Od połowy września mieszkańcy Małopolski mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie internetowe, za pomocą którego obywatele mogą dzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi wszelkich zagrożeń występujących w ich sąsiedztwie. Postanowiliśmy sprawdzić, jak rozwiązanie to sprawdza się w Olkuszu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwem w powiecie olkuskim, jak i w całym województwie małopolskim, ruszyła 14 września 2016 roku. Jak mówi oficjalny komunikat, jest to narzędzie internetowe umożliwiające szybką identyfikację skali i rodzajów zagrożenia. Każdy może z niego skorzystać wchodząc na stronę internetową Policji. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia.

Do wyboru mamy aż 25 kategorii przestępstw i wykroczeń. Na interaktywnej mapie można więc zaznaczyć miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, spożywania alkoholu, gromadzenia się nieletnich, przekraczania prędkości przez pojazdy, złego oznakowania przejść dla pieszych lub też niewłaściwego parkowania.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Jak informują służby prasowe Policji, każde zgłoszenie zarejestrowane poprzez system jest następnie weryfikowane fizycznie przez Policjantów. Informacje przekazywane przez internautów mają również przełożenie na planowanie pracy Policji na  tzw. dyslokację służby, czyli harmonogram patroli.

Z danych udostępnionych na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, od momentu uruchomienia sytemu, w powiecie olkuskim odnotowano 318 zgłoszeń. Okoliczni mieszkańcy najczęściej sygnalizowali kwestie związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości, nieprawidłowym parkowaniem oraz spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych.

Zgłoszenia dokonywane za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa są anonimowe. I tutaj pojawia się pewien problem. Niedawno pisaliśmy o 21 mandatach za złe parkowanie, które otrzymali mieszkańcy ul. Armii Krajowej.

Jak się okazuje, nie jest to odosobniony przypadek. Do naszej redakcji zaczęły spływać informacje o podobnych sytuacjach na terenie całego miasta. Wiele z nich to efekt nadgorliwości, czy jak kto woli, „sąsiedzkiej życzliwości” części internautów dokonujących zgłoszeń za pośrednictwem Mapy.

– Najbardziej nurtującym obywateli problemem jest niewłaściwe parkowanie w strefie zamieszkania. Od 14 września do 14 października mieszkańcy aż 84 razy zaznaczali właśnie tą kategorię. Każde takie zgłoszenie zostało odnotowane, zweryfikowane i potwierdzone przez policjantów. Obecnie w komendzie, w sprawie niewłaściwego parkowania na osiedlach, toczą się postępowania – przyznają przedstawiciele Policji.

– To takie „uprzejmie donoszę”, tylko w wersji on-line. Jak nie ma miejsc parkingowych na osiedlach, to gdzie mamy zostawiać swoje auta? – komentuje jeden z naszych rozmówców, który za pozostawienie swojego pojazdu w miejscu niedozwolonym otrzymał mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny.

Wszyscy olkuszanie mieszkający w rejonie tzw. stref zamieszkania muszą więc mieć się na baczności. Na terenach oznaczonych niebieskim znakiem Piesi mogą poruszać się całą szerokością jezdni. Nie  mają też obowiązku korzystać z chodnika czy pobocza. Pojazdy nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, a postój lub parkowanie samochodów w innych miejscach niż do tego przeznaczone jest bezwzględnie zabroniony.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze