Powiat
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa. Jednym z jej efektów jest największa od dziesięcioleci fala uchodźców wojennych, szukających schronienia przed wojennym koszmarem. Część z tych osób trafia do okolicznych gmin. Miniony tydzień przyniósł szereg kolejnych inicjatyw pomocowych zorganizowanych na terenie naszego powiatu. Swoiste „pospolite ruszenie” mieszkańców przeistacza się w pracującą pełną parą „machinę” pomocową.
Liczba ukraińskich obywateli uciekających przed wojną jest coraz większa. Do tej pory w naszym kraju znalazło się już około 1,8 mln uchodźców. Wciąż napływają kolejni. Na szczęście nie słabnie również zaangażowanie Polaków, niosące ratunek potrzebującym. Obywatelskie i samorządowe inicjatywy są wspierane przez władze centralne i zaczynają przybierać coraz bardziej zorganizowany charakter.
Sztab kryzysowy
Koordynowaniem pomocy na terenie Ziemi Olkuskiej zajmują się władze powiatowe, które uruchomiły Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Działania podjęte przez ten szczebel samorządu obejmują m.in.: organizację powiatowych punktów zbiórek z darami dla obywateli oraz uruchomienie — zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy — Powiatowego Magazynu Pomocy. To tutaj trafia przytłaczająca większość rzeczy przekazywanych przez mieszkańców.
Powiat zajmuje się również logistyką poprzez tworzenie bazy transportowej i organizację miasteczka namiotowego przy dworcu PKP, stanowiącego tymczasowy punkt obsługi Ukraińców przybywających pociągami w nasze strony. Od wybuchu wojny przez to miejsce przewinęło się już kilkanaście tys. uchodźców, głównie matek z dziećmi oraz osób starszych. Stąd podróżni są rozlokowani i przewożeni autobusami w miejsca wskazane przez służby Wojewody Małopolskiego.
Nocleg i praca
„Dach nad głową” wielu przybyłym do naszego miasta zapewniają mieszkańcy, odstępując im pokoje, piętra w domach czy czasem nawet wolnostojące mieszkania. Istotną rolę odgrywają w tej kwestii również samorządy. Gminne Centra Zarządzania Kryzysowego, razem ze sztabem powiatowym, przygotowały wspólną bazę noclegową dla uchodźców.
W Bukownie zakwaterowani zostali oni w Centrum Medycznym „Skałka” oraz w Domu Turysty Tramp. Schronienia wojennym uciekinierom udzieliły również: Dworek Nad Rozlewiskiem w Kluczach i w ośrodek „Zacisze” w Jaroszowcu. Gmina Wolbrom zadysponowała remizę OSP w Łobzowie oraz Świetlice Marzeń w Jeżówce. W gminie Trzyciąż obywatele Ukrainy kwaterowani są w Domu Pielgrzyma przy klasztorze w Imbramowicach. Gmina Bolesław zawarła umowy na noclegi dla uchodźców z okolicznymi hotelami. W przypadku Olkusza bazę noclegową stanowią m.in. pokoje gościnne w budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu uruchomił punkt kontakowo-informacyjny dla obywateli Ukrainy oraz pracodawców, w zakresie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. W punkcie można uzyskać informacje na temat podjęcia legalnego zatrudnienia w Polsce, wolnych miejsc pracy oraz skorzystać z porady zawodowej.
Warto przypomnieć, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu przygotowała na swojej stronie internetowej kompendium aktualnych i ważnych informacji, pomocnych w funkcjonowaniu i odnalezieniu się ukraińskich uchodźców w naszym kraju i regionie. Baza ma także pomóc polskim obywatelom, którzy są chętni udzielić jakiejkolwiek pomocy. Biblioteka uruchomiła również punkt bezpłatnej nauki języka polskiego dla dorosłych uchodźców. Od najbliższej soboty 19 marca 2022 r. ruszają zaś bezpłatne kursy języka polskiego dla ukraińskich dzieci. Powiat olkuski stworzył bazę osób posługujących się językiem ukraińskim, wyrażających chęć pomocy przyjeżdżającym.
