kino studyjne1a

Plany budowy małej sali kinowej w wolbromskim Domu Kultury powstały w roku 2014. Złożony przez DK wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Kino studyjne w małym mieście. Dotąd marzenia, wkrótce rzeczywistość” został rozpatrzony pozytywnie przez PISF i otrzymał  dofinansowanie w wysokości 140 tys. zł na przygotowanie sali oraz 85 tys. zł na drugi projektor cyfrowy.

Jak poinformował dyrektor DK Piotr Gamrot, kwota jaką udało się pozyskać na wymarzone kino studyjne w Wolbromiu jest rekordowa. Dzięki dotacji w wysokości 225 tys. zł w miejscu, gdzie wcześniej miało siedzibę LGD „Nad Białą Przemszą”, ma powstać druga sala do projekcji. Jej koncepcję architektoniczną już 2 lata temu przygotowała architekt Monika Grojec. W małym kinie, które przewidziane jest na około 50 miejsc siedzących, mają być wyświetlane głównie filmy spoza komercyjnego nurtu, jako alternatywa dla popularnych nowości, prezentowanych w dużej sali kina Radość. Ponieważ ekran zostanie umieszczony za blisko 2,5 metrowej szerokości sceną, Dom Kultury zyska również kameralną salę widowiskową, co pozwoli na organizację w tym miejscu imprez, pokazów i koncertów.

– Naszym założeniem było stworzenie przytulnej sali, która swoim charakterem podkreślałaby indywidualną funkcjonalność pomieszczenia, a zarazem nie odciągała wyglądem uwagi widza od sceny i ekranu – podkreśla projektantka Monika Grojec, prezentując projekt zaproszonym dziennikarzom. – Projekt  powstaje w oparciu o przygotowane już przez fachowców ekspertyzy, m. in. w zakresie wymogów akustycznych kina, nowoczesnego oświetlenia, a także uwzględnia wszystkie obowiązujące przepisy dotyczące bezpieczeństwa – dodaje projektantka.

Już dwa lata temu Piotr Gamrot zapowiadał starania o zewnętrzne dotacje, ponieważ koszt przedsięwzięcia znacznie przekraczał możliwości lokalne – wstępnie obliczono go na kilkaset tysięcy złotych. Nawet teraz, kiedy okazało się, że dotacja jest pokaźna, uzupełnienie wkładu własnego instytucji w realizację projektu będzie dla DK sporym wyzwaniem. Tym bardziej, że od 1 stycznia 2016 r. Dom Kultury w Wolbromiu zarządza lokalnym zespołem basenów, gdzie również planowana jest kosztowna modernizacja. Z pewnością równoczesna realizacja dwóch tak dużych projektów nie będzie łatwa ani dla samego Domu Kultury, ani dla gminy Wolbrom, nawet jeżeli do działań włączą się zawsze życzliwi kulturze mecenasowie z okolicy. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze