„Dziś sędziowie – jutro Ty” – pod tym hasłem w dniu 18 grudnia 2019 r. w wielu polskich miastach miały miejsce protesty w obronie niezależności sądów i sędziów. Demonstracje odbywały się zarówno w dużych aglomeracjach takich jak Kraków czy Warszawa, jak i w mniejszych miejscowościach. Pod budyniem olkuskiego sądu zebrało się ponad sto osób.

„Nie ma zgody na takie reformy!”; „Wolność, równość, demokracja!”; „KONSTYTYCJA!” – m.in. takie hasła skandowali mieszkańcy zebrani pod budynkiem Sądu Okręgowego w Olkuszu. W minioną środę, punktualnie o godzinie 18:00, rozpoczęła się demonstracja zorganizowana przez lokalnych sympatyków i działaczy Komitetu Obrony Demokracji. Jak tłumaczą jej organizatorzy, była to manifestacja w obronie praworządności i niezawisłości sędziowskiej. – Nie godzimy się na łamanie zasady trójpodziału władz i represje wobec sędziów stosujących przepisy prawa europejskiego! Solidarnie stajemy w obronie niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości i fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa – podkreślali.

Powodem protestów organizowanych na terenie całego kraju jest projekt ustawy dyscyplinującej sędziów, zaproponowany niedawno przez posłów partii rządzącej. Według opozycyjnych polityków i części środowiska prawniczego, jest on niezgodny z konstytucją i stanowi zagrożenie dla praworządności. Z taką argumentacją nie zgadzają się jednak pomysłodawcy wprowadzenia zmian. – Jest to odpowiedź na nieodpowiedzialne działania, które podejmują przedstawiciele środowiska nazywającego samych siebie nadzwyczajną kastą – tłumaczą swoją decyzję działacze Prawa i Sprawiedliwości.

– To spotkanie w obronie ludzi, którym rządzący chcą zakneblować usta i odebrać niezależność – mówili w trakcie wydarzenia jego organizatorzy. Na wezwanie środowisk obywatelskich pod olkuskim sądem zebrała się ponad setka mieszkańców Srebrnego Grodu. Byli wśród nich zarówno zwykli mieszkańcy, jak i samorządowcy, radni, prawnicy oraz sędziowie. – Jesteśmy tu po to, żeby zadbać o naszą wolność. A ona nie istnieje bez niezależnego sądownictwa. Władza chce mieć funkcjonariuszy, którzy będą wydawali wyroki zgodne z jej oczekiwaniami. Nie możemy do tego dopuścić – przekonywał jeden z nich. – Rządzący dużo mówią o dekomunizacji, ale stoi to w sprzeczności z ich czynami. Wprowadzają bowiem przepisy rodem z czasów PRL – wtórował mu inny z uczestników akcji.

Zgromadzeni chcieli pokazać swój sprzeciw wobec szykowanej przez PiS ustawy, którą określają mianem „ustawy represyjnej”. Przed gmachem sądu została więc rozłożona ogromna flaga z napisem „Konstytucja”. Zgromadzeni przynieśli także mniejsze transparenty oraz flagi Polski i Unii Europejskiej. W trakcie manifestacji odśpiewano również Mazurka Dąbrowskiego.

Protesty pod sądami odbywają się w naszym kraju od kilku lat i spotykają się z różnym odbiorem ze strony społeczeństwa. Jedni traktują to jak miejski folklor, inni zaś uważają je za walkę w słusznej sprawie. A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl oraz na naszej stronie na Facebooku!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze