targi pracy2013-tv

Z dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu spotkały się zorganizowane już po raz trzeci Targi Pracy, na których można było zapoznać się z aktualnymi ofertami zatrudnienia w okolicy. Chętnych do podjęcia lub zmiany pracy nie brakuje, o czym najlepiej świadczy jedna z najwyższych stóp bezrobocia w regionie. Dlatego każda możliwość znalezienia pracy jest szansą dla bezrobotnych, którzy nierzadko  szukają jej latami. Na targach, które zorganizował Powiatowy Urząd Pracy, można się było zapoznać z warunkami zatrudnienia na przeszło 350 stanowiskach pracy, zarówno dla pracowników fizycznych, jak również umysłowych.  

Stopa bezrobocia w powiecie olkuskim na początku marca wyniosła 16,6%, czyli o 2 % więcej niż średnia krajowa i o 4 % więcej niż średnia wojewódzka. W praktyce oznacza to, że ponad 8 tysięcy osób zarejestrowało się w „pośredniaku”. Umożliwienie bezpośredniego spotkania z pracodawcą w jednym miejscu i czasie, jest z założenia sporym ułatwieniem dla bezrobotnych.

Na 16 stanowiskach swoje oferty prezentowali przedsiębiorcy, a także instytucje szkoleniowe, uczelnie wyższe i instytucje wspomagające aktywizację lokalnego rynku pracy. – Naszym głównym celem jest aktywizacja osób bezrobotnych i pomagają nam w tym różne instytucje, spośród których wiele odpowiedziało na nasze zaproszenie i wzięło udział w targach – mówi Barbara Adamuszek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu. – Jest więcej niż 350 ofert pracy na różne stanowiska. Pracownicy potrzebują i specjalistów, jak na przykład do obsługi maszyn i urządzeń, gdzie potrzebni są inżynierowie i ludzie z wykształceniem wyższym, ale też są oferty prac mniej wymagających, jak na przykład kelnerki czy osoby układające bruk. Wśród wystawców są też dwa zakłady pracy chronionej, gdzie zatrudnienie mogą znaleźć osoby niepełnosprawne – dodaje.

Ilość ofert pracy na olkuskim rynku jeszcze pewnie długo nie będzie zbliżona do ilości osób tej pracy potrzebujących. Dlatego trudno spodziewać się, że każdy, kto odwiedził Targi Pracy, znalazł wymarzoną dla siebie posadę. Wielu bezrobotnych zadeklarowało chęć pracy w firmach, które zdecydowały się zaprezentować swoją ofertę podczas Targów. Dobrze jest wiedzieć, że swoje CV warto składać do firm przez cały rok, a nie tylko wtedy, kiedy prowadzona jest rekrutacja, ponieważ preferencje niektórych pracodawców nie zmieniają się, ale zmienia się zapotrzebowanie. – Mamy cały dział produkcyjny i tam szukamy osób, które są gotowe do pracy w systemie trzyzmianowym, manualnej. CV można do nas składać przez cały czas, osobiście lub drogą mailową. Kiedy jest zwiększone zapotrzebowanie, bo mamy większą produkcję, kierownicy wybierają sobie CV z bazy, którą mamy. Kontaktujemy się z wybranymi osobami, które później muszą przejść przez testy. Najlepsi otrzymują u nas pracę. Poza tym szukamy również  ludzi do pracy umysłowej, przede wszystkim w dziale inżynieryjnym, w dziale logistyki i do działu finansów –  mówi Aleksandra Żurowska, specjalista do spraw rekrutacji i szkoleń w firmie TA Hydronics w Olewinie.

W dalszym ciągu duży procent bezrobotnych stanowią absolwenci, dla który pierwsze kroki w znalezieniu pracy często są zderzeniem z rzeczywistością. Pomimo tego, że oferty często są, to zgłaszający się potencjalni pracownicy nie mają potrzebnych kwalifikacji albo doświadczenia. – Młody człowiek, udając się do szkoły ponadgimnazjalnej, powinien analizować potrzeby rynku pracy. A ten potrzebuje teraz w większym stopniu rzemieślników i fachowców niż absolwentów wyższych uczelni. Aby znaleźć się na tym rynku pracy, należy w trakcie nauki poszukiwać takich form dokształcania, aby elastycznie reagować na potrzeby rynku, bo wtedy nie będzie rozczarowania – podkreśla Aldona Nowicka, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. Nie oznacza to, że dorośli nie mają szansy na zmianę zawodu, na co kładziony jest duży nacisk w ostatnich latach. – Utworzono kursy kwalifikacyjne, często bezpłatne, które umożliwią przekwalifikowanie się osób mających więcej niż 18 lat. Jest to jedyny warunek przystąpienia do tych kursów, obok lekarskiego potwierdzenia o zdolności do pracy w zawodzie. Rodzaj ukończonej szkoły nie ma znaczenia, może to być zarówno podstawówka, jak i studia wyższe – dodaje.

Relacja filmowa:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Berni
Berni
11 lat temu

Wkur Olkuszanin nie musimy się spotykać żeby wymienić poglądy, do tego służy między innymi to forum. Nie można uogólniaći i wszystkich przedsiebiorców wrzucać do tego samego worka. Wyobraź sobie ze nie wszyscy przedsiębiorcy działają jedynie po to by ze swoich pracowników zrobić niewolników. Poza tym nie jestem krzykaczem ,nie wiem gdzie to zauważyłeś w mojej wypowiedzi, chyba ze innych oceniasz własną miarą

świadomy obserwator
świadomy obserwator
11 lat temu

Targi Pracy, to przedsięwzięcie, którym UP będzie się szczycił pewnie jeszcze przez długi czas. Bo przyszło dużo ludzi, bo ponad 300 ofert pracy, różnorodne oferty itp. Ja też byłam i widziałam dużo zagubionych ludzi, kolejki do stanowisk, gonitwa i przepychanki za marnymi gadżetami typu długopis, smycz, czy cukierki- żenujące. Moim zdaniem szkoda tylko tych wszystkich pieniędzy wydanych na kolorowe ulotki, broszury i inne bzdury, ale o tym przecież nikt z UP nie wspomni. Może lepiej zainwestować te pieniądze, bo czy nie jest tak, że wydaje się tysiące na takie nieudane przedsięwzięcia, a szkoda pieniędzy na zatrudnianie w godnych warunkach, czy w ogóle na tworzenie nowych miejsc pracy…?

Wkur... Olkuszanin
Wkur... Olkuszanin
11 lat temu

Berni chociaż, żebyś wiedział co to jest Regon lub jak PIT wypełnić, to jeszcze możemy polemizować, leżeli jesteś przedsiębiorcą w co wątpię to podaj nazwę swojej działalności, a co do mojej osoby to skąd pewność, że nie prowadzę działalności, możliwe, że wywnioskowałeś to z tego iż większość krzykaczy na forach wie wszystko na każdy temat. Jeżeli chcesz rozmawiać możemy się gdzieś spotkać, i porozmawiać o gospodarce i działalności w naszym regionie.

Wkur... Olkuszanin
Wkur... Olkuszanin
11 lat temu

Komuniści podobno byli źli!!! ale chyba tylko dla wieprzy, którzy od 25 lat żerują na dorobku socjalizmu, Straszne czasy nastały dla społeczeństwa, matki z dziećmi muszą walczyć o to aby nie zamykali szkół, bo według władz są nierentowne, zakładów pracy niema żadnych wszystko wysprzedane, sprywatyzowane lub odkupione za 1zł, Ludzie są tak zdesperowani, że potrafią płacić za to, że ktoś im załatwi prace na kilka dni, 20 lat wstecz człowiek szedł do pracy, żeby zdobyć doświadczenie a teraz student musi mieś min: 15 lat doświadczenia, Prawo jazdy ABCDEFGHIJK… SEP15kV E,D, uprawnienia na wózki, kasę, książeczkę zdrowia, badania wysokościowe i znajomości. do tego doprowadziły wasze rewolucję i gonitwa za $.

Berni
Berni
11 lat temu

Wkur Olkuszaninie, żyjemy w czasach w których każdy może założyć własną firmę. Więc załóż ją, przyjmij ludzi i zapłać im po 5 tysięcy zł, pokaż jak to się robi a nie gadaj tyle.

Wkur... Olkuszanin
Wkur... Olkuszanin
11 lat temu

Dlaczego otwarcie się nie mówi, że nasza Polska jest skończona i pracy już nie będzie, ponieważ ,,prywata” znalazła sobie tanią i naiwną siłę roboczą, oczywiście nie wszyscy są tacy ale ci co nie są długo się nie utrzymują bo potrafią sobie odjąć, żeby tylko zapłacić pracownikowi. A świnia zarabiająca miliony gnoi i opluwa człowieka. W telewizji mówią o 14% bezrobociu, ale zapomnieli dodać ile osób nie jest zarejestrowanych i nie ma pracy, ile robi bez, żadnej umowy ilu na dzieło ilu na zlecenie itp… bzdurach. mowa tylko o Anglii, że jest tam 2 miliony rodaków, a ilu jest w Niemczech, Holandii, Szwecji, Norwegii, Włoszech itd…

Wkur... Olkuszanin
Wkur... Olkuszanin
11 lat temu

Jest też inny sposób wyzysku, legalnego wyzysku! firma ,,TA Hydronics w Olewinie,, jest otwarta na przyjęcia do pracy ale! I właśnie zawsze jest ale, przede wszystkim studentów od których nie musi odprowadzać ubezpieczenia ponieważ uczelnia pokrywa koszty. czyli mamy studenta na stażu lub praktyce, średnio 10 takich młodych ludzi będących na stażu przez 6 miesięcy potrafi wypracować ogromne pieniądze jako legalny niewolnik! Takich firm jest spora 🙂 Jeden pan na targach szukał brukarza po 50 roku życia 🙂 inny pan do składania mebli osoby niepełnosprawne, to samo dotyczy pracy przy maszynach do cięcia papieru.

Wkur... Olkuszanin
Wkur... Olkuszanin
11 lat temu

Jak to wszystko jest pięknie opisane, lecz szkoda, że wszystko mija się z prawdą. Praca w ,,POLSZY” jest ale tylko dla ,,grupowców”, tak tylko dla nich! Zdrowy, młody i chcący mieć jakieś grosze człowiek legalnej pracy niedostanie. Wielu z was powie, że to nieprawda, ale, który pracodawca da młodemu ok 1600 zł + ubezpieczenie, ubrania robocze płatny urlop czy inne świadczenia? A no, żaden dlaczego? Ponieważ taki młody to wydatek a, nie ubliżając nikomu ,,astmatyk” to zysk 🙂 Człowiek z grupą to inwestycja i pewny zarobek, dofinansowania pokrywanie składek itp…

pavv
pavv
11 lat temu

Stanowisko, stanowiskiem, a ciekawe jak z pensją? Pewno w wysokości obowiązującego minimum za które nawet z łóżka się wstać nie opłaca.