Klucze

W miniony weekend mieszkańcy oraz goście Gminy Klucze świętowali wyjątkowy jubileusz, jakim było 650-lecie lokacji wsi Klucze: obchody upamiętniały wydarzenie z 1374 roku, kiedy to królowa Elżbieta Łokietkówna sprzedała sołectwo na prawie magdeburskim braciom Jaśkowi i Wawrzkowi. Była to również okazja do wspólnego celebrowania bogatej historii, tradycji oraz kultury tej miejscowości.

Piątek: powrót do przeszłości

Pierwszy dzień obchodów miał charakter historyczny: plac przed Domem Kultury „Papiernik” w Kluczach zamienił się w otwartą przestrzeń muzealną, gdzie odwiedzający mogli podziwiać kalendarium historii tej miejscowości. W holu DK zorganizowano natomiast wystawę „Klucze na starej fotografii”, a pasjonaci historii w osobach Jacka Sypienia, Janusza Dziatłowicza oraz Kazimierza Ściążko przedstawili prezentację multimedialną połączoną z dyskusją „Klucze – historia wciąż odkrywana”. Uroczystości zakończyły się zaś pokazem filmu o rodzinie Dietlów, czyli dawnych zarządcach majątków w okolicach Klucz.

Sobota: uroczysty korowód i symboliczne przekazanie kluczy

Główne wydarzenia sobotniego dnia miały miejsce przy Pałacu Dietla, skąd wyruszył barwny korowód z postacią królowej Elżbiety, która symbolicznie przekazała klucze do wsi jej pierwszym właścicielom. W trakcie przemarszu pod Dom Kultury „Papiernik” odbyła się także inscenizacja z udziałem dawnych zarządców majątków, którzy z kolei przekazali symboliczne klucze wójtowi Norbertowi Bieniowi, a ten wręczył je pod DK przedstawicielom młodzieży.

Podczas sobotnich obchodów nie zabrakło również atrakcji muzycznych: wystąpiły mażoretki „Fantazja” z Ogrodzieńca oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dzwono-Sierbowice, a wieczór uświetnił koncert „Zacznij od Bacha”. Koło Gospodyń Wiejskich „Kluczowianki” zorganizowało ponadto degustację potraw regionalnych, promując tradycyjne, małopolskie kiszonki.

Niedziela: muzyczny finał z Filharmonią Krakowską

Zwieńczeniem obchodów był natomiast niedzielny koncert Filharmonii Krakowskiej: w programie „Uśmiechnij się z Kiepurą” zabrzmiały najpiękniejsze pieśni oraz arie legendy polskiej opery. Na scenie wystąpili wybitni artyści, a publiczność mogła poznać nie tylko muzykę, ale także anegdoty z życia Jana Kiepury, co dodało widowisku wyjątkowego uroku. Nic zatem dziwnego, że spektakl pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, którego reżyserem i narratorem był Łukasz Lech, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.

Publikacje i upamiętnienie jubileuszu

Z okazji jubileuszu wydano również publikację „Zarys historii Klucz w 650-lecie lokacji 1374–2024”, opracowaną przez Jacka Sypienia. Na dodatek ukazała się okolicznościowa moneta, na awersie której widnieje grosz praski, a na rewersie symboliczne klucze.

fot. Agencja Medialna Lighthouse Media

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze