł skorzystać z ulgi? Z projektu uchwały wynika, że dotyczy ono trzech grup mieszkańców: tych, którzy już ogrzewają swój dom w sposób najbardziej ekologiczny; tych, którzy wymienią źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale, a także tych, którzy w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła.

Zwolnienie z konieczności płacenia podatku od nieruchomości dotyczyć będzie tylko opłaty liczonej od powierzchni mieszkalnej budynku. Ulga trwać będzie maksymalnie dwa lata, przy czym sama uchwała obowiązuje do końca 2022 r. Data ta nie jest przypadkowa – zgodnie z uchwałą antysmogową obwiązującą na terenie Małopolski, do 2022 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.

– Wprowadzona uchwała stanowi kolejny element walki naszego samorządu z zanieczyszczeniem powietrza. Ma ona za zadanie uzupełniać pozostałe programy realizowane na terenie gminy, a nie z nimi konkurować – argumentował w trakcie sesji radny Sebastian Tomsia.

Podatnik ubiegający się o zwolnienie od podatku od nieruchomości na podstawie niniejszej uchwały zobowiązany będzie złożyć do urzędu m.in. stosowne oświadczenie w tej kwestii oraz dokumenty potwierdzające, jakiego rodzaju źródło ciepła zostało zainstalowane w jego budynku. W ocenie samorządowców, uchwała nie uszczupli znacząco miejskiego budżetu. Z wyliczeń urzędników wynika, że realizacja programu zmniejszy wpływy do miejskiej kasy o maksymalnie 150 tys. zł rocznie.

fot. pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze