Komornik sądowy zajął konta powiatu olkuskiego. Ma to związek z przegraną przez powiat w sądzie apelacyjnym sprawą, w której chodzi o zaległe pieniądze za wykonanie części prac przy drodze „zedermance”. Odwołanie się od wyroku pierwszej instancji przez powiat olkuski na nic się nie zdało, bo Sąd Apelacyjny w Katowicach potrzymał wyrok, w którym racja została przyznana firmie Budim 2 Marka Patasa. Powiat olkuski, a więc nas wszystkich, będzie to kosztowało 600 tys. zł.

Spór między zarządem powiatu a firmą Marka Patasa rozpoczął się właściwie dwa lata temu. Prace przy „zedermance” zostały zakończone w październiku 2011 roku, przeprowadzono odbiór techniczny, ale powiat za wykonany zakres robót nie zapłacił. Wersje zdarzeń są mocno od siebie odbiegające. Jak informowaliśmy już wcześniej, przetarg wygrał holding składający się z dwóch firm – Śląskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „Drogbud” i „Drogbud” Podkarpacki Holding Budowy Dróg. Kiedy okazało się, że prace przy „zedermance” nie przebiegają w takim tempie jak powinny, bo wykonawca utracił płynność finansową, chciano wyjść jakoś z tego impasu. Dokończyć inwestycję miała firma Budim 2, na co powiat wyraził zgodę. Firma Marka Patasa chciała zabezpieczyć swoje interesy i zażądała cesji. Według podwykonawcy, doszło do dwóch takich umów, a zdaniem zarządu do jednej. Dlatego też starostwo nie wypłaciło całej kwoty, której domagała się firma. Sprawa zakończyła się w sądzie i była wielką kompromitacją dla obecnego zarządu, bo sąd w uzasadnieniu wyroku wytknął Henrykowi Kiecy składanie zeznań w całkowitej sprzeczności z faktami, jakie są udokumentowane (więcej na ten temat w tekście „Kulawe prawo czy wpadka zarządu powiatu?”). A co najważniejsze, wyrok ten był na korzyść powoda, a nie pozwanego powiatu olkuskiego. Zarząd przekonany o swoich racjach wniósł apelację. Marek Patas wielokrotnie zwracał się z prośbą o zawarcie ugody, która uchroniłaby podatnika od kolejnych kosztów sądowych i wynagrodzenia dla zewnętrznej kancelarii. Gospodarze powiatu nie zgodzili się, argumentując to obawą przed zarzutem niegospodarności i niewykorzystania ścieżki prawnej do końca.

Rozprawa odbyła się w minioną środę i sąd apelacyjny również nie znalazł powodów, dla których pieniądze firmie Budim 2 miałyby nie zostać wypłacone. Wyrok jest prawomocny z chwilą jego ogłoszenia i została już wydana klauzula o wykonalności. – Ponieważ nikt ze strony starostwa nie skontaktował się ze mną po ogłoszeniu wyroku żeby omówić kwestie związane z wypłatą tych należności, zwróciłem się do komornika, bo ja już wystarczająco długo czekałem na swoje pieniądze, a ze strony powiatu nie ma żadnej woli współpracy – tłumaczy Marek Patas.

Komornik błyskawicznie przystąpił do egzekucji i konta starostwa są już zajęte. Jest to około 600 tys. zł, na które składa się niespełna pół miliona zaległej kwoty plus odsetki, które wynoszą ponad 100 tys. zł. To nie jedyne koszty jakie poniesie powiat olkuski w związku z tą sprawą, bo musi on także pokryć kolejne koszty sądowe i wynagrodzenie dla kancelarii, która reprezentowała zarząd w sądzie. Będzie to w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

O pisemne uzasadnienie wyroku wystąpią prawnicy z ramienia starostwa. Z tego co udało nam się dowiedzieć od rzeczniczki prasowej Ewy Klich wynika, że wszystkie decyzje w tej sprawie zapadną na najbliższym zarządzie powiatu. Dotyczy to zarówno możliwości wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, jak również zabezpieczenia należności w budżecie. – Podtrzymujemy swoje stanowisko co do tego, że żądanie tych pieniędzy jest nieuzasadnione. Ponieważ wyrok jest prawomocny i posiada klauzulę wykonalności, trzeba je zapłacić bez względu na dalsze kroki prawne. W planie budżetu są pieniądze zarezerwowane na ten cel i nie ma obawy, że powiat stanie się niewypłacalny – tłumaczy Ewa Klich.

Tego optymizmu budżetowego nie podzielają ci, którzy dokładnie znają sytuację budżetową powiatu. Przypomnijmy, że nasze zadłużenie wynosi obecnie 47 mln złotych, więc każde dodatkowe obciążenie nie polepsza sytuacji. A wiele wskazuje na to, że sądy nie powiedziały ostatniego słowa w sprawie zaległych wynagrodzeń dla firm, bo bliźniacza niemal sprawa do wyżej opisanej toczy się w kwestii zaległości dla firmy Drogopol. W tym przypadku sporną kwotą jest 360 tys. zł. Jeśli zdarzy się tak, że i w tym przypadku sąd przyzna rację przedsiębiorcy, powiat będzie musiał uregulować i te należności.

Czy doczekamy czasów, w których jakaś duża inwestycja powiatu olkuskiego zostanie wykonana prawidłowo od początku do końca i nie będzie miała finału w sądzie? W kontekście niemal wszystkich przeprowadzonych w ostatnich latach inwestycji mieszkańcy zadają najczęściej jedno pytanie: kiedy i kto za zmarnowane pieniądze publiczne zacznie ponosić odpowiedzialność? I czy władze powiatowe, łatając dziurę budżetową, nie zaczną szukać oszczędności kosztem innych dziedzin życia społecznego mieszkańców naszego powiatu?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Eduarda
Eduarda
10 lat temu

Same afery i w każdej sprawie starostwo dostaje po tyłku.To afery z wykonawcami w każdym przypadku przegrane, to zwijający się asfalt ,to kłopoty ze Szpitalem. Czy w ogóle ktoś panuje nad powiatem, czy to stan przedagonalny.
A jest i sukces. Przy drodze powiatowej na Mazańcu opracowano nową metodę kładzenia chodników. Chodnik z kostki brukowej układany jest w sposób absolutnie nowatorski i unikalny w skali światowej. Kostkę układa się bezpośrednio na tzw. siewce (ok 2-3 cm) położonej wprost na ziemi bez podkładu kamiennego.Jaka będzie wytrzymałość takiej konstrukcji nie trudno przewidzieć, zwłaszcza na wiosnę. Ale jakie oszczędności nie do przecenienia.W skali powiatu, kraju europu itp. Jeżeli oczywiście olkuski patent znajdzie bezmyślnych naśladowców. Kto pełni nadzór nad tą inwestycją?.Dokumentację zdjęciowa zostanie przesłana do odpowiednich organów.

gaps
gaps
10 lat temu

Starosto Kwaśniewski. Kończ Waść, wstydu oszczędź.

Cały zarząd powiatu za taką sprawę powinien się sam podać do dymisji. Chyba, że w ogóle nie ma żadnego honoru. Wtedy pozostanie tylko wstyd.

jaro
jaro
10 lat temu

Te minusy stawiają pracownicy urzedu widać muszą umieć czytać ,brawo jestem pod wrażeniem,ciekawe jak napiszę po angielsku czy też przeczytają.

Kazio
Kazio
10 lat temu

Dobrze że budim 2 wygrał powinien domagać się wysokich odsetek za zwłokę i puścić to całe starostwo w skarpetkach,jak tam nieraz coś mam załatwić i widzę te(moderacja) co dzień dobry nie umieją odpowiedzieć i myślą tylko jak cie wywalić za drzwi ,to aż się prosi aby tą hołotę pociotków rozgonić.

z boku
z boku
10 lat temu

Dla przypomnienia (bo warto):

http://tnij.org/2c7l

http://tnij.org/2c8b

http://tnij.org/2c6c

http://tnij.org/2c55

http://tnij.org/2c8t

Starostwie uznali że „wiedzą lepiej”. A teraz komornik zajmuje konta powiatu. Tak się kończy polityka „na złość babci odmrożę sobie uszy”.

Ja Nikt
Ja Nikt
10 lat temu

Który przystanek jest „Dworzec PKP”a który „Dworzec”p Wojciechu?Ile jeszcze lat musimy czekać na nazwy na wiatach??

anastazy
anastazy
10 lat temu

[quote name=”patriota pis”]Kto te minusy tak stawia? Wszystko na nie!! Dużo wypowiedzi jest logicznych.[/quote]
Lodzia czyli księgowa!

ojtam
ojtam
10 lat temu

[quote name=”patriota pis”]Kto te minusy tak stawia? Wszystko na nie!! Dużo wypowiedzi jest logicznych.[/quote]
Ale się pytasz! Toż to radni powiatowi całymi rodzinami dyżury przy kompach mają i minusują co sił w procesorach. Spaprali se niedzielę.
Ten gość na przykład wszystko trafnie posumował, to i zabolało:[quote name=”wyga”]Ludzie o co się kłócicie? Czy wy naprawdę wierzyliście kiedykolwiek,że do jakiejkolwiek Rady kandydują osoby, które chcą coś zrobić dla innych mieszkańców? Czyżbyście po tylu latach nie wyleczyli się z tego złudzenia? Nikt z was nie słyszał o czym tam mówią i jak procedują? Większość siedzi tam latami i przyklepuje to co ustalą bonzowie aktualnej koalicji,tzw. opozycja jest aktywna, ale tylko w krytyce i po to by inni powiedzieli „dobrze gada trza go wybrać znowu bo porządnie im dosolił”.[/quote]

patriota pis
patriota pis
10 lat temu

Kto te minusy tak stawia? Wszystko na nie!! Dużo wypowiedzi jest logicznych.

theon
theon
10 lat temu

Rowniez nie widze wiekszej roznicy miedzy radnymi, wszyscy tak samo odpowiadaja za olkuskie dziadostwo , bo czy to wolbromski szwagier ktorzy podnosza lapki jak im kaza czy madrale z opozycji bredzacy na fb tak samo odpowiadaja za dzialania zarzadu dokad tam siedza i biora diety

wyga
wyga
10 lat temu

Ludzie o co się kłócicie? Czy wy naprawdę wierzyliście kiedykolwiek,że do jakiejkolwiek Rady kandydują osoby, które chcą coś zrobić dla innych mieszkańców? Czyżbyście po tylu latach nie wyleczyli się z tego złudzenia? Czy kiedykolwiek z was był chociaż na jednej sesji jakiejkolwiek rady?Nikt z was nie słyszał o czym tam mówią i jak procedują? Większość siedzi tam latami i przyklepuje to co ustalą bonzowie aktualnej koalicji,tzw. opozycja jest aktywna, ale tylko w krytyce i po to by inni powiedzieli „dobrze gada trza go wybrać znowu bo porządnie im dosolił”.Czego się dziwicie jeśli wybieracie jednych i tych samych ludzi w różnych konfiguracjach?Ci uczciwi nawet do władzy się nie zgłaszają, bo wiedzą o co w tym wszystkim naprawdę chodzi. Jedni idą dla diet, drudzy dla znaczenia w lokalnym środowisku, inni aby sobie samemu albo rodzinie coś załatwić, a jeszcze inni żeby komuś dopiec swoją obecnością w Radach.Tylko podczas kampanii wyborczych przyrzekają,że to wszystko z poczucia misji.

DD
DD
10 lat temu

Precz z władzą olkuską! Syf!

1-1
1-1
10 lat temu

a czy tam w tym Powiecie nie maja porzadnych radców prawnych? czy tez może jaki niedouczony chrzesniak stryjenki ? jak zawlilili to niech zapłaca z wlasnej kieszeni.I po problemie.

Młody
Młody
10 lat temu

Dziadostwo – pierwsze wrażenie – tak zawsze pomyślałem jak tam wchodziłem coś załatwić do wydziału komunikacji a wychodziłem zawsze wku…ony na taką obsługę i myślenie zmieniałm na – pie….one dziadostwo …

ina
ina
10 lat temu

zainicjować referendum w sprawie rozwiązania Rady Powiatu tak jak w powiecie augustowskim http://www.kadencja.pkw.gov.pl/aw/pl/20131117-200100-RFM/index.html
Innego rozwiązania nie widzę.

iwa
iwa
10 lat temu

no i kolejny raz wpisy udawadniają, że mozna nas bardzo łatwo skłócić i doprowadzić do „odejścia od problemu” – prawda jest taka, że w powiecie jest coraz gorzej i dlatego 12.IX miało dojść do „zderzenia racji” i nic nie nastapiło – boicie się straty stołków, układów i układzików?…jak zarząd jest taki zły, to chyba rada winna na to reagować, a my podatnicy wiemy, że winna reagować bezsprzecznie

miastowy
miastowy
10 lat temu

KOMORNIK to dopiero się obłowi!!! Dość że miasto biedne to on sobie za wyłudzone od miasta pieniądze kupi kolejną kamienicę w Olkuszu! 😆

Świnka z klasą
Świnka z klasą
10 lat temu

[quote name=”???”]do świnki z czymś tam
Piszesz, że można rozwiązać radę powiatu, skoro jesteś taka mądra to może napiszesz na jakiej podstawie prawnej?… Idź tam gdzie wszystkie świnie[/quote]
Świnki z klasą nie chadzają tam gdzie wszystkie świnie, tamto koryto jest już zajęte przez radnych powiatowych, hrum hrum.
Jak to nie można rozwiązać? A co to radni przykuci są do rady łańcuchami? Nie rozumiem! Za to zło odpowiada „zarząd”, za tamto „zarząd”, za wszystko odpowiada zarząd, skoro więc nie mam nic do gadania to pakuję manele, dziękuję wszystkim za uwagę, w tym zarządowi, i odchodzę od koryta godnie i z honorem. Albo wsadzam gębę w kubeł, jadę w korycie do którego sam z własnej woli wlazłem i tyle. Nie miauczę, nie skamlę, nie płaczę na forach tu i tam. Kolego Piasny, weź ty się zajmij uprawą buraków ćwikłowych za stodołą, z pożytkiem dla powiatu. Z tobą czy bez ciebie, wsjo rawno.

ciekawska
ciekawska
10 lat temu

[quote name=”malkontent”]Wbrew temu co opowiadają tu i tam nieudolni radni karierowicze i szpanerzy powiatowi, odpowiedzialność za totalny powiatowy bajzel ponosi cała rada bez wyjątków. Ale jak może być inaczej, skoro radni głównie zajmują się prywatą, wiatrakami tudzież innymi bzdetami. Do tego są niedouczeni, niewiedzący, bezmyślni, bezczelni itd itd. Władza powiatowa kompromituje się od bardzo dawna, co cwańsi próbują się usprawiedliwiać, mamić nas i czarować na różnych portalach, kpina. Całą radę należy rozwiązać i wysłać do łagrów, za całokształt.[/quote]
I ciebie chyba też :P…… Co proponujesz?? Masz jakiś pomysł zgłoś to poprostu

ciekawska
ciekawska
10 lat temu

Co ty byś zrobił…..?? !!!! :PZAPAMIĘTAMY CAŁY POWIAT bez wyjątku.
NA MADAGASKAR Z WAMI![/quote][/quote]

ciekawska
ciekawska
10 lat temu

cytuję: ]To Zarząd Powiatu, a nie cała rada prowadzi bieżącą politykę powiatu. To zarząd… To zarząd, a w szczególności Kieca… To zarząd zerwał umowę z Paciejem… To zarząd tak znakomicie prowadzi bieżącą politykę…[/quote]A kto to pisze, Piasny? – który miast zajmować się sprawami powiatu zajmuje się stawianiem za naszymi płotami prywatnych wiatraków?! Niezłe jaja. Skoro tylko zarząd czyni w Powiecie tyle zła nasuwa się logiczne pytanie, CO ROBI CAŁA RESZTA? Czy nie jest przypadkiem tak, że w olkuskim starostwie albo trzeba podejmować idiotyczne i szkodliwe decyzje albo żadnych, bo nie ma wyboru i nie ma z kim współpracować? A wszyscy radni którzy teraz bronią się i narzekają na innych, nie są więcej warci niż sam zarząd? Ponawiam pytanie, co robią radcy prawni w olkuskich urzędach, bo z tego co wiem muszą zaakceptować byle fakturę za sto złotych, a co dopiero warunki kontraktów? Idą wybory, ZAPAMIĘTAMY CAŁY POWIAT bez wyjątku.
NA MADAGASKAR Z WAMI![/quote]

???
???
10 lat temu

do świnki z czymś tam

piszesz, że można rozwiązać radę powiatu, skoro jesteś taka mądra to może napiszesz na jakiej podstawie prawnej?
Rada powiatu to nie sejm i nie ma możliwości samorozwiązania, nie piep…rz głupot tylko idź tam gdzie wszystki świnie

Świnka z klasą
Świnka z klasą
10 lat temu

[quote name=”PN”]…
To zarząd tak znakomicie prowadzi bieżącą politykę (inwestycje, szpital, szkoły, drogi), że staliśmy się pośmiewiskiem na całą Polskę…[/quote]Z relacji, jakie od lat śledzimy na łamach Przeglądu Olkuskiego, oraz z licznych wypowiedzi niektórych radnych (Piasny, Orkisz) wynika, że w Powiecie źle dzieje się od początku, dlatego pytam się, dlaczego tak kurczowo trzymacie się tego ZEPSUTEGO KORYTA? Z waszych wypowiedzi wynika, że nie macie w powiecie NIC DO GADANIA, o wszystkim decyduje zarząd, zatem, co was tam tak trzyma? Gdzie wasz honor, wasza godność, gdzie są wasze ambicje? W powiecie jest źle, jest bardzo źle, od lat, dlaczego nie zrezygnujecie, przecież można rozwiązać tę radę i wybrać inną?! Ja bym na waszym miejscu tak zrobił. Ja tak, ale wy kurczowo trzymacie się bo nie macie honoru, godności, oraz ambicji. Wniosek prosty, albo brać się do roboty i nie narzekać jeden na drugiego, a jak nie potraficie służyć powiatowi wynocha od koryta.

malkontent
malkontent
10 lat temu

[quote name=”PN”]To Zarząd Powiatu, a nie cała rada prowadzi bieżącą politykę powiatu. To zarząd… To zarząd, a w szczególności Kieca… To zarząd zerwał umowę z Paciejem… To zarząd tak znakomicie prowadzi bieżącą politykę…[/quote]A kto to pisze, Piasny? – który miast zajmować się sprawami powiatu zajmuje się stawianiem za naszymi płotami prywatnych wiatraków?! Niezłe jaja. Skoro tylko zarząd czyni w Powiecie tyle zła nasuwa się logiczne pytanie, CO ROBI CAŁA RESZTA? Czy nie jest przypadkiem tak, że w olkuskim starostwie albo trzeba podejmować idiotyczne i szkodliwe decyzje albo żadnych, bo nie ma wyboru i nie ma z kim współpracować? A wszyscy radni którzy teraz bronią się i narzekają na innych, nie są więcej warci niż sam zarząd? Ponawiam pytanie, co robią radcy prawni w olkuskich urzędach, bo z tego co wiem muszą zaakceptować byle fakturę za sto złotych, a co dopiero warunki kontraktów? Idą wybory, ZAPAMIĘTAMY CAŁY POWIAT bez wyjątku.
NA MADAGASKAR Z WAMI!

PN
PN
10 lat temu

To Zarząd Powiatu, a nie cała rada prowadzi bieżącą politykę powiatu.
To zarząd zdecydował o niewypłacaniu pieniędzy Patasowi i Drogopolowi.
To zarząd, a w szczególności Kieca ośmieszył siebie i cały powiat, który reprezentował w tej sprawie w sądzie.
To zarząd zerwał umowę z Paciejem na CKU – tu też sprawa była w sądzie, a ostatecznie powiat i tak musiał dołożyć również i do tego interesu.
To zarząd tak znakomicie prowadzi bieżącą politykę (inwestycje, szpital, szkoły, drogi), że staliśmy się pośmiewiskiem na całą Polskę.

Panowie Kwaśniewski, Kieca i cała grupo popierających ich radnych. Wasza jest osobista odpowiedzialność w tej sprawie. I z tego z pewnością będziecie zapamiętani.

Do wyborów jeszcze rok. Dużo macie jeszcze przygotowanych takich kwiatków panowie starostowie?

123
123
10 lat temu

Piotrus wyluzuj bo i tu cie zbanuja 😆

malkontent
malkontent
10 lat temu

Wbrew temu co opowiadają tu i tam nieudolni radni karierowicze i szpanerzy powiatowi, odpowiedzialność za totalny powiatowy bajzel ponosi cała rada bez wyjątków. Ale jak może być inaczej, skoro radni głównie zajmują się prywatą, wiatrakami tudzież innymi bzdetami. Do tego są niedouczeni, niewiedzący, bezmyślni, bezczelni itd itd. Władza powiatowa kompromituje się od bardzo dawna, co cwańsi próbują się usprawiedliwiać, mamić nas i czarować na różnych portalach, kpina. Całą radę należy rozwiązać i wysłać do łagrów, za całokształt.