Golczowice

25 czerwca 2022 r. uczczono 159. rocznicę Powstania Styczniowego – bitwę pod Golczowicami, stoczoną w 1863 roku przez polskich powstańców z wojskami rosyjskimi. Organizatorem wydarzenia była Rada Sołecka wraz z Sołtysem, KGW oraz Gmina Klucze.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod krzyżem i tablicą upamiętniającą Powstańców Styczniowych, uczestników bitwy pod Golczowicami. Pośród delegacji składających kwiaty byli: Wójt Gminy Klucze Norbert Bień wraz z przedstawicielką Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – panią Ewą Gil, która uczestniczyła w obchodach w zastępstwie wojewody małopolskiego, sołtys wsi Golczowice – Maciej Jakubski wraz z paniami z KGW, radni powiatu olkuskiego – pan Kamil Wołek oraz pan Krzysztof Dąbrowski, prezes OSP w Kluczach – pan Radosław Murias, przedstawiciele PTTK o. Klucze na czele z prezesem – panem Kazimierzem Ściążko, przedstawiciele biura poselskiego Wiceministra Sportu i Turystyki – Jacka Osucha.  Następnie wszyscy udali się pod świetlicę gminną, gdzie została odprawiona msza święta za ojczyznę.

Podczas homilii proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława BM w Cieślinie ks. Mariusz Wróbel, nawiązał do wydarzeń z historii, która dla potomnych powinna być nauką, budzić wdzięczność oraz skłaniać do refleksji, jako że, jak mówił  św. Jan Paweł II „wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć”. Warto zatem pamiętać, że wolność kiedyś wywalczona może zostać nam odebrana, a naszym zadaniem jest, by do tego nie dopuścić.

Po zakończonym nabożeństwie miał miejsce koncert patriotyczny chóru „Enigma” pod batutą Igi Łypaczewskiej-Krawiec oraz zespołu „Kwiaty Pustyni” z GOK w Kluczach.

Po części oficjalnej odbył się piknik rodzinny oraz poczęstunek.

UG Klucze

Więcej zdjęć tutaj

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze