osp promesy

Olkusz, Trzyciąż i Wolbrom to trzy gminy, do których trafią dotacje na zakup samochodów pożarniczych. Środki przyznane zostały w ramach porozumienia Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Środowiska. Promesy na ten cel zostały przekazane w miniony piątek 31 maja 2019 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Od czterech lat na terenie naszego kraju funkcjonuje Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych. Obejmuje on wsparcie finansowe z budżetu państwa na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP. Program ten realizowany jest w ramach porozumienia Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Środowiska z dnia 30 października 2015 roku w sprawie współdziałania w zakresie zwalczania zagrożeń dla środowiska.

Środki z programu stanowią istotne wsparcie dla samorządów i Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku dofinansowanie na zakup nowych samochodów otrzyma 38 jednostek z terenu województwa małopolskiego. Promesy na ten cel przekazane zostały wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz prezesom OSP w miniony piątek. Uroczystość odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Nowe pojazdy dla OSP zostaną sfinansowane m.in. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, samorządów, MSWiA oraz Komendy Głównej PSP. Do małopolskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej trafi w tej transzy łącznie ponad 28,5 mln złotych. Wśród beneficjentów programu znalazły się zastępy OSP z terenu naszego powiatu. Na zakup nowego wozu bojowego OSP Chrząstowice otrzyma 335 tys. zł. OSP Trzyciąż dostanie 180 tys. zł. Dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zedermanie przypadło zaś 380 tys. zł.

– Jak bardzo potrzebna jest praca strażaków, przekonujemy się w wielu sytuacjach. Nie dalej, jak w ubiegłym tygodniu, podczas intensywnych opadów deszczu w Małopolsce, pomoc strażaków okazała się bezcenna. Przekazane dzisiaj promesy to pochodzące z wielu źródeł środki, dzięki którym druhowie będą mogli w swojej pracy wykorzystywać nowoczesny sprzęt niezbędny w pracy. Gratuluję prezesom OSP i dziękuję wszystkim podmiotom, które przyczyniły się do dofinansowania zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych – mówił w trakcie uroczystości wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Dla jednostek OSP w województwie małopolskim w latach 2016–2018 w ramach dofinansowania zakupionych zostało łącznie 87 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o