Budzyń kapliczka

Po wielu latach interwencji i zabiegów mieszkańców, na czele z panią sołtys Elżbietą Kwietniak, w końcu udało się wyremontować zabytkową kapliczkę pw. Upadku Chrystusa w Budzyniu, zbudowaną w roku z 1815 jako wotum Bogu Najwyższemu przez Mariannę i Mateusza Wesołowskich. Renowacja była możliwa dzięki pozyskaniu środków z konkursu „Małopolskie kapliczki 2016” oraz środkom z funduszu sołeckiego.

Kapliczka w Budzyniu to ważny element na mapie zabytkowych obiektów małej architektury sakralnej, ale także miejsce żywego kultu religijnego. Dawna lokalna legenda głosiła, że zostało pod nią zakopane złoto, którego mieszkańcy wsi niegdyś bezskutecznie szukali. Dziś kapliczka odzyskała dawny blask.

Projekt jej fachowej renowacji wykonała kosztem 4.999,95 zł firma S2 Design & Consulting Piotr Skamla z Krakowa. Całkowity koszt prac remontowych, wykonanych przez Piotra Krzemienia, według informacji zamieszczonej w wykazie umów w BIP gminy Wolbrom, wyniósł 26.885,38 zł. W ramach prac remontowo-konserwatorskich na początek usunięte zostały drzewa, które nazbyt rozrosły się wokół obiektu, przez co zagrażały konstrukcji kapliczki. Usunięto też stare, zdewastowane ogrodzenie. Na budynku została wykonana nowa więźba dachowa, a na niej ułożono pokrycie z gontu. Kapliczkę wyposażono też w nowe rynny, zaizolowano fundamenty i wykonano wokół nich opaskę betonową. Dofinansowanie z ogłaszanego corocznie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego konkursu Małopolskie kapliczki 2016 wyniosło 7 tys. zł.

Na zdjęciach kapliczka przed i po remoncie.

Kapliczka Budzyń przed remontem

kapliczka budzyń po remoncie

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o