Wstrzymanie działalności kolejnych biur obsługi klienta, zmiany w sposobie udzielania nieodpłatnych porad prawnych oraz zawieszenie stref płatnego parkowania i ograniczonego postoju w Olkuszu – to kolejne działania mające na celu walkę z koronawirusem w naszym powiecie. W telegraficznym skrócie przedstawiamy istotne informacje dla mieszkańców Ziemi Olkuskiej.

Samorządowcy z trenu naszego powiatu konsolidują siły w walce z kryzysem. Decyzją wszystkich okolicznych włodarzy na stronach internetowych urzędów gmin oraz Starostwa utworzona została specjalna zakładka o nazwie „KORONAWIRUS”, gdzie mieszkańcy mogą znaleźć bieżące informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu olkuskiego.

Gazownia i energetyka wstrzymują obsługę petentów

Od poniedziałku, 16 marca 2020 r. Grupa energetyczna Tauron z powodu zagrożenia koronawirusem do odwołania zawiesiła działanie wszystkich swoich punktów obsługi klienta. – W trosce o bezpieczeństwo klientów i pracowników zachęcamy do korzystania ze zdalnych form obsługi, czyli serwisu obsługowego Mój Tauron, infolinii oraz wysyłania wiadomości e-mail – poinformował w poniedziałek rzecznik Grupy Łukasz Zimnoch. Co za tym idzie nieczynny jest również punkt w Olkuszu przy Alei 1000-lecia.

Wcześniej o zamknięciu biur obsługi klienta z powodu pandemii poinformowała też spółka PGNiG Obrót Detaliczny. W Olkuszu biuro takie mieści się przy ulicy Szpitalnej. Przedstawiciele firmy zachęcają do kontaktu telefonicznego oraz do korzystania z elektronicznego Biura Obsługi Klienta i aplikacji mobilnej.

Brak poboru opłat

Od 16 marca 2020 roku do odwołania, zawieszeniu ulegają Strefy Płatnego Parkowania w rejonie ul. Nullo i ul. Szpitalnej oraz Strefa Ograniczonego Postoju na płycie olkuskiego Rynku. Kierowcy parkujący w tych miejscach nie muszą pobierać biletów. Parkomaty będą nieczynne, a kontrole w tym zakresie nie będą prowadzone.

Nieczynne targowiska

Ograniczaniu ulega również handel „pod chmurką”. Władze Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Olkuszu „Społem” podjęły decyzję o odwołaniu do 30 marca prowadzenia handlu na placu targowym w Olkuszu przy ul. Świętokrzyskiej. Podobną decyzję podjął również burmistrz Olkusza, który podjął decyzję o zamknięciu do odwołania miejskiego targowiska przy ul. Osieckiej.

Zdalne porady prawne

W związku z panującą sytuacją kryzysową zmianie ulega sposób udzielania nieodpłatnych porad prawnych. Porady od dnia 17 marca 2020 do odwołania udzielane są wyłącznie w formie telefonicznej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Osoba uprawniona do korzystania z tego typu usług przed udzieleniem pomocy prawnej musi złożyć za pośrednictwem poczty elektronicznej stosowny wniosek.

Uczniowie nie powinni marnować czasu

Czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych to możliwość powtórzenia materiału. Szczególnie powinni pamiętać o tym uczniowie przygotowujący się do egzaminów końcowych. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII, który będzie publikowany codziennie od 16 do 25 marca. Zadania te będą publikowane codziennie o godz. 9:00 na stronie internetowej www.cke.gov.pl, natomiast rozwiązania – o godz. 15:00. Z tej samej strony skorzystać mogą również maturzyści, którzy znajdą tam zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów. W każdym zbiorze, oprócz zadań, zamieszczone są wskazówki oraz wzory rozwiązań.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze