Mieszkańcy ulicy Armii Krajowej od lat skarżą się na zły stan nawierzchni oraz brak miejsc parkingowych w pobliżu swoich domów. Do tej pory władze samorządowe były głuche na ich prośby i apele. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są szanse na remont feralnej drogi?

Ulica Armii Krajowej na osiedlu Pakuska to niewątpliwie jedna z najbardziej zaniedbanych dróg w naszym mieście. Mieszkańcy pobliskich bloków przyznają, że odkąd została wybudowana, co miało miejsce ponad 30 lat temu, nie przypominają sobie, aby kiedykolwiek była ona remontowana. Skutkuje to  fatalnym stanem nawierzchni i sypiącym się chodnikiem.

Sytuację pogarsza dodatkowo niewystarczająca ilość miejsc parkingowych. Kilka lat temu powstały tutaj dwa nowe bloki TBS. Nikt jednak nie pomyślał wtedy o parkingach, w efekcie czego okoliczni mieszkańcy zmuszeni są zostawiać swoje auta wzdłuż drogi, co mocno utrudnia ruch na tym odcinku.

– Ostatnio dostaliśmy wezwanie na Policję. Okazało się, że ja i dwudziestu moich sąsiadów  dostaliśmy mandaty za parkowanie aut pod swoim blokiem. To skandal, że przez tyle lat nikt nie potrafi wyremontować tej drogi i zbudować miejsc postojowych z prawdziwego zdarzenia – mówi Monika Stach, mieszkająca w jednym z bloków TBS.

Czary goryczy dopełnia fakt, że wyjazd z ul. Armii Krajowej na ul. Osiecką został zamknięty ponad dwa lata temu i wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie otwarty.

Coraz częściej słychać więc głosy niezadowolenia. Ludzie domagają się pilnego remontu. W sprawę zaangażowali się okoliczni radni oraz Zarząd osiedla. W efekcie ich starań wykonano prace przy wlocie na ul. Armii Krajowej od Strony ul. Legionów Polskich. Udało się poprawić chodnik przy sklepach, poszerzyć tam miejsca parkingowe i wykonać nowy parking na wysokości bloku numer 28. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb.

– Jestem przekonany, że dla mieszkańców osiedla Pakuska jest to bardzo ważna inwestycja nie tylko ze względu na komfort, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa. Modernizacja tej drogi ułatwi przejazd straży pożarnej lub karetce w sytuacji zagrożenia życia. Choćby z tego powodu należy jak najszybciej podjąć prace remontowe. Ponadto jest to droga, z której codziennie korzysta kilkaset osób, a ilość samochodów zwiększa się z roku na rok i miasto musi wychodzić naprzeciw potrzebom kierowców – komentuje radny Wojciech Panek.

Wraz z radnym Tomaszem Zaborowskim postanowił on złożyć wniosek do budżetu na 2017 r. dotyczący przyznania środków na stworzenie dokumentacji i wykonanie całościowego remontu. Swoje pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta i Gminy Olkusz skierował także Zarząd osiedla Pakuska. Co na to olkuskie władze?

– Aktualnie trwają działania mające na celu pozyskanie przez Gminę Olkusz niezbędnych gruntów, które można przeznaczyć na budowę miejsc parkingowych. Wymaga to również zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, nad czym także pracujemy – informuje Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
A.K.
A.K.
6 lat temu

Do Historyka:ul. A.Krajowej nazywała się ulicą Pawła Findera. Arkady Fidler był podróżnikiem i autorem książek podróżniczych,napisał m.in. Ryby śpiewają w Ukajali, Dywizjon 303 i inne.Z Olkuszem nie był związany. A tak przy okazji, jeżeli nadaje się ulicy nazwę Armii Krajowej w kontekście pamięci historycznej i walki o wolnośc, to należy dbac o te miejsca szczególnie, aby nie dezawuowac ich miejsca w historii, w tym również OLKUSZA.

Sąsiad z 20ki
Sąsiad z 20ki
6 lat temu

Ja dla odmiany, zamiast jęczeć i narzekać, że jest źle (bo jest źle, ale co pozostaje poza czekaniem aż coś zrobia? no nic.) … jest źle, ale jak słyszę narzekanie mieszkańców TBS’a nr 34, na temat braku miejsc parkingowych to się we mnie troche gotuje i troche chce mi się śmiać. 😉
Płaczecie, że nie macie gdzie parkować, ale do prywatnego parkingu, który nie należy do waszego bloku tylko do aż trzech innych, (mimo swojej wielkosci) to już sobie podorabialiscie na lewo klucze do szlabanu. niech wam kuny kable zjedzą, bo parking ludzie za swoje musieli robic, prosic sie i starać. a wy na gotowe na osiedle sie przeprowadziliście i podbieracie co nie wasze, ale do narzekania pierwsi.
Nie chce oceniac wszystkich jedną miarą, bo są w tym bloku na pewno porządni obywatele, no i nie chce wyjsc na typowego polaczka cebulaczka który teraz ciśnie po innych, bo jesteśmy jednym osiedlem i kocham to osiedle, ale serio – JAK CHCECIE NARZEKAĆ, TO SAMI NAJPIERW BĄDZCIE FAIR.
Dziękuje bardzo. pozdrawiam całą górną pakuske! 😉

Mieszkaniec ul AK
Mieszkaniec ul AK
6 lat temu

Mieszkańcy ul. Armii Krajowej 28 czekają głównie na połączenie ul. Osieckiej z blokami TBS-u. Ruch samochodów pod oknami bloku i związany z tym hałas (w dzień i w nocy), a także kurz – jest obecnie nie do zniesienia. Zmuszeni jesteśmy egzystować w mieszkaniach przy zamkniętych oknach i drzwiach balkonowych.

Eko
Eko
6 lat temu

[quote name=”Marewa2007″]Po co będą robić drogę na AK jak Pan burmistrz ma już nowy dojazd do domku a i Pan starosta też do Zimnodołu prawie autostradom jedzie.W tym skorumpowanym Olkuszowie nic się nie da zrobić zamknęli dojazd z Osieckiej a wielka Policja zamiast zgłaszać że mieszkańcy nie mają gdzie parkować to jeszcze mandaty dają a w nocy niech się przejdą po ulicach a nie pospać w lasku w aucie.Wszystko jest robione żeby mieszkaniec miał po dupsku a za nieruchomości i grunt to opłaty idą trzeba na trawnikach parkować na swoim gruncie co się za niego płaci[/quote]
poruszyłeś wiele interesujących tematów, którym się warto lepiej przejżeć i przeanalizować – mówię to już z krótkiego doświadczenia pobytu tutaj po latach. Niestety aby je dobrze przerobić trzebaby niezależnej komisji śledczej, a wiele z tych zamieszanych osób i spraw w małych miasteczkach musiałaby przesłuchać niezależna komisja śledcza. Ja jedynie cytuję Twoją opinię.Dodam, że czasem inni wolą parkować na czyimś gruncie (nastym autem), za który i tak właściciel płaci – więcej – mając „kolesia który ich kryje” myśłą, że mogą Ci na niego wleźć, przekopać, próbować poprzestawiać, a Ciebie sponiewierać. Taka to już mentalność niektórych. Radzę zatem parkować przy końcu AK (Fiedlera)- wciąż pustym parkingu tam przy zbieżności kół więc może ją wyremontują

Historyk
Historyk
6 lat temu

(..) Sytuację pogarsza dodatkowo niewystarczająca ilość miejsc parkingowych. Kilka lat temu powstały tutaj dwa nowe bloki TBS. Nikt jednak nie pomyślał wtedy o parkingach, w efekcie czego okoliczni mieszkańcy zmuszeni są zostawiać swoje auta wzdłuż drogi, co mocno utrudnia ruch na tym odcinku (…).

Redaktor opisując tę sprawę niedawnego zamknięcia drogi AK (dawnej Fiedlera), która była drogą przelotową z Osiecką (która to w obecnym stanie nie posiada nawet na skrzyżowaniu na Kraków ważnych świateł) zwraca uwagę na ważny fakt – ktoś kto to kiedyś „zaplanował” po prostu nie pomyślał i sam, oprócz nieakceptowalnej niegospodarności – stworzył problem dla tamtejszych mieszkańców.
Jednak redaktor mija się z prawdą: parkingi były tam od wybudowania bloków jeszcze przy
Fiedlera, długo dawniej przed wybudowaniem TBS – problem był w tym, że nie były po prostu praktycznie nigdy wykorzystane ze względów bezpieczeństwa (braku oświetlenia oraz ogrodzenia).
Obecny problem nie można rozwiązać jedynie budując nowe parkingi (choć to też, ale w sposób zrównoważony): nowoczesne kraje, jak w Holandii budują autostrady, ale…dla rowerów. Aby je odpowiednio wykonać trzeba fachowości: nie slalomów w ciemności, niebezpieczeństwa zderzenia z przydrożnymi lampami, czy też wypadnięcia z nagłego zakrętu takiej ścieżki…

Waciak
Waciak
6 lat temu

[quote name=”Lukasz”]Ciężko mi zrozumieć jak można było potraktowac mieszkanców AK w ten sposób. Najpierw przez nieudolność radnych zamyka sie zjazd za obwodnicy. Nastepnie skazując ludzi na dziurawą droge po której trzeba jechać pół osiedla aby dojechać do domu. W Krakowie jakby coś takiego zrobikli gdzieś była by regularna krwawa jadka. A tu co??? nic….[/quote]
Już w trakcie projektu obwodnicy wiadome było że wyjazd z ul.AK będzie zamknięty.Za obecną sytuację należy podziękować radnym z osiedla.W następnych wyborach wyciąć to towarzystwo siedzące w RM i kasujące diety.Na spotkaniu w Dworku Machnickich przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich na pytanie czy otworzą wyjazd z AK do Osieckiej wyrażnie powiedział że od tej klasy drogi jaką jest obwodnica najbliższe skrzyżowanie nie może być w odległości mniejszej niż 400 m.

Waciak
Waciak
6 lat temu

[quote name=”Jolanta54″]na A. Krajowej 12 mieszkam od samego początku to jest od lutego 1979roku i nie pamietam żeby kiedy kolwiek coś było robione z tą ulicą nie dość że powstały nowe bloki to nikt nie zadbał o parking dla ich mieszkanców więc normalne że parkują na ulicy przy krawężniku i takim sposobem ulica staje się w sumie jednokierunkowa na dodatek został zamknięty przejazd z drugiej stony, dziury nierównosci żeby dojechać do domu trzeba ograniczyć prędkosć do góra 20km/h to jest paranoja co się dzieje z dojazdem do bloku nr,12 panowi radni zapraszam na codziennny dojazd do tego bloku[/quote]
Kobieto kto ci dał prawo jazdy?Cała ulica Armii Krajowej leży w strefie zamieszkania gdzie prędkość jest ograniczona do 20 km/godz.,a parkować wolno zgodnie z przepisami tylko na parkingach.

Lukasz
Lukasz
6 lat temu

Ciężko mi zrozumieć jak można było potraktowac mieszkanców AK w ten sposób. Najpierw przez nieudolność radnych zamyka sie zjazd za obwodnicy. Nastepnie skazując ludzi na dziurawą droge po której trzeba jechać pół osiedla aby dojechać do domu. W Krakowie jakby coś takiego zrobikli gdzieś była by regularna krwawa jadka. A tu co??? nic….

qqqqq
qqqqq
6 lat temu

[quote name=”ppppp”]A może zmienić nazwę ulicy i po kłopocie?[/quote]
Może wybrać innych radnych.

ppppp
ppppp
6 lat temu

A może zmienić nazwę ulicy i po kłopocie?

gimnazjalista
gimnazjalista
6 lat temu

[quote name=”z.boku”]Kiedy wyremontują ulicę Armii Krajowej?

(…). To kiedy wyremontują ulicę Armii Krajowej? Może wtedy, jak wymienimy burmistrza. :D[/quote]
Tylu było burmistrzów i żaden nie remontował tej drogi.
Więc,przyczyna gdzie indziej,moim zdaniem

olkuski ziomek
olkuski ziomek
6 lat temu

AK wygląda strasznie. Dobrze, że temat się ruszył może władze się tym w końcu zajmą.

Jak można przez 30 lat nic nie robić z drogą? Nawet najlepsza droga takiego okresu czasu nie wytrzyma, a co dopiero droga osiedlowa.

pavvvpavv
pavvvpavv
6 lat temu

Wiele ulic na osiedlach jest własnością wspólnoty mieszkaniowej (spółdzielni mieszkaniowej) i miasto nie może ich remontować ze swoich środków.

Mieszkaniec z Pakusk
Mieszkaniec z Pakusk
6 lat temu

Pan Panek dla swojego okręgu wyborczego Pakuski nie załatwił praktycznie nic,działa tylko populistycznie . Mieszkańcy go już prawdopodobnie nie wybiorą .

Mieszkaniec Olkusza
Mieszkaniec Olkusza
6 lat temu

Pewnie w najbliższym czasie nie wyremontują Armii Krajowej dopóki będą radnymi z tego osiedla populiści z PIS .

Mieszkaniec
Mieszkaniec
6 lat temu

Witam wszystkich też jestem mieszkańcem tej drogi zostawiam codziennie autko na ulicy ponieważ wracam po godzinie 19 do domu i znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Nie wiem czy jeszcze posiadam prawo jazdy, mam na myśli punkty karne za złe parkowanie.To wogule jest jakaś paranoja odcinek dojazdowy od ulicy Osieckiej był wyremontowany kilka lat temu i został zamknięty ponieważ mamy wspaniałą obwodnicę tylko jest jeden mały szczegół nie ma do niej dojazdu trzeba pojechać chodnikiem z którego zrobiono drogę jednokierunkową skręcić w prawo przez parking pomiędzy blokami i już prawie jesteśmy w niebie.Jesli nie stać naszego miasta na zrobienie z tym porządku to proszę przynajmniej nie dawać mieszkańcom mandatów do czasu rozbudowy miejsc parkingowych.Bo po co rozbudowywać parkingi kiedy nikt nie będzie miał uprawnień do kierowania pojazdami. Przepraszam że tak się rozpisałem ale ta cała sytuacja mnie rozwala.Pozdrawiam.

Aśka pl
Aśka pl
6 lat temu

Popieram mieszkańców Armii Krajowej,sama często parkuję wzdłuż krawężnika,bo gdzie niby mam postawić auto?Na parkingu po 18 nie ma szans,ale cóż się dziwić jak na jedną rodzinę przypadają dwa auta i obydwa na parkingu

Jolanta54
Jolanta54
6 lat temu

na A. Krajowej 12 mieszkam od samego początku to jest od lutego 1979roku i nie pamietam żeby kiedy kolwiek coś było robione z tą ulicą nie dość że powstały nowe bloki to nikt nie zadbał o parking dla ich mieszkanców więc normalne że parkują na ulicy przy krawężniku i takim sposobem ulica staje się w sumie jednokierunkowa na dodatek został zamknięty przejazd z drugiej stony, dziury nierównosci żeby dojechać do domu trzeba ograniczyć prędkosć do góra 20km/h to jest paranoja co się dzieje z dojazdem do bloku nr,12 panowi radni zapraszam na codziennny dojazd do tego bloku

z B.Ch.A.L.
z B.Ch.A.L.
6 lat temu

[quote name=”Bobik”]Temat ul Armii Krajowej, to ważna sprawa. Myślę, że radni z tego rejonu, mają co robić.Panowie do roboty, nie lansować się po całym mieście. Ostatnio p.Panek więcej interesuje się boiskiem przy szkole nr 10, niż dziurami na A.K.[/quote]
Lans i populizm to pierwsze i drugie imię. Bez tego nie funkcjonują bo tak naprawdę nic nie mogą.

oj
oj
6 lat temu

Ojojoj, panie Kubo.
Będzie chyba reprymenda od redaktora naczelnego. Przecież w Przeglądzie o burmistrzu Romanie, zwanym Słońcem Jury można pisać wyłącznie w samych superlatywach. A Pan tu jakiś szerzy defetyzm. Nieładnie albo… odważnie?

Marewa2007
Marewa2007
6 lat temu

Po co będą robić drogę na AK jak Pan burmistrz ma już nowy dojazd do domku a i Pan starosta też do Zimnodołu prawie autostradom jedzie.W tym skorumpowanym Olkuszowie nic się nie da zrobić zamknęli dojazd z Osieckiej a wielka Policja zamiast zgłaszać że mieszkańcy nie mają gdzie parkować to jeszcze mandaty dają a w nocy niech się przejdą po ulicach a nie pospać w lasku w aucie.Wszystko jest robione żeby mieszkaniec miał po dupsku a za nieruchomości i grunt to opłaty idą trzeba na trawnikach parkować na swoim gruncie co się za niego płaci

z.boku
z.boku
6 lat temu

Kiedy wyremontują ulicę Armii Krajowej?

Pewnie nigdy, bo w Olkuszu wszystkie drogi buduje się „na raty”. Tu naprawią 20m, a tu 40m. Efekt jest taki, że wszędzie jest dziadostwo. To kiedy wyremontują ulicę Armii Krajowej? Może wtedy, jak wymienimy burmistrza. 😀

al
al
6 lat temu

Ul. Żeromskiego też nie remontowana od czasu jej oddania czyli ok. 30 lat temu. Znajdują się przy niej 3 szkoły i przedszkole, a miejsc parkingowych jak na lekarstwo. Proszę sobie wyobrazić co się dzieje jak jest zebranie w/w placówkach.

Www
Www
6 lat temu

Jeżeli ta droga ma zły stan nawierzchni, to zapraszam na ulicę Sienkiewicza. Proszę zobaczyć stan nawierzchni, powysadzane studzienki oraz chodniki, które są w opłakanym stanie. Jest to ulica przejazdowa pomiędzy dwoma częściami osiedla.

artur
artur
6 lat temu

A ul orzeskowej czy doczeka sie tez remontu i miejs parkingowych sytuacja podobna jak na AK

Bobik
Bobik
6 lat temu

Temat ul Armii Krajowej, to ważna sprawa. Myślę, że radni z tego rejonu, mają co robić.Panowie do roboty, nie lansować się po całym mieście. Ostatnio p.Panek więcej interesuje się boiskiem przy szkole nr 10, niż dziurami na A.K.