Do poważnej kolizji drogowej doszło we wtorek po południu na obwodnicy Olkusza, przy skrzyżowaniu ulic Kochanowskiego z drogą na Witeradów. Jest to kolejna kolizja na odcinku II etapu obwodnicy, który tak na dobrą sprawę nie został jeszcze oficjalnie otwarty. Czy to zdarzenie jest kolejnym argumentem dla tych, którzy podważają bezpieczeństwo na tej drodze? I tak, i nie.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierowca samochodu osobowego nie ustąpił pierwszeństwa TIR-owi. Auta się zderzyły, a TIR wylądował w rowie. Szczęśliwie, żadnemu z uczestników kolizji nic poważnego się nie stało. Powraca jednak pytanie o kwestię bezpieczeństwa na nowo powstałej obwodnicy, która zdaniem wielu, jest tylko obwodnicą z nazwy. Na odcinku sąsiadującym z osiedlem Młodych doszło już do kilku kolizji. Tym razem sprawa jest o tyle poważna, że stłuczka miała miejsce tuż przed planowanym połączeniem dwóch odcinków obwodnicy ( I i II etapu) i puszczenia ruchu drogowego już całym odcinkiem obwodnicy. Świadkowie zderzenia uważają, że powodem kolizji było niewłaściwe oznakowanie skrzyżowania.

– Kłopot polega na tym, że przy skrzyżowaniu od strony ulicy Gajewskiego został postawiony znak STOP, ale był zaklejony taśmą. Przed planowym otwarciem obwodnicy taśmy zdjęto, a więc znak miał już moc prawną. Jednak kierowcy jeżdżą na pamięć, co doskonale można było zaobserwować w tym przypadku, i byli przyzwyczajeni do tego, że znak póki co nie obowiązuje. A tu jednak obowiązywał. Wystarczyło postawić tam znak „zmiana organizacji ruchu” i kierowcy byliby uważniejsi. Przy skrzyżowaniu z ulicą Osiecką (a więc następnym w stronę dwupasmówki – przyp. red.) taki znak postawiono – uważa jeden z mieszkańców osiedla Młodych, świadek zdarzenia. Kierowcy zwracają uwagę na sprzeczność znaków poziomych i pionowych. Kierowca tira również mógł nie wiedzieć, jak się zachować, kiedy znak pionowy nakazywał mu skręcić w prawo lub lewo, a znaki na jezdni dopuszczały jazdę na wprost.

Znak o zmianie organizacji ruchu się mógł pojawić i to by pewnie nie zaszkodziło, ale będzie trzeba rozstrzygnąć, czy musiał i czy skrzyżowanie generalnie zostało prawidłowo oznakowane. Tę sytuację z całą pewnością przeanalizuje zarówno Policja, jak administrator drogi – Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Wówczas dowiemy się, czy zawiniło niewystarczające oznakowanie, czy może nawyk kierowców polegający na niepatrzeniu na znaki i jeżdżeniu na pamięć.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
AngryB
AngryB
8 lat temu

Rozwiązanie skrzyżowań z Osiecką i Biema bez uruchomienia sygnalizacji świetlnej będzie przyczyniało się wydatnie do kolizji pojazdów. Krzyżowanie dróg na szczycie sztucznie usypanego garbu to pomysł niebezpieczny i głupi. Efekty widać od uruchomienia „obwodnicy”.

stinek
stinek
8 lat temu

Nie chcę bronić kierowców jadących na pamięć ale oddanie do użytku tego skrzyżowania z tak fatalnym oznakowaniem i bez świateł kolejny raz świadczy o indolencji umysłowej urzędników z krakufka. I kolejny raz tłumaczenie, że „się nie da”. Może czas aby przestać przyjmować z pokora wypięte pośladki centusiów i wzorem Sławkowa oddać się pod skrzydła złotego orła na błękitnym polu (jak ktoś nie wie to jest to herb Sląska).

A.Wójcik
A.Wójcik
8 lat temu

Z tych smutnych wydarzeń nasuwa się wniosek, że tylko na rondzie nie doszło dotąd do żadnego wypadku . Mimo że rondo udostępniono najwcześniej.Ronda wydają się najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza że nie ma ograniczeń przestrzennych do ich budowy.

koleś
koleś
8 lat temu

dziś rano kolejny wypadek na obwodnicy w tym samym miejscu a parę minut temu na skrzyżowaniu na osiek chyba zamkną tą drogę

idea
idea
8 lat temu

„Ślepa” Armii Krajowej z Pakuski na burmistrza Olkusza!!!

ghorghe
ghorghe
8 lat temu

stałem tam wczoraj 15 minut i obserwowałem co się dzieje. zawiodła tylko i wyłącznie jazda na pamięć znaki są ok. kierowcy na obcych tablicach widzą znak stopu i linię warunkowego zatrzymania na asfalcie a kierowcy z kolorado już nie 😛 a byłem tam wczoraj ok 13.00 to skrzyżowanie wyglądało jak na filmikach gdzieś z indi tzn kto pierwszy wjechał ten miał pierszeństwo 😛

Q
Q
8 lat temu
Odpowiedz do  ghorghe

Trafne porównanie z Indiami ale zwróć uwagę, że w Indiach mimo 10-krotnie większej zgęstki na tych dzikich skrzyżowaniach nie ma tam kolizji.

Damian
Damian
8 lat temu

Ależ zażarta dyskusja pod artykułem 😉
Moim skromnym zdaniem to ludzie jeżdżą na pamięć i tyle. Ot cały problem.
A polaczki już zacierają ręce, ażeby sie pod artykułem móc do**bać do czegokolwiek 🙂

Mistrz Kierownicy
Mistrz Kierownicy
8 lat temu

Wymusił pierwszeństwo…. tyle w temacie samego zdarzenia. Inną rzeczą jest to, że inwestor ma tak na prawdę w d*pie co tutaj się dzieje i zdajcie sobie sprawę, że to nie magistrat olkuski zawalił sprawę, tylko INWESTOR! O ile pozwala wam to zrozumieć małomiasteczkowska zawiść i zamiłowanie do szukania kozłów ofiarnych w ludziach, którzy akurat dobrze pracują.

PXT
PXT
8 lat temu

„Świadkowie zderzenia uważają, że powodem kolizji było niewłaściwe oznakowanie skrzyżowania.” i słusznie uważają. A tak nawiasem mówiąc, co to za zaklejanie znaków taśmą? Znak „bez mocy prawnej” nie powinien być instalowany wogóle, wprowadza to tylko niepotrzebny chaos. Ileż to roboty poprzykręcać znaki godzinę bezpośrednio przed „mocą prawną” do wcześniej przygotowanych rur. Czyli znakom można łatwo odebrać moc prawną, wystarczy że jacyś dowcipnisie wyruszą z taśmą na szlaki drogowe i bez dużego wysiłku „wygaszą” moc prawną znaków.

K
K
8 lat temu

Dołóżcie parę znaków, parę zaklejcie, tui dosadźcie i innych choinek, zamknijcie jeszcze jakiś wjazd, nie zapalajcie lamp, świateł też, szkoda prądu! Olkusz będzie w tv, non stop! Będzie „sławny”….

koleś
koleś
8 lat temu

tylko nikt nie mówi że od rana mówili w radiu kraków że obwodnica jest otwarta może kierowca słyszał i pojechał nową obwodnicą a znaki od strony trzebini to od samego początku nie były przekreślone

Radca Miejski
Radca Miejski
8 lat temu

Lud przekręcił tabliczkę p Urzędniku,na ul Bylicy.A i tak parkowali utrudniając matce pchanie wózka…Proponuję próg betonowy bo na słupki to chodnik za wąski.

olaf
olaf
8 lat temu
Odpowiedz do  Radca Miejski

[quote name=”Radca Miejski”]Lud przekręcił tabliczkę p Urzędniku,na ul Bylicy.A i tak parkowali utrudniając matce pchanie wózka…Proponuję próg betonowy bo na słupki to chodnik za wąski.[/quote]
Może próg betonowy i zasieki z drutu kolczastego ograniczony radco.

KOLA
KOLA
8 lat temu

SPTRAWA JEST JASNA -POPROSTU ZAWIODLY POMIESZANE ZNAKI NA DRODZE -ALBO ICH BRAK-ZA DUZO ZAMIESZANIA DLA KIEROWCOW-JAK BEDZIE PORZADEK I LAD TO BEDZIE BEZPIECZNIEJ I TYLE!!!!!! TO NIE JEST WINA SAMEJ OBWODNICY!

pat
pat
8 lat temu

Gdzie były informację na temat otwarcia? Gdzie światła? Czy tu ktoś myśli?

Aadam
Aadam
8 lat temu
Odpowiedz do  pat

Światła nie załatwiają sprawy, a co jak będzie awaria ? nie da się przejechać? Oznakowanie czytelne. To miejscowi znają ,a jak przyjedzie obcy ? a jak miejscowy pojedzie w obcy teren ,to każda krzyżówka ma być świetlna?.Proszę porównać identyczne skrzyżowanie -Osiecka,jak jest oznakowana.

ola
ola
8 lat temu

Moze najpierw trzeba było właczyc światła, a potem otwierac obwodnice , a tu znaki zaklejone , odklejone ….. szkoda komentować

Aadam
Aadam
8 lat temu

Sz.Pani Redaktor ,w tytule tego artykułu i nie tylko, używa Pani określenia ” T I R ” , oglądam zdjęcia, szukam i nigdzie nie widzę TIRA. Widzę samochody: osobowe, dostawcze,busy,ciężarówkę, ciągnik siodłowy z naczepą, nawet – rower. Wprawdzie używam okulary ,nie tylko słoneczne a proszę mi uwierzyć T I R a, nie dostrzegam. Proszę mi określić gdzie mogę go zauważyć. Pozdrawiam.

Malkontent Kraków
Malkontent Kraków
8 lat temu
Odpowiedz do  Aadam
Aadam
Aadam
8 lat temu
Odpowiedz do  Malkontent Kraków

Jedna wielka myśl skrótowa,wprowadzająca w błąd.

Eewa
Eewa
8 lat temu
Odpowiedz do  Aadam

Oczywiście, że się czepia. Założę się, że sam używa tego określenia do dużych ciężarówek a znajomych jak tak mówią nie poprawia tak skrupulatnie jak redakcję.

Aadam
Aadam
8 lat temu
Odpowiedz do  Eewa

A tak,” trzepami się ” ponieważ T I R em ,może być nawet malutki samochód,jak i inny ŚRODEK lokomocji, Natomiast od dziennikarzy wymagane jest, i powinni używać prawidłowych określeń, nazw itd. Niech używają potocznych określeń np: hanysowo, buda- zamiast szkoła, glina -zamiast policja. żabojady- zamiast Francja, itd.Dorzebędzie wyglądało i uczyło.

co w mowie piszczy
co w mowie piszczy
8 lat temu
Odpowiedz do  Aadam

Zamiast marnować czas na złośliwości czasem warto poczytać.

Za Wikipedią: „Tir – w znaczeniu potocznym, duży samochód ciężarowy, używany w międzynarodowym transporcie towarów[1], najczęściej złożony z ciągnika siodłowego oraz naczepy.

Nazwa pochodzi od międzynarodowej konwencji celnej TIR (z fr. Transport International Routiere), upraszczającej procedury przewozu nieoclonych towarów przez kraje tranzytowe. Pojazdy korzystające z tej konwencji są oznakowane niebieską tabliczką z białymi literami TIR. Za sprawą tych tabliczek skrótowiec TIR, początkowo używany jedynie w odniesieniu do pojazdów faktycznie korzystających z konwencji tranzytowej, nabrał nowego znaczenia, stając się synonimem dużej ciężarówki.”

Aadam
Aadam
8 lat temu
Odpowiedz do  co w mowie piszczy

upraszczającej procedury przewozu nieoclonych towarów przez kraje tranzytowe. ………Błąd ,a co z transportem do kraju sąsiedniego, jeżeli ładunek jedzie pod zabezpieczeniem T I R u ?.

Aadam
Aadam
8 lat temu
Odpowiedz do  co w mowie piszczy

Jest taki dokument, o znaczeniu międzynarodowym,o nazwie, Konwencja T I R . W której jest zawarte między innymi, nazwa, znaczenie i używanie nazwy T. I. R.

pIs
pIs
8 lat temu

„Władzo”! nie otwieraj obwodnicy niech zostanie ten fragment jako deptak, dla pieszych, rolkowców, dzieci z wózkami. Takiego miejsc a na naszym osiedlu brakuje.

Malkontent Kraków
Malkontent Kraków
8 lat temu
Odpowiedz do  pIs

Mieszkam niedaleko. Popieram…

stt
stt
8 lat temu

Jechałem przez to skrzyżowani 10 min przed wypadkiem i zauważyłem że znak stopu od ulicy Gajewskiego był schowany, przekręcony w bok. Błędne ustawienie znaków bałagan na budowie przez cały okres to nam funduje magistrat Olkusz.

Aadam
Aadam
8 lat temu

Znak podobno rzecz święta – należy przestrzegać !, Czy to był nawyk ,kierowcy jadącego od strony Olkusza ? może tak . Jednak znak drogowy,a zwłaszcza Znak Stop winien być umieszczony w sposób rzucający się w oczy umieszczony kierującemu ,i to z DALEKA,(tak jak jest to zrobione na skrzyżowaniu drogi Osieckiej z niby obwodnicą) (na dodatek umieszczone są tablice informujące o zmianie organizacji ruchu) a nie być umieszczony za tablicami kierunkowymi, dotyczy to zarówno oznakowania od strony Olkusza, jak i strony przeciwnej. Jak już nie mieli miejsca na widoczne ustawienie znaku STOP, to trzeba było go zawiesić nad drogą ,na ramieniach sygnalizatorów. Ciekawe jest również oznakowanie, niby obwodnicy na odcinku od ronda do drogi Witaradowskiej, przed skrzyżowaniem ,jest znak -D1 ,po paru metrach pokazuje się znak C 8, Co stało się z drogą którą określa znak D 1?. Podobnie jak niemożność oznakowania prawidłowego drogi Rabsztyńskiej ?.

pIs
pIs
8 lat temu

To nie tuje tylko człowiek-kierowca, albo człowiek=ustawiacz znaków Myślenie nie boli.

Zdun.
Zdun.
8 lat temu

Tuj dosadżcie.!!!!

KOLA
KOLA
8 lat temu
Odpowiedz do  Zdun.

A GDZIE TY TAM MASZ TUJE! tuje sa wyzej!!!!!!!!!!!!!!!!!

tweety
tweety
8 lat temu
Odpowiedz do  Zdun.

Tuje na prezydenta :-*