Dary, dary i jeszcze raz dary
Pełną parą pracują również punkty zbiórki darów dla uchodźców, które gromadzą tony potrzebnego asortymentu. Prowadzone są one zarówno przez powiat, jak i przez samorządy okolicznych gmin. Zgromadzone w ten sposób rzeczy trafiają głównie do wspomnianego wcześniej magazynu powiatowego. Zdarzają się też indywidualne transporty na granicę, lub nawet na terytorium Ukrainy. Organizowane są one jednak przez osoby prywatne. Do punktów zgłaszają się również uciekinierzy wojenni, którym wydawane są potrzebne produkty. Z czasem jednak rola ta przypadnie placówkom, które zajmować będą się wyłącznie rozdysponowywaniem towaru.
Pierwsze takie miejsce powstało w Olkuszu. Jak informuje magistrat, od poniedziałku 14 marca w pawilonie przy al. 1000-lecia 2B/10 działa drugi Punkt Pomocy Uchodźcom. Do punktu trafi część rzeczy zebranych w Punkcie Zbiórki Darów przy al. 1000-lecia 15C. Są tam wydawane m.in.: ubrania, buty, ręczniki, środki czystości, kołdry, koce, pościel, wózki i jedzenie. Organizatorzy informują, że rzeczy nie będą wydawane osobom, które przyjmują uchodźców. Muszą oni pojawić się w punkcie osobiście.
Punkt Pomocy Uchodźcom przy al. 1000-lecia 2B/10 będzie czynny przez trzy dni w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 15:30 do 18:30. Jednocześnie zmianie ulegają godziny otwarcia Punktu Zbiórki Darów zlokalizowanego przy al. 1000-lecia 15C. Od poniedziałku do piątku będzie on czynny w godzinach od 15:00 do 19:00, natomiast w soboty od 12:00 do 18:00. W niedziele punkt będzie nieczynny.
Zbiórka finansowa
Pomagać można również finansowo. Oprócz ogromnej liczby zbiórek ogólnokrajowych pojawiła się również inicjatywa samorządowa z Bukowna. – Informacje o dramatycznych wydarzeniach za naszą wschodnią granicą skłaniają do wniosku, że zapotrzebowanie na pomoc będzie w najbliższym czasie wzrastać. Dlatego tak ważne jest każde wsparcie, tym bardziej to finansowe, które pozwoli na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla przybywających do naszego miasta uchodźców — czytamy na stronie tamtejszego magistratu.
Jak informują przedstawiciele samorządu, środki te zostaną w całości przekazane na pomoc obywatelkom i obywatelom Ukrainy, którzy trafiają do Bukowna. Darowizny można wpłacać na rachunek o numerze: 76 1240 1372 1111 0010 9995 8351. W tytule przelewu należy wpisać: Darowizna na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Po pesel do urzędu gminy
Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy, regulują m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Na mocy specustawy uchodźcy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru mogą oni wnioskować od 16 marca b.r. w urzędach gmin. Mogą to zrobić osoby, które przybyły do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi.
Przy składaniu wniosku przydatny jest paszport, ukraiński dowód osobisty, prawo jazdy lub akt urodzenia. W razie braku dokumentów składający może złożyć oświadczenie, że podane dane są zgodne ze stanem faktycznym. Jednocześnie, jeśli taka osoba poda urzędnikom numer telefonu albo adres e-mail, zostanie jej założony profil zaufany. Do wniosku potrzebne będzie też zdjęcie, które musi spełniać określone w prawie wymagania. Zgodnie z przyjętymi przepisami przy składaniu wniosku będą pobierane odciski palców u osób powyżej 12 roku życia.
fot.: pixabay.com