OGŁOSZENIE UMIG OLKUSZ

30 marca w Operze Krakowskiej odbyła się Gala Fundusze z Kulturą, w czasie której burmistrz Olkusza Roman Piaśnik otrzymał z rąk wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki statuetkę laureata plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce”. Została ona przyznana za rewitalizację kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza, jako najlepszego projektu w powiecie z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

– Jest to kolejne zaszczytne wyróżnienie, które otrzymaliśmy w ostatnim czasie. Tym razem zawdzięczamy je głosom internautów, co jest tym bardziej cenne, ponieważ świadczy o tym, że ekspozycja Podziemny Olkusz zyskała uznanie Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz oraz odwiedzających nas Gości. Dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali na Olkusz, doceniając i promując nasze piękne Srebrne Miasto. Razem możemy być dumni z tego, jak się zmienia – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Głosowanie w plebiscycie „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” trwało do 3 listopada ubiegłego roku. Internauci docenili projekt, którego głównym elementem jest ekspozycja Podziemny Olkusz, w nowoczesny sposób pokazująca historię Srebrnego Miasta. W zabytkowych piwnicach gotyckiego ratusza można poznać dzieje Olkusza. Z kolei piwnice dawnego kwartału królewskiego kryją niezwykłą, interaktywną ekspozycję poświęconą historii górnictwa srebra i ołowiu oraz olkuskiej mennicy.

Ekspozycja została oddana do użytku 22 maja 2021 roku i od tego czasu przyciągnęła dziesiątki tysięcy zainteresowanych turystów. Cieszy się także popularnością wśród instytucji i portali branżowych. Kilka miesięcy temu Podziemny Olkusz otrzymał od Polskiej Organizacji Turystycznej certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2021 oraz certyfikat „Polskie Szlaki Polecają”, przyznany przez znany portal podróżniczy Polskie Szlaki.

Nie tylko Podziemny Olkusz buduje markę Srebrnego Miasta na terenie województwa i całego kraju. Zamek Rabsztyn został doceniony w ogólnopolskim konkursie Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Zabytek Zadbany” w kategorii „właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”, a Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich został laureatem konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku” w kategorii „Edukacja i multimedia”.

– Wszystkie te wyróżnienia to znakomita promocja Olkusza, jako miejsca przyjaznego i atrakcyjnego dla turystów. Jest to również wyraźny dowód na to, że oddajemy do użytku przemyślane i naprawdę wartościowe produkty turystyczne. Dlatego gorąco wszystkich zachęcam do odwiedzania Gminy Olkusz, poznawania jej walorów i niezwykłych ludzi – podsumowuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

fot. UMWM, Ł.Dwornik

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze