Powiat

Polski Alarm Smogowy po raz kolejny opublikował zestawienie miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Liderem okazało się miasto Nowa Ruda, które uplasowało się na szczycie wszystkich trzech kategorii rankingu. Niestety znaleźć tam możemy również Olkusz. Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i obejmują 2021 rok.

Na początku listopada Polski Alarm Smogowy opublikował listę miejsc, w których w 2021 roku poziom szkodliwych pyłów był najwyższy. Ranking tworzony jest na podstawie oficjalnych wyników badań, prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak zaznaczają autorzy zestawienia, analiza dotyczy wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary. Nie jest więc znana sytuacja w pozostałych miejscowościach. Można jednak przypuszczać, że również tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm.

Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Klasyfikacja dokonana została w trzech kategoriach: najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni. We wszystkich trzech „konkurencjach” zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda. Na podium znajdują się również miejscowości z Małopolski: Nowy Targ i Sucha Beskidzka, oraz z województwa śląskiego: Pszczyna i Wodzisław Śląski. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska: Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.

Niestety, w zestawieniu miast z najwyższym średniorocznym stężeniem rakotwórczego benzo[a]pirenu znalazł się również Olkusz. Podobnie jak przed rokiem, stolica naszego powiatu uplasowała się na 6 miejscu, razem z takimi miejscowościami jak: Mszana Dolna, Oświęcim i Szczawno-Zdrój.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze